CLERIC - Regressions

recenze
kotek
Hodnocení:
9

Hodina šestnáct je na mathcore fakt královská porce času. Podvědomě očekáváš přehnaný ambice, epický skladby plný košatejch kudrlinek a technickejch fines. Ukaž, co umíš. Což v naprostý většině případů znamená ztrátu živelnosti, ztrátu tý neurvalý energie, intenzity, neurotičnosti, zkrátka toho, kvůli čemu se podobnejma krkolomnejma rozsekanejma celkama tak rád proplejtáš. Potkalo to nový The Crinn, potkalo to nový Journal, který se na novejch deskách utápěj v profesorskejch cvičeních a výsledek je dost sterilní.
Cleric ale maj poněkud jinej recept na to, jak vyplnit prostor. Nepotřebujou k

review_1452_px2

tomu velký kvanta not ani rozmáchlý kompozice plný stylovejch kotrmelců. Základ tvoří kombinace potemnělejch ruchů, hluků a chaotickejch sypanic, stejně jako na Daycare Demolition nebo Cumberbund (která se mimochodem objevuje i na tomhle CD). Tmavě ambientní plochy s industriálním nádechem, těžký tovární ruchy místy přecházející až v nefalšovaný noiseový tryzny, pod kterejma se válí rozplizlej ambientní podkres. Sypanice, který kašlou na současný trendy pískavejch běhaček á la Psyopus, jede se zatěžkaný rychlý sekání s přiznaným vlivem Chaosphere.
To jsou jen dva krajní póly, který se různejma způsobama splétaj a rozplétaj a tak je deska při pozorném poslechu daleko pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Při zachování dlouhejch stopáží u skladeb, kdy na každou v průměru vychází něco přes deset minut, zůstává na tuhle souhru velkorysý množství času, který Cleric bez potíží zvládaj. Gradace, při kterejch spojujou ty nejostřejší kytarový motivy s hlukovým bahnem samplů, se po dosažení vrcholu rozleptávaj ve hlukový lázni, aby se postupně přetavily do klidnějšího partu, ze něhož se postupně vyvine další zběsilost. Tohle vše poctivě, beze spěchu, pečuje se hlavně o atmošku a ne o instrumentální fígle.
Atmosféra. Temná, rozplizlá, amébní, to jsou jen některý z přídavnejch jmen,

review_1452_px3

který by se daly použít k jejímu neafektovanýmu popsání. Jo, a pohlcující. To hlavně, protože jinak si moc nedokážu představit, jak bych takovýhle peklo na jeden zátah vydržel. Kdybych měl jmenovat nějakou desku, která mi právě Regressions v týhle rozplizlosti připomíná, asi bych si vzpomněl na novou Dysrhythmii (však taky Cleric nahrávali u Marstona ve studiu a zvukově by se určitá příbuznost dala najít, hlavně v nepodbízivosti a lehký mlhavosti), i když nutno říct, že Cleric jsou o dost krutější a zlejší.
Abych to jasně shrnul. Čím to, že právě deska Regressions dokáže hodinu

review_1452_px4

a čtvrt nenudit a udržet pozornost? Nesnažej se totiž stopáž vyplnit přehršlí fíglů, serepetiček a žánrů, soustředěj se na atmosféru. A ta se rozpíjí jak černej inkoust; temná, agresivní a podivně rozplizlá. Ale i když tě pohltí a nepustí, tak není vůbec lehký vydržet do konce. Rozhodně jedna z nejintenzivnějších a nejtěžších desek, co jsem v poslední době slyšel.

Vložit komentář

AddSatan - 16.12.17 16:32:22
no slušná nálož ta novinka, zvláštní, že jsem to dal s jednou malou přestávkou celý v kuse hned napoprvý, nepřišlo mi to tak "vyčerpávající" jako Regressions, asi to líp pracuje s dynamikou, či co... tuna nápadů a přitom to celkem drží pohromadě, super zvuk - mj. i bicí a jak jsem teď koukal, nahrávalo se u Marstona
bizzaro - 28.11.17 15:04:17
zrovna Regressions posloucham :D
AddSatan - 17.05.12 22:29:18
25. května podle všeho Cleric v UK http://www.last.fm/event/3287037+thrashist+regime+at+Lemon+Tree+on+25+May+2012 být to blíž, jel bych... ale asi není nereálné, že by se to někdy blíž dostane... ta úvodní Allotriophagy je fakt geniální skladba se vším všudy... jen to člověka fakt ničí.. ale je to super a asi se mi to neoposlouchá :)
bizz - 26.07.10 15:55:12
tak jsem si s odstupem zas dal slehu mezi oci... o weeku a ted podruhy, uf, mazu to. je to misty uderny i chytlavy az beda, ty plochy jsou taky temnota temnotacka, ale je to jako celek takovej mazec psychec, ze bych si z toho musel tech svych 40 "normalnich" minut vystrihat, cely to uz asi nezvladnu... mozna v dalsim zivote, az me to zas vsechno bude srat :)
bk - 01.07.10 19:41:55
teď jsi mě předběh.
Adolf Satan - 01.07.10 15:05:10
jo a hodněkrát mě u toho napadli Fantômas, hlavně Delirium Còrdia nutno říct teda.
Adolf Satan - 01.07.10 14:44:47
Taky se přidám, vynikající, ničící, nápadité, občas to působí trochu "filmově", "Badalamentiovsky" - intermezza, ale je fakt, že možná trošičku moc dlouhé, ale to se možná poddá. Mj. i další věci od Spruanceovo Web of Mimicry zní zajímavě.
Sud - 01.07.10 01:56:34
v kuse zatim taky jen jednou
bros - 29.06.10 19:39:09
uu, to vypadá na nakládačku, dneska v noci jdu na to
D. - 29.06.10 10:07:30
cleric super!!! sjizdim to uz delsi dobu, ale musim rict, ze pocatecni nadseni uz trochu vyprchalo. tech skoro 80 mins je fakt moc .-/ ale jinak bozi .-)
bizz - 29.06.10 01:29:21
poslouchnout cely najednou jsem to zatim zvladl jen jednou :))) husty..

Zkus tohle