EXIVIOUS - Liminal

recenze
bizzaro
Hodnocení:
10

Liminal je debutu odlišná deska. Rozvětvenější, ale přitom se držící mnohem více při zemi. A neuspěchání recenze mi k jejímu docenění jen prospělo - jeden z hudebních milníků loňska!

ExiviousDruhá deska holandských fusion-věrozvěstů Exivious mi vyšla na narozeniny a nedokážu si vůbec představit, že by ji byť jen jediný fanoušek progresivní muziky neměl v očekávání. Debutový počin stál Tymona Kruideniera předlouhých 12 let života, je moc dobře, že tento vychází o nějaké tři roky. Vlastně i musel. Po odchodu Tymona a Robina z Cynic to totiž Exivious vzali za správný konec. Když debut, vydaný na vlastní pěst, měl úspěch, jakožto jejich loňské podzimní tour s Obscura ad., založili na podporu nahrávání Liminal crowdfundingovou kampaň, jejíž výslednou částku nasbírali do týdne. Solidní úspěch, ke kterému již následné podepsání kontraktu se Season of Mist ani nepočítám.

Proč si nedokáži představit, že by byť jediný fanoušek progresivních směrů neměl Liminal v očekávání? Tak schválně, kolik znáte „čistě“ fusion kapel – a teď trošku neobratně řečeno – metalového střihu? (Ne, Exivious nejsou žádnej metloš, ale nakreslený zvuk kytar, energičnost a výjimečně i dvoukopák tomuto pocitu napomáhají.) Tahle otázka asi nebude moc složitá a její výsledek taky nedá moc zabrat. Patříte-li mezi sortu posluchačů, na něž progresivní – metal zahrnuvše - umělci obecně cílí, jako další argument se nabízí otázka „Jak prog/tech metaly často zní?“ Strojově. Mechanicky, ahumánně, emotivně ploše. A zde je silná deviza Exivious. Jejich muzika je emocemi nabitá, prýští z každé zákruty, jsou obsaženy i v tom nejskrytějším místečku a nejneslyšenějším tónu.

ExiviousTotéž platí o hudbě Exivious. Je organická. Stoprocentně organická, bez žádných synths a elektronických přísad, živá, průzračná jak horský pramen, žádný kal. Stejně jako zvuk nahrávky, který mi, trochu vtipně, připadá až příliš dokonalý. Je v něm skutečně slyšet i ten poslední hudební detail, každý jednotlivý úder a ubrnknutí fantasticky nazvučených nástrojů. (Bicí čistý analog!) Je křehký, přitom masivní a úderný a cele mu vévodí, resp. nese se nad ním, Robinův hřejivě medový a plný bezpražec.

Zůstali Exivious tři roky po debutu stát na místě, nebo se někam posunuli? Odpověď je jednoznačná a vytane vám na mysli už během prvního poslechu. Exivious sundali nohu z plynu, zjednodušili a kompozice, často založené na základním motivu (třeba celá Triguna je složena na stále se dokola cyklících třech chromatických notách), projasnili, zbavili je poslední křeče a dostali se, i měrou rytmiky Yumy Van Eekelena (ex-Pestilence), k tzv. rockové podstatě. Exivious si na notách Liminal po celou dobu plachtí, surfují na tom, jak se jim tóny ve vlnách přetáčejí a vůbec se nestarají o to, zda daný motiv je zrovna rock, metal, jazz, prog nebo fusion. Liminal je maximálně příjemná muzika, které chybí jen to, že písně nemají půlhodinové stopáže, aby se člověk v té nádheře mohl rochnit podstatně déle. Jeden z hudebních milníků loňska.

PS: Movement Tymon původně skládal s myšlenkou nového alba Cynic. Řekl bych, jejich smůla, no posuďte sami.

Vložit komentář

bizzaro - 09.02.14 14:41:20
cha, na Headwayi jsme byli pred deseti lety www.last.fm/festival/282222+Headway+Festial, to byli Textures se ságem, Ephel Duath s dedkem jazzmanem, Sieges Even v reunionu, Biomechanical zive, naky muzikantsky kliniky a predevsim WATCHTOWER! kdyz nad tim premyslim... buh vi, jestli to nebyla moje nejlepsi ziva akce vubec
AddSatan - 09.02.14 14:11:07
jsem narazil na tenhle "Not your average progressive festival" :) http://www.headwayfestival.com/line-up/bands-2014/ na last.fm jsou v sestavě i Ephel Duath a Turning Golem/Vulture Industries...kdyby to někoho...
lemmy - 22.01.14 23:31:57
dr: jen mě to pobavilo, nic ve zlym, hlavně že ta recenze a hlavně ta deska je *muck
DR - 22.01.14 13:14:26
Lemmy, já to takhle píšu blbě furt, holt zvyk ;-)
lemmy - 20.01.14 23:57:49
"rezimé" :-)
DW - 20.01.14 22:51:58
Kdyby se všechny vály povedly tak jako Entrust tak je to asi deska desetiletí:)
brutusáček - 20.01.14 10:11:32
Pro mě mnohem přístupnější než předchozí, což ale neni zápor desky naopak.

Zkus tohle