BETWEEN THE BURIED AND ME - The Parallax II: Future Sequence

recenze
sicky
Hodnocení:
8.5

Between The Buried And Me se rozhodli posluchače zahltit a převálcovat. Parallax II: Future Sequence jsou hudební orgie, jaké nemají obdoby.

Between The Buried And MeProgresivní diktátoři ze Severní Karolíny nezahálejí. Rok po vydání The Parallax: Hypersleep Dialogues je tu pokračování a hned zkraje předesílám, že se jedná o záležitost (i na poměry této megalomanské kapely) vskutku monstrózní. Tommy Rogers před časem hovořil něco v tom smyslu, že se máme připravit na BETWEEN THE BURIED AND ME vyhnané ad absurdum, ale to, co se odehrává na The Parallax II: Future Sequence, všechna moje očekávání překonává.

Kapela se rozhodla posluchače zahltit, převálcovat, utlouct argumenty. Během sedmdesáti dvou (!) minut předvádí neskutečné hudební orgie a nejspíš i fanouškům BTBAM chvíli potrvá, než se v tomto grandiózně pojatém veledíle zorientují. Proces naposlouchávání by ovšem pro ty, kterým se líbí dejme tomu poslední tři alba kapely, neměl být složitý nebo nepříjemný, spíše naopak. Ovšem ti, co považují již tyto alba za neposlouchatelné motanice, by se měli novince vyhnout obloukem.

Between The Buried And MeNa novém albu se toho totiž děje ještě více, než bývalo u těchto Amíků zvykem. Chvílemi je těch not skutečně až příliš a usledovat všechny ty vyhrávky, sóla, zvraty je trochu obtížné. Každý nástroj, když přímo nesóluje, tak alespoň dost přehrává. Na albu je milion drobných instrumentálních vtípků a různých mimózních vsuvek, které všechny zachytit na poprvé ani nelze. Výsledek je však kupodivu celkem příjemně kompaktní a nekoná se žádná neposlouchatelná onanie. Kapela sice předvádí hbitost a rychlost a v každé skladbě rozehrává tolik motivů, kolik by obyčejné partě vystačilo na dvě alba, ale při střídání jednotlivých pasáží jí to stále neuvěřitelně ladí a přirozeně navazuje.

Brzy jistě odhalíte, že ač na tracklistu svítí číslo dvanáct, nachází se na albu vlastně jen sedm regulérních skladeb. Možná se stejně jako já dopracujete k závěru, že druhá (měkčí) polovina je o něco zábavnější než ta první (tvrdší). Možná také odhalíte, že hravá Bloom je nejen vtipně kýčovitá, ale má též úžasnou basovou linku, anebo že album obsahuje opět několik pinkfloydovských citací. Zaplesáte nad krásnými melodickými momenty v Melting City či vás posadí na zadek mimozemské kytarové party v Astral Body. Jistě vás ale také napadne, že některé skladby by zasloužily zkrátit. Připouštím, že bych to osobně také uvítal, ale na druhou stranu je fakt, že by tak kapela zbytečně přicházela o svůj hlavní trademark.

BETWEEN THE BURIED AND ME jsou bez debat progresivní záležitost, ale moc ne v tom zažitém slova smyslu. Na klasický prog jsou stále příliš tvrdí (často až deathmetalově), ale na death metal jsou zase příliš pestří, hraví a neortodoxní. Jejich produkce je aktuálně spíše takový multižánrový kaleidoskop složený z death-prog-math-heavy-core-jazz-blabla fragmentů, přičemž je často slyšet model: „klenutou progerskou melody pasáž střídá techdeathmetalový nálet“. Kapela má však už delší dobu svůj rukopis známý, takže ti, co znají starší alba, nebudou u novinky ani tak překvapeni formou, jako spíše detaily.

Between The Buried And Me - Astral BodyZáklady současného snažení BTBAM byly totiž položeny už někdy v dobách Alaska/Colors a kapela svůj projev na posledních albech více méně jen více hrotí, zrychluje, posouvá k větší komplikovanosti. To samozřejmě není špatná cesta a The Parallax II: Future Sequence je bezesporu opět skvělá a svou originalitou a instrumentálním provedením převyšuje většinu toho, co se na dnešní metalové scéně děje, nicméně pro mne, sice těsně, přeci jen zůstává nejlepší deskou těchto borců The Great Misdirect z roku 2009.

P.S.: Ještě jednu věc si neodpustím, a sice vyjádřit svůj názor na téma, jestli je nebo není Tommy Rogers dobrý zpěvák, neboť dle mého Tommy je výborný zpěvák. Byly doby, kdy jsem si to nemyslel, ale je na čase obrátit. Čistý zpěv (oceňuji, že je ho na desce více) totiž dává (i živě) jak nikdo jiný a jeho growling, přestože není dostatečně kanální nebo naštvaný, je na každý pád osobitý, rozpoznatelný a k instrumentálnímu kouzlení kapely padne jako ulitý.

Vložit komentář

ese - 13.01.13 23:18:23
Jestli je shuffle hereze, tak to u Parallax platí dvojnásob. Navazovaní skladeb mě neskutečně baví. Těší mě, že si splnili takový ten klasický sen každé prog kapely, a to natočit koncepční desku. Že je to v tomhle případě dvojalbum (EP se stopáží blíží spíš full-length), mě při letmém pohledu do jejich studnice nápadů vůbec nepřekvapuje.
bizzaro - 24.12.12 15:16:10
tak jako nejsou BtBaM zadnej hype, i kdyz na jednu stranu chapu, jak to Cherubian myslel. je pravda, ze neni moc lidi, kteri by na ne rekli spatnyho slova a jednu dobu jsem si o nich myslel neco podobnyho myslel, ale pak jsem si uvedomil, ze ten "hype" maj vydrenej a ze si tu popularitu i publicitu zaslouzili nejen vytrvalosti a talentem, ale neykomirajici urovni alb. bud se ti to libi nebo, ale hypem bych to uz nenazyval, na to jsou kapelou, jak psal Strap, uz letitou
DW - 24.12.12 12:27:20
nový BTBAM jdou taky mimo mě, proti starším ani popel. Nikdy jsem je ale nějak nezbožňoval, jako jiní.
bros - 23.12.12 18:55:07
BTBAM sleduju od Alasky... celkovej dojem mám takovej, že sice se celek občas nepodaří úplně ukočírovat, ale je to doslova erupce rozmanitejch nápadů. Tyhle kluky to, co dělají, hodně baví. Občas je to trošku kočkopes, ale muzikantsky a převážně i skladatelsky je to brilantní
Cherubian - 23.12.12 18:38:57
Sicky: Ale kdepak, já proti mainstreamu rozhodně nic nemám. A o hypu sem se zmiňoval jenom u BTBAM, takže s tim že je pro mě nahypovaná každá kapela zase prrrr.
666 - 23.12.12 00:28:50
uz jen fakt, ze kapela na svy x-ty desce hudebne doslova vybouchla a nevari z vody ani nesklada vycachly pisnicky - v jejich pripade by se mi to i celkem libilo - svedci o tom, ze i kdyby byla prehajpovana, tak naprosto pravem a jeste malo... po precteni recky bych cekal nejmin 90 :)
Střap - 22.12.12 23:23:39
Sicky: vcelku zážitek držet tohle v ruce jako originál. Pánově si teda dají záležet na všem, aby si rozuměl jsou vánoce a tak nějak vlastně i narozeniny takže jsem musel nadělovat. Fakt super práce muzika je to opravdu komplexní. Jinak recenze je super.
sicky - 22.12.12 19:42:49
cherubian: podle tebe je (jak tě tak pozoruju) nahypovaná každá kapela, která je jen trošku známá a někde se o ní napíše, nebo na ní přijde víc jak 50 lidí :) Já tohle neřeším, mě popularita nevadí, vlastně ani hype, spíš naopak. Mě spíš vaděj ty amatérský ug nezmysle, co se vydávaj za buhví jak super alternativní umění střap: díky, pláču dojetím :)
Střap - 21.12.12 16:21:21
No tak to se na to klidně vyser to je tvůj svatej nárok. Ta kapela začala hrát svoje a to taky hraje. Narozdíl od jinejch zázráků, který za sebou třeba skoro nic nemají oni podle mě rozhodně ano. Nejedná se o vygooglenou kapelu před tejdnem. Mají na kontě hezkejch pár nahrávek, který mají svojí úroveň, že mají fanoušky a recenzenty, co je mají za tu dobu rádi? To je hype? to teda, ani omylem. Prostě kapela, co svoje fans má a podle mě oprávněně a to se mezi ně nepočítám....proti třeba Periphery mi slovo hype nesedí. Muziku Periphery nehodnotím - nezajímá mě.
Cherubian - 21.12.12 16:04:24
Já právě vždycky doufal, že na další desce přijdou s něčim, co by se mi snad nedej bože líbilo (proto sem je slyšel všechny), ale nikdy se tak nestalo, takže na další desku už definitivně seru.
Střap - 21.12.12 14:55:56
hmmmm...asi jsem divnej, ale myslím, že bych neposlouchal kapelu s nulovou atmosférou s naprosto otřesným zpěvákem, instrumentálně nic moc a skladatelsky taky. Tak, abych od ní slyšel každou desku. Co já vím nepotřebuju slyšet všechno. Teda u mě je to vlastně dost naopak než u tebe. Zpěvák mi přijde dobrej, skladatelsky mi to přišlo zajímavý občas dokonce vtipný. Instrumentálně vcelku špagát. Mimoto viděno živě pár songů. Nic na annihilaci, ani adoraci. Svojí amošku to mělo. Všechny desky jsem neslyšel, ani nehodlám...zase tak mě to nezabilo. Jinak milovníky kočkopsích kapel v tomhle případě i chápu.
Cherubian - 21.12.12 14:28:03
Já nikoho přesvědčovat nehodlám, je to muj osobní názor. Jak píše Střap "mi nepřijdou jako kapela, co by se srala všude za každou cenu", tak tohle sem si pod slovem hype nepředstavoval. Určitě se všude neserou (narozdíl třeba od The Ocean že :-), ale de mi o to, že jak někam přídeš a řekneš BTBAM tak se všichni automaticky poserou jakej seš fajnšmekr. A tomu bohužel napomáhaj i všeobecně oslavný recenze jejich desek. Tomu řikám hype. Ještě sem snad neviděl, že by někdo napsal že je to naprostej průměr s naprosto otřesnym zpěvákem, kterej měl letět ze sestavy dávno před debutem. Ale hlavně, s nulovou atmosférou. Jak instrumentálně, tak i skladatelsky mnohem lepších kapel chodí po zemi spousta, bohužel maj ale smůlu, že nemaj za zády silnýho vydavatele... Nechci tady ale rozjíždět nějaký hádky. Jenom dodám, že sem slyšel všechny jejich desky, takže neplácám jen tak do větru.
brutusáček - 21.12.12 13:08:39
já si taky nemyslim, že by tohle byl vyloženě hype..ale třeba nás cherubian přesvědčí :)
Střap - 21.12.12 12:25:40
to jo, ale to přeci není to čemu se říká hype teda, aspoň myslím. Mi přijde, že jsou přeci víc hype kapely s horší hudbou...to já jen, že by mě zajímalo, co je teda nejvíc hype. Pokud vím hezkejch pár let a nějakou svojí kvalitu to mělo vždycky, i když nic moc pro mě. Proto se ptám. Co Sicky píšeš tak nějak vím. Prostě mi nepřijdou jako kapela, co by se srala všude za každou cenu a možná nemám pravdu.
sicky - 21.12.12 11:54:49
páč jsou hudebně bohatý, košatý, instrumentálně nabušený. nejsou zabejčený anachronický metly, ale přitom mají tlak jak sviň, a na druhou stranu zase nejsou vyměklej rozplizlej prog. dokonalej kompromis , ode všeho kus a dohromady to funguje btw. v rock cafe i v hoodoo o mnoho lepší než předkapely
Střap - 21.12.12 10:56:51
a proč zrovna oni a v čem?
brutusáček - 21.12.12 10:53:39
mě to epko bavilo protože bylo krátky,do těch regulerních desek se dostávám složitěji...no a vloni v rock café mě to moc nepřesvědčilo..
Cherubian - 21.12.12 10:49:35
Bych musel bejt sprostej...
brutusáček - 21.12.12 10:04:51
ujmi se toho :)
Cherubian - 21.12.12 09:58:19
Jaj, kdy už se konečně najde střízlivej recenzent a uzří pravdu, že tahle kapela je jeden z největších hypů ever...
brutusáček - 21.12.12 09:22:51
podle mě by měli přestat řvát a víc mňouknout

Zkus tohle