GORGUTS - Colored Sands

recenze
Střap
Hodnocení:
10

Colored Sands je deskou moderní, je deathmetalovou symfonií tohoto století s tíživě beznadějnou atmosférou. Gorguts v nejepičtějším podání a ve vysoké kvalitě a dokonce nejnasypanější za celou kariéru.

GorgutsUplynulo dvanáct let čekání. Sám si dobře pamatuji, jak jsem doufal, že vznikne deska Negativa, což byla vlastně nástupnická kapela Gorguts, ale nedočkal jsem se. Za těch dvanáct let se změnilo mnohé. Dva členové už tento svět opustili - jeden dobrovolně (Steve MacDonald spáchal sebevraždu), druhý nedobrovolně (Steeve Hurdle zemřel na pooperační komplikace). Bylo tak jasné, že reunion sestav z desek Obscura a From Wisdom to Hate nastat nemůže. Luc Lemay si ale na návratovou desku vybral spoluhráče docela zajímavé. John Longstreth by pro fanouška death metalu takové překvapení nebyl, zato členové Dysrhythmia, Colin Marston a Kevin Hufnagel, určitě někoho překvapit mohou. Ona je to ale vcelku logická volba, protože poslech Psychic Maps k ní dost vybízel. Dotaz zní, jaká tedy pátá deska Gorguts je? Rozhodně velmi dobrá. Výjimečná? Ano i ne.

Gorguts

Novinka Gorguts mi přinesla zajímavý problém. První poslech jsem měl trošku rozpaky a asi na druhý jsem měl pocit, že se opravdu změnil svět. Druhý den jsem měl husí kůži i v třicetistupňovém vedru a pak pár dní nenastala žádná změna, což bylo dobré znamení. V čem je ale háček? Luc Lemay se mi na cestě záhadně střetl opět s Danielem Mongrainem (kytara From Wisdom to Hate), kdy došlo k velmi zajímavému jevu. Střet Daniela s brilantní deskou Voivod a Lemaye s ultrasilnou deskou Gorguts. Nastal paradox. U Gorguts mi trošku došel dech, Voivod řádně uzráli. Nechápejte to špatně, Gorguts jsou hotovou symfonií, která i teď pěkně dozrává. Ale navíc mluvíme o kapele z Quebecu.

Jedná se vůbec o nejdelší desku Gorguts, je dokonce o minutu a čtyřicet devět vteřin delší než legendární Obscura. Majoritně je složena samotným Lucem Lemayem, jen Forgotten Arrows je z dílny Colina Marstona a Absconders z pera Kevina Hufnagela. Colored Sands je tedy daleko menším dílem spoluhráčů Luca, než tomu bylo na dvou předchozích deskách, takže pokud si někdo myslí, že deska zalternativněla kvůli jeho spoluhráčům, asi to nebude úplně pravda.

Určitě se setkáme s nejedním překvapením, už jen lyrická stránka je možná pro někoho až kontroverzní. Jistě, chápu, že fandů Tibetu a těch věcí okolo tu moc nebude, čili texty tedy až tak nedojímají, ale, ač se za tibetofila nepovažuji, téma určitě zajímavé je. Na druhou stranu ale vlastně ani není velký důvod být tímto překvapen. Přece jen už Obscura obsahuje citace Osha a Gorguts na obalu meditují, takže v tom není třeba určitě hledat nijakou kuriozitu, i když mi Aššunasirpal II. z From Wisdom to Hate v něčem asi seděl, jelikož tentokrát je těch citací poněkud více. Dalajláma a Martin Luther King Jr.? On nám ten Luc začal bojovat za svobodu. (Ještě že se tam neobjevil Ratzinger, to uz bych se asi škrábal na hlavě.)

Od Luca, jako klasicky vzdělaného muzikanta, se nakonec ta koncepční deska dala i čekat. A pokud jsme nyní u klasiky, je třeba dodat, že pátá skladba Battle of Chamdo je nahrána strunným kvintetem a do desky zapadla. A jako malou perličku ještě uvedu, že obal je z dílny chlapíka Martin Lacroix. Že nevíte, o koho jde? Jedná se o zpěváka Cryptopsy v období mezi Mikem DiSalvem a Lordem Wormem; docela propletená ta scéna v Quebecu, jen co je pravda. Sejmutí nástrojů je z dílny Pierra Remilarda a Martina Bruneta, mix a mastering má na svědomí Colin Marston, i když booklet v tomto hovoří dost zajímavě - deska vznikala tak nějak na etapy v obou studiích. Samotná hudba?

GorgutsOříšek rozhodně ne úplně jednoduchý. Colored Sands je deska, řekl bych, moderní. A to hodně. Luc Lemay se netají inspirací v kapelách jako Deathspell Omega, Ulcerate nebo Opeth (ufff, to mi nahnalo strachu víc než dost) a těžko říct, jestli je to na desce až tolik znát. Upřímně, jako fanda Gorguts bych řekl, že tolik zase ne. Colored Sands je především deska Gorguts se vším všudy a dovolím se tvrdit, že je nejdospělejším kouskem v diskografii, což je samozřejmě kompliment, ale může být i trošku problémem. Že by deska působila až moc rozumně a dokonale?

Abyste to pochopili, něco mi na ní trošku vadí, ale pořád se mi nedaří zjistit, co to je. Její dokonalost? Dost možná. Dá se totiž říct, že tohle je deathmetalová symfonie tohoto století a reunion Gorguts je ta nejlepší věc, co mohla tento žánr potkat. A to jsem jeden z těch, co si myslí, že se reuniony moc stávat nemají. Možná je to ale i ta dost znepokojivá atmosféra desky, která je dost odlišná od většiny zlých mužů všemožných stylů. Ta deska v podstatě není zlá (atmosférou, nikoli kvalitou), však Luc Lemay i zůstal věrný skladatelskému stylu nastolenému předchozími dvěma deskami, je ale znepokojivá, těžká a bolestivá a temná, že by se ta bolest občas dala krájet. Zatímco Obscura byla neurotická, pokřivená, nicméně vcelku pozitivní a From Wisdom to Hate byla temná a v mnoha ohledech dost zlá, Colored Sands je hudebně spíš blíže k From Wisdom to Hate, ale atmosféra je poněkud jiná. Tíživě beznadějná. Podle těch slov teď si skoro říkám, jestli nepopisuji nějaký doom metal, ale ne, jsou to Gorguts v nejepičtějším podání a ve vysoké kvalitě a dokonce nejnasypanější za celou kariéru. S perfektně slyšitelnou basou, kde Colina Marstona musím vyloženě pochválit za skvělou souhru s Johnem, který mimochodem nahrál svoji bubenicky nejlepší desku; i zvuk u bicích byl, i když osobně mám radši ještě trošku jiný, pohlídán natolik, že se, naštěstí, nejedná o žádnou lentilkovou smršť, jak bylo u Johna obvyklé. Kytarová práce je polazena zvukově také dobře a jede ve stylu, kde je opět znát, že pan „vrchní“ studoval klasickou hudbu - zřejmě v tomto stylu nenajdete moc vzdělanějších muzikantů v harmonii než je Luc. Muzika tedy výborná, ale deska je občas moc roztahaná - nejkratší skladba má 4:43 a je jí „mezihra“ Battle of Shamdo, nejdelší je Hufnagelova Absconders se stopáží přes devět minut, což znamená, že je na Colored Sands opravdu potřeba mít náladu. Není to lehký poslech, vyžaduje dost času a soustředění, ale takový je prostě Luc jako muzikant. Model Gorguts 2013 se jednoduše povedl a když dále uvažuji, nakonec krom tohoto vlastně nevím, co bych vytknul, i když něco stále trošku postrádám. Pokud si člověk pamatuje šok, který mu způsobila Obscura, možná by ho chtěl zažít znovu. Jenže to bych chtěl neuskutečnitelnou věc… obzvlášť po tom, co jsem s Gorguts zažil.

GorgutsRok 2013 v tomto ohledu přinesl zpět lesk fenoménu Quebec a opět jsou u toho oba pánové z From Wisdom to Hate. Což je jen dobře. Za ta léta to stálo hodně přemýšlení a kreativity a dokonce i pár lidských životů. Ehm, a není to přeci jenom death metal? Je. Je to model letošní a nakonec ve škatulce a lize, která, i když letos zeje prázdnotou, v položce Colored Sands má natolik svěží a dotažený kus, že i kulty Deathspell Omega a Ulcerate blednou. Někdy to může prostě jen trvat mnoho let a občas se na ty kapely i zapomene. Na Gorguts se po tomto výkonu bude zapomínat jen velmi těžko. A myslím, že nejenom mně…

Vložit komentář

mIZZY - 20.11.15 10:40:20
Jojo, taky mě to nemálo potěšilo. Aji support perfektní!
DR - 20.11.15 09:21:29
Paráda!
brutusáček - 19.11.15 23:35:06
XT_CRANSET - 17.10.14 00:40:09
Koukám rezervace je stále stejná. Chytrej Sud o něco chytřejší Gorth. Nakonec zlatej Brutusáček. Annal se vrátil no skvělá to partička. Aspoň, že autor dobrovolně umřel. Vybrat si cestu MacDonalda je docela správná cesta. Aspoň bude v tomto světě, co drbat hehe. Pozdravujte v ráji kojoti. Nezapomeňte na OM!
Sud - 08.07.14 12:56:04
no Gorguts hlavne dva roky trvalo se vyvazat z kontraktu s Century Media, takze myslim, ze to to datum vydani ovlivnilo trochu vic.. album jsem jeste neslysel, ale zive jeden song z nej totalni Ulcerate, ktery vznikli jen diky vlivum Immolation a Gorguts, dobrej uroboros.) jinak novy veci holt jsou sice skvele prokomponovany, ale je to na me trochu malo metal, ale v poho. Lemay super prijemnej typek
Ramses444 - 24.06.14 00:30:05
Mě tahle deska rozhodně nezklamala. Čekal jsem sice trosku něco jiného... Nějakou Uber-Obscuru. Ale tohle me taky celkem nadchlo a docela se divim, že zrovna Gorguts berou inspirace z Ulcerate, když Ulcerate se netajej tim, že jejich idol jsou právě Gorguts. Takže se tak nejak uzavřel kruh, :) ale zajímavý bylo, že desky obou kapel vyšli skoro na stejny datum. Že by se domluvili? Gorguts rozhodně vedou. Jejich deska je mnohem promakanější, víc mě překvapila. Ulcerate jedou na 3 albech tak nějak pořád to stejný. (Nic proti Ulcerate mám taky rád) :)
bros - 04.05.14 00:42:22
Není to vůbec špatný, akorát mi tam občas chybí nějaká disharmonická násilnost a Ember´s Voice a Absconders mě vždycky vyloženě nudí. Na druhou stranu prvních šest stop je výbornejch... A mám trochu problém i se zvukem, málo to řeže...
Sud - 03.05.14 17:55:24
zdravstvujte pan analissimus. jinak ofc steeve hurdle > marston s hufnáglem dohromady a to jsem to pořád neslyšel
gorth - 03.05.14 12:29:23
někdo by popsal právě Marstona s Hufnagelem jako skladatelskou extratřídu, ale chápu, že DM je jiný svět...;)
Annal se vrací - 03.05.14 02:05:23
Když jsem poprvý slyšel Obscuru, tak sem šel do kolen po 15 vteřinách... Gorguts uctívám od '98, Na tuhle desku sem se těšil i když jsem se věděl, že Lemay nebude mít vedle sebe skladatelskou extratřídu, ale jen Marstona s Hufnagelem. Colored Sands jsem od vydání do teď slyšel asi 5x nebo 8x... Tak mě to nebere.
brutusáček - 05.02.14 08:50:46
tak krom teda toho tour s misery index ve vídni...se na konci června jako předkapela ukáží na slovenku v bratislavě s Death...za mě jen to, že Majestic je dobrej klub :)
cannibalix - 19.01.14 07:03:27
Charriot traces carved in sand Once more, pain, will expand my land Each arrow thrown Strengthen my throne
brutusáček - 14.01.14 22:25:51
http://www.last.fm/event/3755954+Gorguts+at+Escape+on+30+April+2014
finský partizán - 24.10.13 10:35:43
Na týhle diskuzi je fajn, že Abrova mrdka zapadla a pitvá se tu jeden nesmělý dotaz...
Střap - 15.10.13 11:13:28
Na "Obscura" sem zvědavej.
V pohodě jen ať to po poslechu "Obscura" neodskáčou pro změnu Dysrythmia jako nahajpovaná píčovina, což si teda moc nezasloužej :-))) Největší podobnost bude nejspíš překvapivě v tom, že Marston fušoval do produkce jak divné, že má určitý styl práce v muzice jakou hraje. Každopádně to z Dysrythmie pokud myslíš harmonický postupy je rozhodně Gorguts :-) Schoenbergův automatone...(Schoenberg je trkanec docela velkej už)
666 - 15.10.13 10:52:13
Ano, já jsem skutečně velice nechápavej člověk, a právě proto chodím sem a doufám, že mi to přechytralý gay jako ty vysvětlí.
Tu ale nejsem od toho abych debilum jako ty neco vysvetloval. To asi nepochopis, ale pokracuj v diveni, je to primoumerne zabavny tomu jak jsi tupej :D
Cherubian - 15.10.13 10:44:01
To dost mozna bude jen tim, ze jsi skutecne nechapavej...tak si nad tim radsi ani nezkousej lamat hlavu.
Ano, já jsem skutečně velice nechápavej člověk, a právě proto chodím sem a doufám, že mi to přechytralý gay jako ty vysvětlí.
Njn z toho příšpěvku je to dost jasný proč ti tak přijde. Já mám tak nějak kompletní diskografii Gorguts a poslouchám tu kapelu hodně dlouho. Jako Dysrythmia mi to až tak nepřijde. Spíš Dysrythmia se snaží vcelku hrát jako Gorguts. Což je docela logickej krok proč v Lemayem hrajou lidi jaký hrajou. Takže tak nějak. Jinak je to docela slušnej kříženec "From Wisdom to Hate" a "Obscura". Ale tak když nesnášíš ten starej metloš a má jít to mládí vřed tak prosím no hehe
:-) Tak ten "starej metloš" je spíš moje osobní označení pro určitý kapely, se stářím to nemá až tak moc společnýho. Jak řikám, death prakticky neposlouchám a tak ta podobnost pro mě byla dost překvapivá. Ale je to dobrá deska a rozhodně nelituju toho, že sem si to koupil (mimochodem pěknej obal:-). Na "Obscura" sem zvědavej.
Střap - 14.10.13 11:21:40
GORGUTS sem nikdy dřív neslyšel a death až na pár výjimek prakticky neposlouchám, takže poměry v tomhle žánru moc neznám. Od "Colored Sands" sem si ale sliboval hodně, ale z výsledku sem dost rozpačitej. Nechápu, že ani jedna recenze co sem na to četl nezmiňuje, že to zní z poloviny jako DYSRHYTHMIA. Jasně, hrajou tady lidi z ní, ale rozhodně sem nečekal, že to bude až takhle podobný.
Njn z toho příšpěvku je to dost jasný proč ti tak přijde. Já mám tak nějak kompletní diskografii Gorguts a poslouchám tu kapelu hodně dlouho. Jako Dysrythmia mi to až tak nepřijde. Spíš Dysrythmia se snaží vcelku hrát jako Gorguts. Což je docela logickej krok proč v Lemayem hrajou lidi jaký hrajou. Takže tak nějak. Jinak je to docela slušnej kříženec "From Wisdom to Hate" a "Obscura". Ale tak když nesnášíš ten starej metloš a má jít to mládí vřed tak prosím no hehe
666 - 14.10.13 08:15:48
to je teda hlavolam!
brutusáček - 14.10.13 02:00:05
no samozřejmě že tak zní, jen je z podivem že je to z pera Lemaye :)
bizzaro - 13.10.13 21:37:27
To dost mozna bude jen tim, ze jsi skutecne nechapavej...tak si nad tim radsi ani nezkousej lamat hlavu.
tak to tu asi budem dva. anebo neznas jen Dysrhythmii? :)
666 - 13.10.13 21:25:53
Nechápu, že ani jedna recenze co sem na to četl nezmiňuje, že to zní z poloviny jako DYSRHYTHMIA.
To dost mozna bude jen tim, ze jsi skutecne nechapavej...tak si nad tim radsi ani nezkousej lamat hlavu.
Cherubian - 10.10.13 11:04:59
GORGUTS sem nikdy dřív neslyšel a death až na pár výjimek prakticky neposlouchám, takže poměry v tomhle žánru moc neznám. Od "Colored Sands" sem si ale sliboval hodně, ale z výsledku sem dost rozpačitej. Nechápu, že ani jedna recenze co sem na to četl nezmiňuje, že to zní z poloviny jako DYSRHYTHMIA. Jasně, hrajou tady lidi z ní, ale rozhodně sem nečekal, že to bude až takhle podobný. Jako deska je to dobrá, ale že by byla v něčem výjimečná, to bych zrovna netvrdil. V porovnání s novejma ULCERATE je tohle pro mě jasně horší. ULCERATE maj pořád tu temnou atmosféru, tady mě atmosféra (zatim) chybí. Jo a docela mi vaděj ty občasný sóla, vůbec se mi tam nehoděj. Ještě zkusim "Obscura", protože u ní čekám, že bude znít uplně jinak než "Písky".
sicky - 27.09.13 09:22:56
hm, z počátku se to zdálo temný, zlý, pokroucený, novátorský, bla bla....ale čím dýl to poslouchám, tak mě to baví míň a míň. jako uznávám, že je to zajímavá deska, ale poslouchat se moc nedá :)
abro666 - 25.09.13 18:08:18
gorguts ubulená, zdlouhavá nuda
Střap - 24.09.13 08:37:55
   Střap: jinak jedu Amon a pohoda je to slušná.  já věděl že těm amarthům jednou přijedeš na chuť ;)
LOL no člověče včera jsem koukal na klip Amon zrovna jsem říkal jak jsou tam všichni blond a strašne velký dalo by se to použít jako fakekladivo na fandy Amon Amarth. Jinak dobrá deska. Má to nějak, co postrádám na Deicide. Takže bráškové diktujou.
lemmy - 24.09.13 01:09:07
jinak jedu Amon a pohoda je to slušná.
já věděl že těm amarthům jednou přijedeš na chuť ;)
Střap - 24.09.13 00:33:42
no ja včera začal blokovat Considered, Erosion a dneska Wisdom až bude celková nálada mrdnu diskografii na jeden zásah. Uvídíme na nadílku....jinak jedu Amon a pohoda je to slušná.
brutusáček - 24.09.13 00:10:41
Hmmm....už chápu tu džísku a ofousení hehe
maskování! ale Lemmy na zádech je true worship, po koncertu na BA se země stal fanoušek! back to gorguts..dnes jsem si dal v práci trojblok obscura, wisdom, písky..vřele doporučuji
Střap - 24.09.13 00:05:03
jj ti už mi neutekli...inu proto se na metal chodí pořád dokola, bo se sejmeš tak že víš hovno tak jdeš znova :).....až z BA dvd jsem zjistil jak jim to šlapalo
Hmmm....už chápu tu džísku a ofousení hehe
brutusáček - 24.09.13 00:03:47
Myslíš svůj Sodom fanda stav? Ne, že bych ho neuměl :-)
jj ti už mi neutekli...inu proto se na metal chodí pořád dokola, bo se sejmeš tak že víš hovno tak jdeš znova :).....až z BA dvd jsem zjistil jak jim to šlapalo a prý se možnáá dočkáme i celého setu, což by mi bylo drobnou záplatou...
Střap - 23.09.13 23:46:28
oni tu hráli? :)
Myslíš svůj Sodom fanda stav? Ne, že bych ho neuměl :-)
brutusáček - 23.09.13 22:14:34
Od vystoupení na BA tu není střapoš jedinej worshipa :)
oni tu hráli? :)
lemmy - 23.09.13 20:31:58
No tak Obscura zla nebyla, ale urcite tam byla cejtit hysterie. Zlo bych teda nedefinoval jako neprijemnou, nevabnou vec, tak bych spis definoval prave Obscuru...Nicmene pokud byla Obscura kubistictejsi, tak novinka ma hrany obrousene. Zkratka i genius ma vek, kdy zacina veci vnimat trochu jinak...
No tak to jsi vystihl mistrovsky! Bizz: Od vystoupení na BA tu není střapoš jedinej worshipa :)
The Violet - 23.09.13 17:30:27
No tak Obscura zla nebyla, ale urcite tam byla cejtit hysterie. Zlo bych teda nedefinoval jako neprijemnou, nevabnou vec, tak bych spis definoval prave Obscuru...Nicmene pokud byla Obscura kubistictejsi, tak novinka ma hrany obrousene. Zkratka i genius ma vek, kdy zacina veci vnimat trochu jinak...
Střap - 23.09.13 16:01:34
fakt mi to prijde "pompezni" viz Album mesice. prave jsi, vzhledem k bodovani, ze sebe udelal worshipera, je ti to jasny ;-)
Pompezní možná :-) K Negativě snad jen Steeve Hurdle, prostě bylo to Obscuráčtější. Tohle je takový Best Of...z těch dvou desek. Jasný mi to není a je mi upřímně jedno :-)
bizzaro - 23.09.13 15:52:36
Jako flejm nic moc. Pokud se dva pokušejí o totéž nemusí to nutně být totéž. Ještě něco? No ta deska není zlá a to nebyla, ani Obscura bych řekl takže tak. Za zlem je třeba se vypravit fakt jinam pokud ho chceš hledat, což zrovna ty moc nevím no :-)
ja i flejmuju slusne, Strape :) jinak mam na mysli zlo ve smyslu neprijemnosti hudby, jejiho kmitoctu, fakt mi to prijde "pompezni" viz Album mesice.
To Lemmy: Mimochodem nejzdařilejší věc po Obscuře mi stále příjde EP Negativa...Jinak, asi myslím chápu jak to myslíš s tím bodováním.
prave jsi, vzhledem k bodovani, ze sebe udelal worshipera, je ti to jasny ;-)
Střap - 23.09.13 15:17:54
A protoze se flejmovat musi, docela by me zajimalo, jak by dopadl Strapuv koment, kdyby tu dneska od Satana vysla recka novy Agrimonia, ktera by tematicky byla o Tibetu. Urcite by to nebylo zajimavy tema a z nich byli pankovi levicaci ;) co se Colored Sands tyce, mam trosku problem s tou dylkou, ale predevsim misty s hudebni nekonkretnosti. poslouchal jsem uz "mockrat", ale furt mam nazor viz minuly Album mesice. a prijde mi to malo zly - texty jsem necetl
Jako flejm nic moc. Pokud se dva pokušejí o totéž nemusí to nutně být totéž. Ještě něco? No ta deska není zlá a to nebyla, ani Obscura bych řekl takže tak. Za zlem je třeba se vypravit fakt jinam pokud ho chceš hledat, což zrovna ty moc nevím no :-) To Lemmy: Mimochodem nejzdařilejší věc po Obscuře mi stále příjde EP Negativa...Jinak, asi myslím chápu jak to myslíš s tím bodováním.
bizzaro - 23.09.13 14:49:17
A protoze se flejmovat musi, docela by me zajimalo, jak by dopadl Strapuv koment, kdyby tu dneska od Satana vysla recka novy Agrimonia, ktera by tematicky byla o Tibetu. Urcite by to nebylo zajimavy tema a z nich byli pankovi levicaci ;) co se Colored Sands tyce, mam trosku problem s tou dylkou, ale predevsim misty s hudebni nekonkretnosti. poslouchal jsem uz "mockrat", ale furt mam nazor viz minuly Album mesice. a prijde mi to malo zly - texty jsem necetl
brutusáček - 23.09.13 12:09:40
Jinak vnímám atmosféru, pro mě jsou tyhlety písky docela v duhových barvách, vcelku pozitivní, moc temnoty z toho na mne neleze..
souhlasím...asi je tam něco na co jsem ještě nepřišel...
lemmy - 23.09.13 02:51:56
Sám jsem si to uvědomil, když jsem odcvaknul 9,5 hvězdičky, že absolutorium téhle desce nejde připsat s ohledem na Obscuru. Což je deska jako žádná jiná. Jinak vnímám atmosféru, pro mě jsou tyhlety písky docela v duhových barvách, vcelku pozitivní, moc temnoty z toho na mne neleze. Tak jako tak, excelentní deska a snad jediný silný reunion posledních let.

Zkus tohle