DODECAHEDRON - Dodecahedron

recenze
Kuba
Hodnocení:
9

Jak může dopadnout konspirace profesorů Exivious s blackmetalovým chladem Nihill? Agresivní a chaotické kompozice na sobě vrstvených motivů, bezmocnost a ponurá atmosféra. První dítko v diskografii a hned takto nezaměnitelná atmosféra.. divně geniální deska, kterou jen vnímáte, posloucháte, ale neanalyzujete a nic si neuvědomujete.

DodecahedronHolanďané Dodecahedron jsou zajisté na hudební scéně velkou neznámou, ovšem co do kvalit debutové nahrávky je lze postavit vedle takových es, jako jsou Deathspell Omega, Gorguts, či Mitochondrion. Ostatně sama kapela potvrzuje výše zmíněné spolky jako jedny ze svých vzorů. Ale jak může dopadnout konspirace profesorů Exivious s blackmetalovým chladem Nihill?

Agresivní a chaotické kompozice na sobě vrstvených motivů, bezmocnost a ponurá atmosféra jsou hlavními devízami nahrávky. Abstraktní myšlení tohoto fundamentálního tělesa je pak úplně z jiné planety, jako by Dodecahedron sestoupili z jiné galaxie, aby mohli šířit své poselství nám, obyčejným smrtelníkům. První poslechy totiž působí jako houšť neprostupných a zdánlivě nepochopitelných riffů. Po nějakém čase se však stává nahrávka čitelnější, ovšem jistá špinavost je přítomna pořád a nutno podotknout, tento zvuk desce sluší.

Už úvodní tóny vyvolávající intenzivní pocity nevybíravým způsobem vtáhnou posluchače do tohoto padesát minut dlouhého týrání. Každá minuta kytarových ploch si Vás doslova omotá kolem prstu a vy nebudete mít sebemenší šanci uniknout této blasfémii. Délka písní je naplněna až po okraj, nic není přehnaně předimenzované, i když první poslechy by mohly naznačovat opak. Holanďané ukazují, jak se s noblesou a grácií dá vyjádřit síla muzikantských a Dodecahedronskladatelských schopností tak, že vám bude běhat mráz po zádech.

Hned úvodní Allfather se vyřítí na posluchače rychlostí tsunami a následky jsou víc než katastrofické. Chaoticky proplétaný hlavolam tónů držící jasnou strukturu. Hutná a do posledního detailu propracovaná rytmika donutí posluchače v mnohých momentech položit si otázku, zda tohle může vůbec hrát člověk. Zvrácenost nahrávky umocňuje fakt, že v případě Dodecahedron není problém překročit hranici deseti minut hracího času (Vanitas) a přitom posluchače držet v mírné nejistotě, kam se daný motiv rozvine, a kde nakonec skončí. A právě v případě Vanitas lze při soustředěném poslechu nalézt pěkně na povrchu i dunivou hru baskytary, posouvající celkový projev kapely zase o kousek dál. Kázání Descending Jacob’s Ladder pak tak nějak album rozděluje na dvě části, kdy závěrečná trilogie View from Hverfell plyne spíše v mírnějším tempu a v hluboké ponurosti. Hned v její první části Head Above the Heavens lze také cítit mírný odkaz na druhou kapelu kytaristy Nienhuise.

Co říct na závěr? Ačkoliv je to první dítko v diskografii, tak jako i v případě Exivious se jedná o velmi zdařilou nahrávku, která dává tušit věcem budoucím. Uvidíme, jak se s touto skutečností vypořádají na dvojce. Laťku si Dodecaheron nastavili totiž opravdu vysoko. Nezaměnitelná atmosféra dělá z díla divně geniální desku.

Vložit komentář

bizzaro - 18.12.16 20:19:59
nová skladba tu: www.ddchdrn.com/ nic invenčního se sice nekoná... ale dobrý to je...
jo, super. na deksu se tesim, me bavi ten zvuk kytar
AddSatan - 17.12.16 12:27:25
nová skladba tu: http://www.ddchdrn.com/ nic invenčního se sice nekoná... ale dobrý to je...
brutusáček - 24.06.14 13:52:34
jj my tenkrát nakoupili cd mimoděk od kytaristy když tu byl s Exivious..prej hej já mam takovou blackovou kapelu :) Střap to tenkrát vykomunikovávál ještě...
Ramses444 - 23.06.14 23:53:50
Ahh...ja jsem uplne poprve slysel na Youtube "I, Chronocrator" a nejdriv jsem to nejak skoro přehlidnul, že jsem vubec něco poslouchal. Ale chvilku po tom co ta skladba zkoncila jsem si rikal.. pockat tam bylo něco zajimavyho. A pak jsem si to pustil znova a znova...az jsem musel sehnat cely album. A to mě totalně rozložilo, uplně rozpustilo na bezbarvý pachnoucí sliz ktery stekl někam pod židli. Vubec jsem nevědel co se sakra stalo. A to se mi stane tak nějak pokaždy když se snazim do toho alba zaposlouchat. Mozek odpluje někam do jine solarní soustavy. Kdo, jak, proč tohle někdo složil? Nevim nic neivm. Rok a pul a furt jsem z nich mimo. A ted mají bejt na BA uplně první vystoupení? Tak to doufam, že dostanou dobry harci čas, a doufam že do mě někdo nešlápne po zkončení představení.
bizzaro - 08.08.12 00:39:19
je to na me precejen trochu heavy mistama
jako vazne?
lemmy - 07.08.12 22:38:56
kupodivu zrovna k dodecahedron jsem si cestu proklestil, ale je to na me precejen trochu heavy mistama.
bizzaro - 07.08.12 18:13:36
Gaba zminoval ve foru, ale prijde mi skoda, aby to zaniklo, takze: REVERENCE - The Asthenic Ascension
AddSatan - 14.05.12 11:26:21
jak už psal AddSatan na foru...a brutusáček v diskuzi k Exivious - Mišél si odzpíval nový Dr. Doom :))) (abyste se z těch Dr. Doom nepo...!!) http://drdoomgrind.bandcamp.com/album/everyone-is-guilty jinak za poslech rozhodně stojí i předchozí split Dr. Doom/Collision :), naživo vraždili.. Pro fanoušky The Arson Project, Splitter, Feastem, Nasum, Anaal Nathrakh....
meshu 888 - 01.05.12 08:25:14
teprve teď jsem se k tomu dostal a díky za tip!!
gorth - 16.04.12 15:54:58
OP jsem uvažoval, ale to bylo v době, kdy toho vylezlo dost (ale to je vždycky;)) a pak už jsem měl pocit, že je už pozdě... napiš, bych nejspíš přihodil vjů ad Krallice: říkám to pořád, vzhledem k Ocrilim a Dysrhythmii je prostě neberu jako black, ale jako divnou avantgardu - pro první dvě alba to platí rozhodně, u třetího a EP už mám právě pocit, že vážně směřují k tomu blacku vzoru WITTR a tudíž ztrácejí sílu a jedinečnost... a Dodecahedron mě baví rozhodně míň než Krallice... až moc podobnost s DsO atp., trochu sterilní, ale třeba je to jen moc složitá hudba na mě:)
bizzaro - 16.04.12 14:46:06
pro mě rozhodně povedenější než třeba Krallice, ZLO je tam dost, žádný hipíci u ohníčku :), ale ani smrad z plynu :)
přééésně
tihle sice taky, ale když dělají dva totéž...
...vznikne skoro pokazdy jina recenze ;-)
AddSatan - 16.04.12 14:37:02
to napsal..."šáhneš táhneš" vítej na marastu :)
teď snad vyjde grind, je v plánu hluk, pak by byli black/krautrockeři, jsem se ptal, jestli třeba gorth nebo někdo... Krallice mi přijde, že nepochopili black metal, jsou to tech metalisti, tihle sice taky, ale když dělají dva totéž...
brutusáček - 16.04.12 14:30:19
to napsal..."šáhneš táhneš" vítej na marastu :) krallice mi přijde víc přímočařejší :)
AddSatan - 16.04.12 14:24:56
první dvě skladby super, zbytek dobrý, ještě ke konci se to zvedá, pár poslechů tomu ještě dám, rozhodně se je vyplatí sledovat, pro mě rozhodně povedenější než třeba Krallice, ZLO je tam dost, žádný hipíci u ohníčku :), ale ani smrad z plynu :), bude někdo psát ty poslední Oranssi Pazuzu? Že bych možná...
brutusáček - 16.04.12 11:30:22
korektní black metal (trk) nikoho netáhne což? .)
brutusáček - 03.04.12 08:59:35
kdyby všichni co dělaj black metal byli jako Michel to by byla jiná :)
bizzaro - 03.04.12 02:38:02
hecovacka.. nemohl jsem se nezminit, tohle album si to zaslouzi

Zkus tohle