HACRIDE - Amoeba

recenze
kotek
Hodnocení:
7

Když řeknu, že Hacride jsou kapela stavící na odkazu Meshuggah okamžitě přijde na přetřes otázka: Dokáží se tihle Frantíci něčím odlišit, nebo budou jen dalšími v dlouhé frontě stojící před branou? A hudba Hacride v tomhle případě rozhodně nenabízí nějaké jednoduché řešení, neřkuli jednoznačnou odpověď, ba naopak, bloudí v poněkud prekérních situacích na hraně, ze kterých se ctí vybruslit stojí větší než malé množství úsilí. Snaha celek obohatit o osobité prvky se rozhodně upřít nedá, bohužel ale nechybí i o poznání ohranější motivy a místy by středověká spravedlnost asi dlouho neváhala vynést ortel odnětí paže za krádež, v určitých pasážích se až nebezpečně blížíme k novým Textures.
Vůbec i kompozice skladeb z Drawing Circles nepokrytě čerpá, střídání drsnějších meshu sekanic s klidnějšími polohami, kde kytary vytváří melodické mírně ambientní plochy a nad nimi se klene zastřešující čistý vokál, inspirace progresivitou z pera holandských souputníků se nezapře. Hacride ale

review_803_px2

tento model obohacují ještě o nějaké ty drnkací akustické pasáže se španělským koloritem, ne že by mě tyhle mezihry přiváděly do extatických stavů, ale jako zpestření potěší stejně jako pár dalších překvapení, která tu prozrazovat nebudu, jen se nechte překvapit, od toho tu asi ta překvapení jsou. Přeci jen ale francouzští páni za těmi holandskými v rafinovanosti motivů a jejich vzájemném spojování o něco zaostávají a i těch hlušších míst se dá najít o poznání více, tak kvalitní vehikl nemají a tak nezbývá, než se tu z menší tu z větší vzdálenosti zezadu koukat holandskou espézetku.
Hacride totiž trpí stejnou chorobou jako novinka Textures a to v ještě pokročilejším stádiu. Při prvních dvou třech přehráních jsem byl z Amoeby nadšený, ale jak počet protočení pomyslného kotouče roste a playlist se ve WinAmpu stále opakuje, postupně se dostaví pocit otupělosti. Ano, deska s poslechem nepříjemně stárne. Tam kde na Drawing Circles naskočilo pár šedin u Hacride dosahuje stárnutí daleko zhoubnějších účinků, kštice až bělá, naskakují vrásky, vyklají se zuby, záda se hrbí, místy je dokonce zapotřebí i třetí nohy, škoda přeškoda, ale některé riffy prostě nemají sílu na to, aby vydržely bavit dostatečnou dobu. Naštěstí i v tomto případě převažuje potrava dlouhotrvanlivá, i když v poměru poněkud nepříznivějším, za vrcholy večera považuji předělávku flamenco písničky Zambra od Ojos De Brujo (konečně rozumnej cover, po příšerách z dílny DEP a Between The Buried And Me jsem na covery víceméně zanevřel a právě Zambra mi znova otevřela oči) a dvojku Fate.
V celkovém hodnocení tedy po slibném rozjezdu značný propad, v první desítce se Hacride sice udrželi, ale na stupně vítězů to nebude. Určitě se nedá říct, že by šlo

review_803_px3

jen o další generické album z tisíců, zajímavé momenty a snaha o estřejší vyznění tu je, ale po chvíli smažení se začíná Amoeba ošklivě připalovat. I tak ale patří k těm lepším plodům, co zatím letošní úroda přinesla. .:. 7/10

Vložit komentář

DR - 28.03.07 19:57:34
a propo ten konec alba. Co to jako má znamenat? Kradlo se, krade se a krást se bude... až bude novinka meshuggah venku, tak se zas vyrojí tuna kapel, který si z toho udělaj desku.
DR - 28.03.07 19:07:27
kurva ani jeden z vás na amoebě nezmínil obrovský vliv tool (v kytarových motanicích). vliv meshuggah je zde přeceněný. Nebo si sedím na uších? nicméně se mi to moc nelíbí. kdyby se nahradily ty tuctový metalcorový odrhovačky, dojem by se změnil.
dr kotek - 27.03.07 12:55:41
neurosis sem taky zatim nejak neuvalil
buKaKe - 27.03.07 11:09:08
z toho co letos vyšlo si nejvíc považuju Hellu, 31Kots, Car Bomb, Machinist, Battles a dále. a vezmeme-li v potaz, že by vydali desku aspoň někteří z těch, kteří letos nové desky avizují: the DEP, Meshuggah, Ion Dissonance, Despised Icon atd. atd. pro mnohé určitě hrají velou roli zmiňovaní Neurosis, ale já tomu zatím tolik na chuť nepřišel.
brutusacek - 25.03.07 12:09:06
kde se vzal caps lock? :)
brutusacek - 25.03.07 03:56:35
reaper.....NO LETOS JE TOHO MNOHO NA CO SI LEŠTIM PRAVAČKU......JAK UŽ ŠVÉDSKO.. TAK PR OMĚ OSOBNĚ TDEP, TESARACT, NIN, ION DISSONANCE, NĚCO JSME ZASLECHL I U CROWPATH........LUCUST, NEUROSIS UŽ JSOU VENKU....A SPOUSTY DALŠÍCH.....RADŠI NEVNÍMAT :)
reaper - 24.03.07 19:45:54
chm, Francie... je to něco na způsob C.I.C nebo G.T.I.? Jako dobre, ale ze bych z tehle kapel ležel tak to teda ne. Jo Buky, jaký šťavnatější kousky že to maji vyjít?
brutusacek - 24.03.07 17:24:37
jj....tak co naplat byli fnm, korn a všichni chtěli znít jako oni.....je to dokola....ale co si budem povídat :)
molit - 24.03.07 15:45:20
že je ostatní vykrádaj:))) ne vážně, ten základní kmen...(kterej vytvořili..)
molit - 24.03.07 15:31:07
že je ostatní vykrádaj:))) ne vážně, ten základní kmen...(kterej vytvořili..)
brutusacek - 24.03.07 14:34:15
tak co maj meshu s kymkoliv společné :)))
molit - 24.03.07 12:40:11
to Střap: neboj:))) Je pravda, že každej jak se někde objeví matematika, to srovnává s Meshu...nemyslím, že by měli moc společného...tyhle větve jsou na opačných stranách jednoho kmenu:)
Saint.rap - 24.03.07 11:09:55
vylozene se to bojim stahovat styl: meshu progress
brutusacek - 24.03.07 11:08:38
po 3 songu jsem to vypnul....bud na to nemam naladu nebo mě to vážně nebaví....
molit - 24.03.07 10:11:17
právě honím hac. ušima a musím uznat, že stále sílící zástupy kapel od galského kohouta stále více zapalují pohasínající pochodně Evropské tvrděrokové subkultury:)))) howgh
bizz - 23.03.07 17:09:14
me se to asi jen tak neoposloucha, sedi mi to
Krypl - 23.03.07 16:51:08
Jojo.. tahle věcička baví...cover je taky super zajímavej a hlavně zajímavě podanej :-) každopádně mně se deska ještě neoposlouchala, tak si užívám a plynu si u toho jak LIQUID a přecházim si nasraností do CYCLE.... já dávám určo 8/10 :-)
Morten Bukylsson - 23.03.07 02:01:08
jinak moc pěkná recka, kotku. naproti tomu si myslim, že letos vyšla už velka spousta skvělých desek... a zdá se, že ta nejšťavnatější sousta teprve přijdou.
Morten Bukylsson - 23.03.07 01:57:22
mě baví taky, ale to rozhodhě o té předchozí říci nemůžu.

Zkus tohle