EMPTINESS - Not For Music

recenze
AddSatan
Hodnocení:
8.2

Emptiness se čím dál více odtrhávají od svých metalových kořenů a hledají si jiné, stále dosti temné, ale mnohdy ještě podivnější a zajímavější cesty.

EmptinessJeště do poloviny roku 2014, kdybych měl zmínit nějakou opravdu dobrou a zajímavou blackmetalovou, či spíše obecněji (vzhledem k náplni recenze) temně metalovou kapelu z Belgie, asi by mě ani žádná nenapadla. Od té doby jsem alespoň na tři, za pozornost stojící jména, narazil. Black/sludgeové hypnotizéry Alkerdeel už i u nás po loňském podzimním z(/n)ářezu v Žižkostele pár desítek lidí znát bude, veterány tamní scény, excentrické podivíny Lugubrum asi jen někteří pátrači po podzemních obskuritách. Až v srpnu 2014 jsem narazil na, pro mě do té doby naprosto neznámé, Emptiness a jejich album Nothing but the Whole, které vyšlo u Dark Descent. To se pro mě nakonec stalo nejlepší temně metalovou nahrávkou roku a samotní Emptiness nejspíš i nejlepší belgickou metalovou (resp. metal/rockovou) kapelou vůbec. Nejde však o žádné nováčky, kytarista Olivier L. Wilbers (aka Neraath) a baskytarista Jérémie Bézier (aka Phorgath) kapelu zakládali už v roce 1998. Oba také přes 10 let působí v pravděpodobně nejznámější belgické blackmetalové kapele Enthroned. Emptiness zpočátku hráli více méně standardní blackened death metal, ale již na debutu Guilty to Exist se tu a tam objevily momenty a prvky, z nichž bylo znát, že chtějí dělat některé věci tak trošku jinak. Tyto tendence na dalších dvou albech sílily a jejich tvorba se stávala stále osobitější. A podivnější.

Jejich přístup k temnému metal/rocku lze možná zvát experimentálním, nebo progresivním. Nejlépe mi ale k popisu jejich hudby sedí, že je prostě poněkud podivná - nejlépe se to dá vyjádřit anglickým adjektivem weird ve většině jeho významů. Ne nějak extrémně divná a Emptiness umí onu divnost skvěle skloubit s chytlavostí. Stačí pár poslechů a jejich svět vtáhne do svého nitra a některé motivy pak nelze vyhnat z hlavy. Skladby často překvapí nějakým zvláštním postupem, zvratem, vývojem či zvukem. Divný, až trochu zneklidňující, je i obal jak předchozí (té hlavně), tak i letošní desky, zvláštní jsou i názvy obou desek i skladeb, surrealismem načichlé texty.

Na NbtW se ještě dalo mluvit o celkem vyrovnané kombinaci, či „slitině“ black/death/doom metalu, které se někdy pro zjednodušení, už od debutu Bethlehem, říká „dark metal“. A právě odkaz některých míst na raných deskách Bethlehem lze na posledních dvou deskách Emptiness zaslechnout, byť jen spíše jako vzdálenou a zdeformovanou ozvěnu. Deathmetalový vliv se ale na Not for Music takřka vytrácí, snad jen v závěrečné, nejmetalovější Let It Fall se temným deathem nasáklé riffy (Immolation/Morbid Angel/Portal na opiátech/v deliriu?) objeví. Pozůstatkem minulosti jsou i velmi specifické vokály, které z death/black metalového growlu sice vychází a občas se mu na doslech stále přibližují, ale většinou jde o jakousi naléhavou, zlověstnou deklamaci, často až na hranici pouze zesíleného, naechovaného, vrstveného či jinak zkresleného šepotu. Připomínají spíše sugestivní vyprávění nějakého démona, nebo vnitřní hlas paranoidního schizofrenika, jemuž cosi našeptává a přikazuje ta zlá část jeho vlastního já. Doom tu přítomen je, byť spíše jen atmosféricky a co se týče převážně pomalejšího tempa. Hojně a efektivně se ale stále využívají blackmetalová tremola a vlastně by se hudba Emptiness dala označit i za jakousi zvláštní formu post-blacku.

Emptiness

Celkově je NfM oproti minulé desce méně metalová, měkčí, klidnější a ještě divnější. Citelně zesílil vliv starého gothic rocku/“cold wave“ (nebo některých jeho novodobých mutací?), na nějž dává vzpomenout specifický, chladný, zamlžený zvuk synťáků/kláves (např. hned úvodní Meat Heart), nebo i často podobně studené a rozechvělé kytary ve vybrnkávaných pasážích a trošku to slyším i ve zvuku bicích. Nejde ale o žádné retro, jak kompozičně, tak zvukově - produkčně je nahrávka skutečně vymazlená. Snad jen kopáky by mohly být ještě o stupeň méně „mlaskavé“, ale jinak musím jen chválit. Nahrávalo se v Blackout studiu, kde je baskytarista Jérémie Bézier zvukovým inženýrem (mj. jezdí i jako zvukař se Svartidauði), o mix se ale postaral Sean Beavan (produkoval mj. NIN, norské Shining, Marilyn Manson aj.) a na produkci se podílel i Jeordie White (aka Twiggy Ramizer z M. Manson, ex-NIN, ex-A Perfect Circle). Ať již byl podíl zmíněných jakýkoliv, spolu s kapelou odvedli rozhodně skvělou práci.

Emptiness

Stejně jako NbtW, i NfM je tu více, tu méně prostoupeno temnou psychedelií, která spolu s důrazem na hypnotickou rytmiku a hutnou, výraznou baskytaru může někdy připomenout třeba Oranssi Pazuzu (především Kosmonument), ale bez kosmické (space rock) atmosféry. Některé disharmonické postupy a rozklady, či opět groove rytmů, zase dávají vzpomenout na Virus (potažmo Ved Buens Ende), a když už tedy přirovnávám, tak kromě OP mě napadla velmi vzdálená, spíše jen formální podobnost s dalšími finskými podivnostmi jako Sink, Dolorian a třeba i Unholy; resp. jejich příznivcům můžu Not for Music určitě doporučit. Nejen kvůli zmiňovaným mlžným synťákům jsem si při poslechu vzpomněl i na A. Badalamentiho a celkově hudba Emptiness do jisté míry evokuje i svět blízký tomu lynchovskému. Převažuje potemnělá, tajuplná, snová, někdy melancholická, ale vlastně spíše (zdánlivě?) klidnější atmosféra, kterou ale často naruší/uje cosi znepokojivého, je tu cítit napětí, strach z něčeho neznámého, cizího a neuchopitelného, některé momenty působí až dusivě. Se zvukem jednotlivých nástrojů se v průběhu skladeb vynalézavě manipuluje, kytaristé využívají spoustu různých efektů pro zkreslení. V některých pasážích (Circle Girl, Your Skin Won't Hide You) tvoří obě kytary, basa i synťáky zvláštní kontrapunkty, většinou vlastně nehrají nic složitého, ale jejich linky se nápaditě proplétají a doplňují.

EmptinessJonas Sanders (současný bubeník Pro-Pain mj.) hraje spíše rockově než metalově, často relativně jednoduše (účel tu ale naprosto světí prostředky), hypnoticky, ale s vytříbeným citem a celkem osobitě. Sem tam překvapí nějakou netradiční rytmickou figurou, náhlým přechodem či průklepem/kopem, záměrně vynechává a rozhazuje, nebo jakoby opožděně dokopává (např. v Your Skin…). Hodně pracuje a šelestí s činely, které někdy ve výškovém pásmu tvoří až jakousi tříštivou, „noiseovou záclonu“. Zkrátka i rytmická stránka je místy poněkud svérázná.

První čtyřem skladbám nemůžu nic vytknout, jsou prostě skvělé. Nápadité, kvalitativně cca vyvážené, pátá Digging the Sky je místy opravdu hodně vyklidněná, až někam k post-rocku, ale i ta mě nakonec baví dost. Za ne snad špatnou, ale přece jen trochu slabší bych označil jen předposlední, odlehčeně působící Ever  s patrným vlivem nějakého starého electro/new wave/Kraftwerk (taneční závěr pobaví). Po ní působí zařazení nejtvrdší, (a přece jen asi nejsilnější) závěrečné Let It Fall až zbytečně násilně (což na kvalitě skladby samotné samozřejmě nic nemění).

Not for Music celkem logicky navazuje na desku předchozí. Je mi vcelku sympatické, že se Emptiness čím dál více odtrhávají od svých metalových kořenů a hledají si jiné, stále dosti temné, ale mnohdy ještě podivnější a zajímavější cesty. I přesto ale předchozí desku Nothing but the Whole (i kvůli momentu překvapení) hodnotím (zatím) o trošku výše.

Vložit komentář

AddSatan - 01.02.17 12:48:55
hm se divím, že ti jako fanouškovi zmíněných (i jiných) "soundtracků z Modrý ústřice" :), vadí zrovna tohle (navíc 15-ti vteřinový úsek heh), ten riff je naprosto v pohodě, teplo/demento-měr v klidu :), funguje to navíc jako dobrý uvolnění atmosféry/bridge, takže pak líp vynikne ten opětovný nástup... ale jako, asi tam nějaký takový vyloženě momenty jsou/lze vnímat, ale kromě Ever (a možná Digging) to nikdy není takový, aby to vůbec stálo za zmínku a nijak mě to neruší...
mIZZY - 01.02.17 11:22:37
od fanouška posledních SotM a Perturbatora apod. to teda sedne :)
Nojo, aby sis nerýpnul :D Mně třeba nepřipadá, že by ta nahrávka byla nějak teplá celkově, to zase ne. Ale například mě vytáčí, když po byť jednoduchém, ale super chytlavém úvodním momentu v Your Skin Won't Hide You začne začne kytara hrát kolem 1:50 ten dementní oplodňovák. To je třeba jeden příklad za všechny, co mě tam vyloženě vytáčí.
AddSatan - 01.02.17 10:34:46
Mně teda přijde "ujetej" dostatečně :) a neměnil bych na něm nic, vlastně mi tam kolikrát přišlo, že je to právě trochu/do jistý míry takový deathovější ekvivalent Jun-Hise z OP :) (+ trochu i vokál v Dolorian - Vw připomíná)
btw mi novinka, i diky zpevu, prijde lepsi. ma to mnohem jasnejsi tvar, ceho chteji dosahnout. a bavi me ta "goticnost"
It might beee!!! vokál určitě propracovanější, to jo, ale s tím zbytkem úplně nevím... u mě max. plichta :), mj. se mi hlavně líbí jak tu gotiku fúzujou s psychedelií a "aktualizujou" jí ... volně vzato - asi se to bude líbit lidem, co rádi Rakve od KD (?)
brutusáček - 01.02.17 09:38:30
heh…varhany v lychgate byl pro mě prvek, s kterým jsem se v hudbě já osobně ještě nesetkal a zprvu pro na mě působil nepatřičně, ale postupem času to do sebe zapadlo. Tady ten vokál rozhodně nepopírám že je špatnej, jen mi sem nesedí, zní, hlavně v druhé půlce to víc vylezá jako z nějaký tupý doom-doom/deathový kapely, nic mi tam nepřináší navíc, naopak to trochu tu nahrávku shazuje nebo vrací někam „do normalu“. K téhle hudbě bych si představoal něco víc „ujetějšího“ něco ve stylu oransi pazuzu kde skvěle funguje hudba+vokál. Dám tomu ale šanci..
bizzaro - 31.01.17 12:00:11
nevím proč vadí mi tam ten zpěv, styl/barva...dokonce bych řekl že se tam vůbec nehodí, překáží mi
ALE!!!
vokál je naprosto perfektní, o tom nehodlám vůbec diskutovat :) ... mě ta jeho mj. intonace, důraz na některý slova, barva atd. hrozně baví... často je to právě on, co vytváří i v klidnějších pasážích takovou "dusnou" atmosféru...
přesně, naprostej kazatel, co mu v obehu lezou cervi :)
předchozí deska byla tak nějak "na sílu" o kousek lepší
btw mi novinka, i diky zpevu, prijde lepsi. ma to mnohem jasnejsi tvar, ceho chteji dosahnout. a bavi me ta "goticnost"
AddSatan - 31.01.17 11:08:39
je vtipný a příznačný, jak různý reakce (a přirovnání) ta deska vyvolává, co jsem i koukal na zahraniční reakce/recenze :)
zapnul jsem a nevypínám:)
jo jo, jak to dali k poslechu, tak jsem to první dny jel furt dokola, až jsem si to pak musel "zakázat", protože mi to i neustále hrálo v hlavě, některý pasáže... a je to i překvapivě trvanlivý... "vlezle přiteplený momenty" - od fanouška posledních SotM a Perturbatora apod. to teda sedne :), ty momenty konkrétněji ? mě na tom teda fascinuje, že z toho jde spíš takovej zvláštní chlad (a to i z těch synthů atd.), divnost a přitom je to fakt hodně chytlavý... snad jen Ever je taková trochu "béčko/lacinější", ale svoje kouzlo má taky... předchozí deska byla tak nějak "na sílu" o kousek lepší, ale tohle má zase jiný věci... vokál je naprosto perfektní, o tom nehodlám vůbec diskutovat :) ... mě ta jeho mj. intonace, důraz na některý slova, barva atd. hrozně baví... často je to právě on, co vytváří i v klidnějších pasážích takovou "dusnou" atmosféru... ale možná se "přes to časem dostaneš", jako přes varhany u Lychgate :)
mIZZY - 31.01.17 10:26:53
Náhodou, ten vokál je super :) A dobře funguje i naživo. Co se nové desky týče, tak mě docela baví, ale předchůdce byl určitě lepší. Ani mi nevadí tolik, že je méně metal, spíše tam jsou některé vlezle přiteplené momenty a podobně. Každopádně správně temná podivnost to rozhodně je.
js - 30.01.17 23:13:43
tak to je peklo, zapnul jsem a nevypínám:)
brutusáček - 30.01.17 21:49:20
já do toho hodím vidle, hudba je super, baví mě, vtáhne, ale nevím proč vadí mi tam ten zpěv, styl/barva...dokonce bych řekl že se tam vůbec nehodí, překáží mi, hlavně v druhé půlce alba..

Zkus tohle