GAZA - No Absolutes in Human Suffering

recenze
kotek
Hodnocení:
8.5

Rozmanitej, osobitej, s přehledem poskládanej celek, kde návaly vzteku souvisej s dynamikou písniček. Promyšlený kontrasty a cit pro celek, deska s příběhem. Víc od moderní metalový desky nechci.

GazaNová deska a další povzbudivej název. Po dlouhohrajícím debutu I Don’t Care Where I Go When I Die a následný He is Never Coming Back přichází nejnovější výlisek No Absolutes in Human Suffering a vyznění je snad ještě o ždibíček růžovější. Gaza evidentně nemá problém nacházet nový zdroje frustrací rychlejš než jejich řešení, a tak je pozice na světonázorovým poli jasná a stabilní – neprosvítá ani ždibíček světla pode dveřma: konkrétně se texty zabývají morálně-kulturním rozkladem západu (náboženství se častuje obzvláště nevybíravým jazykem) a jejich atmosféra by údajně měla být McCarthyovská (příp. zde).

Naopak po hudební stránce je vývoj daleko rozmanitější. Po počátcích zaměřenejch spíš na nekontrolovaný výboje agrese se druhá deska soustředila hlavně na atmosféru – výrazný zjednodušení po technický stránce, zpomalení a oči obtěžkaný načernalejma váčkama depresí a nespavosti. A ani novinka nepřešlapuje na místě a roztahuje chapadla do novejch směrů, i když do značný míry čerpá i ze srážky těch předchozích – škatulka sludge (třeba Old Man Gloom) / hardcore (třeba stará Norma Jean) v tomhle smyslu přiléhá dost natěsno, jen důkladně zašpinit a přimíchat trochu neurotickýho metálku a sypaček (třeba Ion Dissonance).

Na první pohled je patrnej zvukovej posun. Zůstávaj sice svíravý, tísnivý šmouhy, prohýřená noc ale tentokrát nepřináší tolik chrchlů. Zvuk se sice nikterak nepročišťuje, ale je výrazně nabuzenější a konkrétnější, testosteronová jehla vstřikuje adrenalin do žil. Deska totiž přece jen pobrala víc neúprosný hardcorový nakvašenosti, a to trochu na úkor dřívější rozplizlý atmosféry z He is Never Coming Back - kde vládla střednětempá rozmazaná temnota, často přichází zkrat a záchvaty černýho násilí, při kterejch v puse cejtíš hořký sliny.

GazaNávaly vzteku souvisej i s dynamikou jednotlivejch písniček. Není neobvyklý, že se rychlá grindcorová palba změní ve zpustlou ruinu na ploše tří minut nebo naopak, což může vést k promyšlenýmu kontrastu nebo k náhodnejm srážkám nesourodejch motivů. Gaza tíhne k prvnímu vyznění a vůbec, cit pro celek je jednou z největších deviz novinky. Nejenže se sypací jatka a pomalý temna proplítaj líp než olympijský kruhy, deska má i svůj příběh. Postupně se ze vzteklýho úvodu plnýho jedovatejch slin (zejména rychlovka The Truth Weighs Nothing) vytrácí radikální řešení, na oknech se usazuje čím dál víc sazí a mouru. Zpomaluje se a sedimentace vrcholí v totálně těžkotonážním riffu omílaným téměř 4 minuty v titulní No Absolutes in Human Suffering. V druhý půlce pak postupně vystrkujou růžky i jemnější, rozjímavější momenty, aby se nakonec pocit zmaru přetavil do apatie – poslední Routine and Then Death v tomhle kontextu funguje skvěle, protože po valivým začátku poslední tři minuty vyplňuje poměrně nezajímavá až nudná post-rocková brnkačka; holt smíření s osudem a tak.

Z předchozího by mělo být jasný, že No Absolutes in Human Suffering rozhodně nepřináší žádný zklamání, vlastně mě ani nenapadá, co víc bych od moderní metalový desky chtěl. Rozmanitej, osobitej, s přehledem poskládanej celek, i když z čistě subjektivního pohledu mám předešlou desku za její amébní, sirnatou atmosféru přece jen o něco radši.

Vložit komentář

zdeno - 17.01.13 13:29:56
zpěváka obvinila nějaká pipina ze znásilnění ve spánku...to jsem zvědavej, co z toho nakonec vyleze
AddSatan - 09.09.12 16:57:19
pf: jo no, ten víkend je vůbec hrozně přeakcováno, mě W + W nikdy nijak zvlášť nebrali, to už by mě tam lákali spíš Instinct of Survival, Cyness, Mass Grave, Children of Technology nebo jiní.. ale obětuju to už kvůli té ceně atd., Abaton a Leechfeast pro mě jasná volba.. + taky FAT32 viz. forum...
pf - 06.09.12 15:41:57
díky za tipy, akorát y data jsou naprd, oni jsou tady i wolfpack/wolfrigade, ale já budu v jeseníkách
AddSatan - 04.09.12 11:19:19
pf: přímo už nic takhle vyhrocenýho neznám (nebo mě teď nenapadá), ale hodně dobří a svým způsobem podobní jsou třeba Abaton z Itálie - teď tu budou hrát 15. září ve Vopici - to je trochu víc do blacku, ale sludge, doom a i ten grind se tam mihne http://www.youtube.com/watch?v=eV9qahb6qYE shodou okolností den na to tu jsou v Cafi Na Půlce Leechfeast ze Slovinska s V Rukou Osudu (naděje českého sludge/doomu), to je teda převážně sludge/doom/stoner, ale dost extrémní ala Corrupted, Eyehategod, možná až Khanate sem tam a vokál taky správně maniakální http://www.youtube.com/watch?v=SVS-2OshS6U něco by se asi našlo i na labelu co vydává Clinging, ještě jsem tam toho spoustu nezkoušel, mají tam všude streaming a free downloady http://music.throatruinerrecords.com/ tam budou i nějaké kombinace s tím mathcore/metalem ala Knut, Gaza atd... + ještě mě napadají mí oblíbení Electrozombies z Chile, taky kombinace sludge/doom/stoner a občas to proženou sypačkou, popř. crust/oldskull metalem... http://www.youtube.com/watch?v=ppNvcfHZJOI Jo ještě k těm Clinging - až dnes mě trklo, že ta poslední věc z toho splitu s Nesseria je vlastně cover od Nirvany - Something in the Way :)) (ta zkratka napověděla), už to udělali i Thou, ale tahle verze je myslím bestiálnější...
pf - 04.09.12 09:44:57
ad: clinging super, měl bys vícpodobnejch tipů?
Sud - 04.09.12 03:13:13
u me zatim slabsi nez desky predtim, uvidime, jak to bude zrat
bros - 03.09.12 20:25:27
Po stromečcích se kouknu... z tohohle ranku nejsou špatní ani Imbroglio
AddSatan - 03.09.12 19:46:23
pěkně napsáno :) fajn deska, naživo na BA to byl slušný nářez s pomatencem/nevyspalcem za mikrofonem :). často mi to připomíná (hlavně starší) Knut, ale ti byli vyhrocenější jak v math, tak ve sludge pasážích, když na to přišlo... s podobnou formulí "grind/sludge" (i když Gaza jsou oproti nim pořád víc "normální" hardcore) nakládají (pro mě) ještě lépe takoví Clinging to the Trees of a Forest Fire - tam je víc zla, špíny, nenávisti (občas mi přjide až hmatatelná :) ), nihilismu, víc "blackened", brutálnější zvuk (ta basa!), disonantnější, maniakálnější ve výsypech a co se týče vokálu, tak oproti tomu je ten v Gaza ještě vlastně dost normální a "hodný" :). Možnost srovnání a veškerý materiál k poslechu zde http://ctttoaff.bandcamp.com/ (doporučuju hlavně splitko s Nesseria - to je taky fajn záležitost). No prostě mě baví víc :).
brutusáček - 03.09.12 15:10:58
výborná deska i recenze...čekal jsem že se budou lehce vykrádat ale jde to zase trošku někam dál ta agrese je luxusní, zpěvak naživo magor :)
pf - 30.08.12 23:52:23
vynikající deska
lemmy - 30.08.12 17:37:21
vyborna recenze. a dobra deka.

Zkus tohle