INQUISITION - Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm

recenze
Lunaris
Hodnocení:
8.5

Nejtypičtější u Inquisition je vokál; nízko položený, mírně nakřáplý, velmi klidný až stoický a podobně jako basa sledující kytarovou linku. Výrazný rys riffů jsou kromě originálního soundu plynulé přechody mezi melodickými pasážemi a drsnějšími hoblovačkami, což se promítá i do širšího spektra nálad; pochmurných a místy až rituálních. Kolumbijci se jako jeden z mála starých osvědčených black-souborů ani po letech nemýlí a stále si udržují svůj vysoký standard.

Na novou desku kolumbijských Inquisition jsem narazil úplnou náhodou. Samozřejmě, že tito Kolumbijci přestěhovaní do státu Washington v USA patří mezi mnou sledované kapely, jenže ty v poslední době přibývají takovým tempem, že ani při nejlepší vůli nelze pravidelně zaznamenávat, kdy která z nich přichystala nový materiál.

Myslím, že je fér pro čtenáře, kteří se s touto ikonou dosud nesetkali, jenom ve stručnosti shrnout její hlavní rysy. Začínala podobně jako množství jejích jihoamerických vrstevníků na syrovém technickém thrashi a o pár let se přetransformovala v blackmetalovou kapelu s antikřesťanským pozadím a vlastním ksichtem. Těžko jí zaměníte s jinou. Ostatně to je hlavní důvod, proč si Inquisition vydobili kultovní status.

Asi nejtypičtější trademark tohoto dvoučlenného tělesa je Dagonův vokál, se kterým dokázal na starších albech navodit velice pochmurnou a místy až rituální atmosféru. Nízko položený, mírně nakřáplý, velmi klidný až stoický a podobně jako baskytara sledující kytarovou linku. Jako čtenář Pratchettovy Zeměplochy jsem si jej pracovně označil jako blackmetalový Smrť. Ani kytary nezůstávají pozadu. Výrazný rys riffů jsou kromě originálního soundu plynulé přechody mezi melodickými pasážemi a drsnějšími hoblovačkami, což se mimo jiné promítá i do širšího spektra nálad, které jednotlivé skladby nabízí. Bicí hrají spíše doprovodnou roli s důrazem na udržení rytmu a chrastění činelů. Samotná basa se zpravidla pohybuje ve dvou rovinách – buď následuje kytary, nebo bublá v pozadí. S tímto „klasickým“ arsenálem si dvojka Dagon a Incubus po dobu své již dvadvacetileté kariéry bohatě vystačila.

Posluchač znalý předchozích řadovek si okamžitě všimne faktu, že Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm se po produkční stránce vrací k osvědčenému modelu z prvních dvou alb Into the Infernal Regions of the Ancient Cult a Invoking the Majestic Throne of Satan a naprosto nechává zapomenout na velmi hutný zvuk, kterým se Inquisition prezentovali na předchozím Nefarious Dismal Orations. Nedokážu posoudit, zda-li se jedná o krok správným směrem či zda se touto záležitostí vůbec zaobírat, jelikož všechna tato tři alba jsou velice povedená. Zvuk na novince je zároveň daleko čistší a monumentálnější, než bývalo zvykem (ne, nepředstavujte si nové Marduk), všechny nástroje se nacházejí pěkně v rovnováze, což bych v mnoha jiných případech označil za negativum, nicméně u Inquisition, jak jsem již naznačil, nikdy nešlo o absolutní zlo ve stylu Demoncy, ale i o melodickou a přívětivějšístránku věci. Hlavně té dodává kvalitní zvukový kabát další dimenzi. S tím ale přicházejí i mínusy.

Postrádám například charakteristický dominantní ostrý sound bubnů, který přihazoval další špetku do studnice osobitosti této kapely. Stále to ale drtí kosti a mám rovněždojem, že oproti předchozím deskám přibylo klepaček. Zpěv zní možná i díky lepší produkci trochu jinak než dříve, jedinečnost se postupně vytrácí a pozornější posluchač si povšimne určité podobnosti s řevem Abbatha z Immortal. Pro mnohé tento fakt ale bude znamenat výhru, jelikož podobně jako Attila na DMDS se i Dagon kvůli svému vokálnímu projevu setkal ze strany některých fanoušků s nepochopením. Tací jistě budou kvitovat fakt, že se s vokálními party více pracuje a v některých pasážích jsem zaslechl i tzv. backing vocals.
Nejvíce mne ovšem - trochu nečekaně - zaujala baskytara, která zde plně demonstruje svůj atmosférický potenciál. Často jsem se přistihl, že se místo kytar zaměřuji na ní, jelikož mě její melodie oslovila víc. Jedná se právě o ono bublání, které jsem zmínil výše. Nejvíce exceluje v závěrečném riffu druhé skladby a pak také po většinu třetí skladby. Atmosféra jako hrom. Dalším plusem je občasné obohacení melodických partů o sólíčka, což celkovým hudebním vyzněním koresponduje s textovou náplní, která se hojně zaměřuje na témata spojená s vesmírem.
Nezbývá než konstatovat, že Inquisition se jako jeden z mála starých osvědčených souborů ani po letech nemýlí a stále si udržuje svůj vysoký standard.

Vložit komentář

666 - 28.08.13 19:02:35
666 - 27.08.13 13:58:28
jak moc (ne)oficialne nezadouci? Na SSP vydal slusny sracky, o tom zadna. Prijde mi, ze SOM leva-prava, seno-slava az moc neresi, ale to je jen dojem... Spis mam pocit, ze na ten motiv velkyho tresku, kterej maji Inquisition na ty desce se moc Kramer nehodil. A jako malir Kramer obcas mirne bavi (ke starsim Inquisition sedel), ale ma to umelecy vyrazivo pomerne omezeny...napr. ten posledni Vasaeleth je divna splacanina a ptak ohnivak u Pseudogod bavil jen prvotne, ale tak vec vkusu, zase toliko ho nesleduju.
Dalihrob - 27.08.13 11:34:57
Sice malby Kramera mám rád, ale Girardi je lepší malíř, takže jsem zvědav. Každopádně by mě zajímalo, zda to byla čistě volba kapely a nebo v tom měl trochu prsty i label, když je Kramer "nežádoucí" osoba, hehe.
666 - 27.08.13 11:16:02
asi jo, podpultak, uplne jsem si nebyl jistej jestli uz obal zverejnili nebo ne... delali jsme v praci komplet ten box k novy desce... i bych ti to poslal, ale jsem ted mimo...stejne to driv nebo pozdeji uz vypusti vcetne promacu... taky me prekvapilo (mile), ze SSP Kramer to nekreslil...
Dalihrob - 27.08.13 10:18:30
Podpultové info, co? Měl jsem za to, že obal maluje Kramer.
666 - 26.08.13 21:33:13
tak obal k novy desce luxus od girardiho, chytlava malba na dobrej namet...do rijna ale daleko
Lunaris - 31.01.12 22:48:22
I k ortodoxu se dostaneme, respektive k jeho opaku...
666 - 31.01.12 21:42:06
rizni se pres zily a zanikni edit: riznete se pres zily a zaniknete http://www.lamech-records.org/abm.html
Lunaris - 31.01.12 21:37:59
To já napsal blbost, Dagon je původem Američan, akorát pobýval nějakou dobu v Kolumbii, kde kapelu založil.
Sud - 31.01.12 21:13:19
dobrá sračka, co jsem tu napsal :)
fftn - 20.06.11 16:03:28
A mně se ten žabák dokonce dost líbí. Hodně zábavná deska. Ze závěru čtvrtý skladby (Cosmic Invocation Rites) si vždycky pouštim do kalhot...
bizzaro - 20.04.11 14:29:20
nahodou mne ten vokal neva, spravnej Imoltal! :) a celkove i dobry napady nejen z ranku bm
Sud - 30.12.10 18:51:44
ten vokal to hrozne kurvi, jinak je to docela fajnovy, nekam do soucasnyho ksichtu Satyricon.)

Zkus tohle