MESHUGGAH - Catch Thirtythree

recenze
onDRajs
Hodnocení:
10

Meshuggah nevyměkli, jen dali do své neuchopitelné intelektuální řežby emoce. Catch 33 je zatím po všech stránkách nejpropracovanější deska.

MeshuggahMeshuggah jsou už nějaký ten pátek tím nejvhodnějším synonymem pro progres v extrémní hudbě. Představují absolutní nekompromisnost vůči sama sobě. Nepodat stoprocentní výkon u nich znamená to rovnou zabalit. Meshuggah se zkrátka pohybují ve svém vlastním časoprostoru, kde pozítří znamenalo včera. Posluchač je s kaž-dou jejich deskou konfrontován s něčím novým – především novými (naštěstí utopickými) světy, kde vládne unifikace myšlení (I), imploze univerza do nicoty (Nothing), všudypří-tomná neuróza moderního života (Chaosphere) a jiné existencionální fenomény.

Švédští vizionáři se nyní pohybují tak kolem roku 2018; klasický skladbový koncept je jim příliš těsný na to, aby vyjádřili tak komplexní problém, jakým novinka Catch 33 určitě je. Po jednoskladbovém EP se stopáž „písničky“ Catch 33 zdvojnásobila a vznikla tak monumentální kompozice, která jen těžko nachází srovnání (možná stylově odlišná Crimson od Edge Of Sanity). I naznačovalo, kam hoši směřují – k epičnosti a hloubce, které na novince dosahují asi stropu jejich současného potenciálu.

Album je rozděleno na 13 tematických částí, jež k sobě váže hellerovská paradoxní spirála, po které krouží bezejmenný hrdina příběhu. Hudebně se Meshuggah drží Nothing, ale v mnohem propracovanější podobě. Celý ten kolotoč neurotických neprostupných brutálních riffů, kde jen přetěžko hledáme začátek nové repetice, se rozjíždí silou drtičky lebečních kostí – ze začátku sice nepociťujeme zvláštní bolest (zhruba prvních 10 minut nahrávky), avšak s příchodem osmé In Death – Is Life je spodní čelist utržena a nastává její hledání až do konce desky.

MeshuggahCatch 33 připomíná kafkovský tragikomický příběh Gregora Samsy, který se jednoho dne probudí jako odporný hmyz. To je zapříčiněno netradičním vyzněním celé desky – po třetině se vždy hřmotný lomoz zastaví, na povrch vyplouvají akustické psychedelie snoubící stavy po LSD a po vypití dobrého houbového čaje. Vůbec celá atmosféra je prapodivně smutná, až duchařská, souvislostí s emonáladou Neurosis se najde dost. Konceptuálnost světí prostředky - už v prvním nápadu se objeví motiv stmelující řadu často protichůdných riffů. Album, které se valí vpřed v pochodově pomalém tempu, si to nejlepší nechává na konec. V posledním stěžejním nápadu se objevují melodie (ne nepodobné Townsendo-vě smutku), z doomově elegického riffu se stává nepropustný val aspoň pěti vrstev kytar, který po náhlém utišení mizí a na povrch vytane katarzní nadpozemská akustická vybrnkávačka. Postmoderní metalový Pink Floyd.

Meshuggah nevyměkli, jen dali do své neuchopitelné intelektuální řežby emoce. Vše s nejlepším zvukem, jaký kdy měli. I když je jejich diskografie vyrovnaná, Catch 33 je zatím po všech stránkách nejpropracovanější deska. Meshuggah dospěli.

Vložit komentář

DR - 21.03.07 16:56:03
prosím vás, marně sháním jméno režiséra klipu od shed! Pomozte! Je to moc důležité a spěchá to! díky
BuKy - 15.07.05 03:59:04
Nejsi jedinej, od koho jsem to slyšel, a máš pravdu... docela to tam sedí... alanis, jsi genius... :o)
bizz - 14.07.05 17:12:56
alanýzo, ale mam pravdu, ne? je to jako kousek od vas, ze jo? :-)
alanis - 14.07.05 11:13:25
bizzi má recht, meshuggah vykradli madebythefire!!! teda, hned zítra jdem podat žalobu! ikdyž zejtra vlastně neni úřední den...tak v pondělí. dá se teda čekat, že do pár měsíců máme spoustu prachů na natočení dvoucédéčka, pak dvd a nejspíš bychom vyrazili na evropský turné. což bychom se rovnou mohli domluvit s meshuggáčema, když už s nima budeme sedět v soudní síni, jestli by nejeli s náma... : ) super recky, meshu jsou fakt diktát, až to neni možný. prostě si už dělaj opravdu hodně krutou prdel, nádhera!
buky - 29.06.05 20:06:01
jasný... taky to mám naposlouchaný tak, že dokonce až na jednu výjimku vím, kam přijde úder bicích... docela se divim....
OnDRajs - 29.06.05 13:08:45
no vlastně ještě "něco" bych tam našel...... po pěti minutách "rozehrávání se" přijde zase kotel..... ale to už určitě máte naposlouchaný, pochopený, prostě jednoduchý....
buky - 27.06.05 13:57:11
...je to zbytečný...
buky - 27.06.05 13:56:55
ani se nesnaž...
CáňňaX - 26.06.05 19:11:29
Kecáte tady pütchoviny ... to album mě sere čim dál tim víc , protože ho asi nemůžu pochopit či co ... MCXV
BuKy - 21.06.05 23:31:32
Ufff... ze začátku by to bylo jasný... naprosto nejlepší část pro mě byla po prvních posleších jasná ("In Death - Is Life" - naprostá rozsekávačka a jedna z největších dysrhytmií vůbec)... pak se ale přidala "In Death - Is Death" ... fakt sem se u ní skoro dojetím rozbulel... no a ta Ondrou zmiňovaná pasáž je vážně zatím nevídaná... takže asi tak... ale co si budem povídat...
Ondrajs - 21.06.05 20:10:10
vyhlašuju soutěž!!! Která pasáž se vám z catch líbí nejvíc???? Já mám (asi) jasno: poslední nápad z dvanáctky. Takovou brutalitu snad nikdy nenahráli. EH???

Zkus tohle