GALLERY - JAS GRIPEN

recenze
moliT
Hodnocení:
8.01

Opět jedna čerstvá kvalitka z Norka. Najít informace o téhle debutující kapele v jiném než norském jazyce je celkem problém. Nic to však nemění na faktu, že Gallery, ač deskou debutují, podávají vyzrálý výkon. V roce 2005 o sobě dali vědět pozitivně přijímaným EP Know Your Secrets. Po spuštění Jas Gripen Vás ovane mile přímočará hudba ojíněná drobnými minimalistickými

review_919_px2

detaily. V jednom auditoriu tu spolu mluví inteligentní pop s progresivním jazzem načichlým rockem. Chvilkami vzpomeneme na vzory kapely Led Zeppelin, King Crimson, Deep Purple, Yes, ale i souputníky Jaga Jazzist, Muse, nebo trochu vzdáleněji Porcupine Tree. Nahrávka Jas Gripen zní moderně, přesto je umně provoněná rockovou historií. Pocitově laděné písně dokážou rozehrát city. Hodně prostoru je věnováno psychedelickým rockem, až popem opanovaným pasážím (Tell Me). Agresivitu nahrazuje jazzrockové gradování, rozvádění a vrstvení nápadů. Účinek je stejný. Ač hrají Gallery hudbu čichající spíš k popu (pokud ten pojem hodně zjednoduším a rozšířím), přímočarou, chvílemi až klamavě minimalistickou, ve výsledku je to pocitový mazec (že by Emo?? :). Vhodná délka skladeb dovoluje udržení kvality. Načasování nápadů a výstavba kompozic jako z učebnice moderní „rockové“ hudby. V rámci stylu nabízejí příkrý kontrast s třeba takovými norskými (post) rockovými psychaři Shining. Muzikantsky výborně zvládnuté proměny nálad okořeněné příjemnou produkcí, samozřejmě s výborným zvukem. Měkký až hladivý hlas klávesisty Snorre je podporován neustále druhým vokálem Davida od kytary.Po spuštění Jas Gripen Vás ovane mile přímočará hudba ojíněná drobnými minimalistickými detaily. V jednom auditoriu tu spolu mluví inteligentní pop s progresivním jazzem načichlým rockem.Klávesy nepozorovaně dobarvují mozaiku kytarových vyhrávek, aby občas ovládly píseň zcela (klavír v Sarin and Airplanes) a poté opět uvadly do tichých sfér za nástupu kytar (Escape). Na albu se nástroje spojují v tak příjemný celek, že těch 40 minut desky Vám připadne krátkých.
Gallery debutem Jas Gripen dokázali, že jsou sice mladou, ale po hudební stránce vyzrálou kapelou s velkým potenciálem do budoucnosti. Deska na prvních pár poslechů klame jednoduchostí, každých několik dalších poslechů na kvalitnější aparatuře však vyplaví nové a nové „malé poklady“. Pro uvolnění stresu a příjemný relax jako stvořené.

PS – Paní ministryně obrany Parkanová by se měla vykašlat na vlastní nuznou tvorbu a titulku Jas Gripen dát do sborníku povinných armádních písní :-). V tom textu je tolik pro nás tak humorných věcí, až autory podezírám z cílené satiry!

Vložit komentář

Zkus tohle