BEHEMOTH - The Satanist

recenze
Stray
Hodnocení:
9

Poláci s podobně komplexním albem ještě nepřišli. Ubrání na plynu, zvýraznění skladbových kontur a vykreslení detailů kapele velmi prospělo. Žádná zpronevěra, The Satanist je jen otevřenější, barvitější a dospělejší nahrávkou pro posluchače inklinující k menší žánrové vyhraněnosti.

Behemoth - NergalNejdelší pauza mezi řadovými alby těchto pomořanských neznabohů, zapříčiněná vážnými zdravotními problémy jejich předáka Nergala (Adama Darskiho), je u konce. Musím říci, že pětileté čekání nakonec stálo opravdu za to. Výsledek je po všech stránkách dechberoucí, protože masivní a organická nahrávka zahajuje novou etapu historie této kapely. Je jasné, že s novinkou bude celá řada letitých fanoušků končit, zatímco hromada nových naopak začínat. Už teď však nepochybuji o velkém úspěchu této desky. The Satanist bude za krátko všude plno.

Poláci ještě nikdy nepřišli s podobně komplexním albem, které ční vysoko nad dřívější a vcelku omezenou škatulkou zčernalého death metalu. Poprvé se o deathmetalové nálepce mluvit ani nemusí. Nahrávka bude totiž fungovat hlavně u posluchačů inklinujících k menší žánrové vyhraněnosti. Celkové ubrání na plynu a s tím ruku v ruce jdoucí zvýraznění skladbových kontur (vykreslení detailů) kapele velmi prospělo. Určitě mi nepřipadá, že by se zde pekelníci nějakým způsobem zpronevěřili své pověsti, pouze přišli s nahrávkou podstatně otevřenější, barvitější a více dospělou než byly ty předchozí. Nebylo možné přijít s výstižnějším a údernějším názvem. Jde o první album v kariéře BEHEMOTH, které si pouštím od začátku do konce, stále dokola a vždy s velkou chutí.

BehemothUž kontroverzní vlaštovka v podobě úvodní skladby Blow Your Trumpets Gabriel zasela sémě zla již v průběhu podzimních měsíců. Skandální video doprovázelo těžkotonážní a na BEHEMOTH nepříliš rychlou věc. Šlo o absolutní trefu do černého. Někde jsem četl internetové komentáře, kde kdosi tvrdil, že nesnáší podobně sexistické manýry, jaké jsou v klipu k vidění. Já naopak tvrdím, že něčeho podobného není nikdy dost – tedy v tomto stylovém ranku. Pokud má kapela svůj vlastní ksicht, který se snaží vyšperkovat promakanou a hrdou vizuální stránkou, je to jen dobře. Rozhodně to tedy jsou pro ni plusové body. Když je však navíc song podobně vydařený, není o čem pochybovat. A rád přiznám, že už mne dlouho v tomto ranku něco tak nenadchlo. Skladba přechází z ponurých bahenních fází do hromovládné smrště umocňované Nergalovým řevem, vše se děje na pozadí lesních rohů, jenž podpoří smrtonosnou riffovou vánici.

Celá deska čítá pouhých (ono je to vlastně dobře) devět položek. Od začátku do konce nepolevuje. Každá z letošních skladeb je vrcholným dílem temného metalu a má v celé té ďábelské skládačce svůj smysl, každá má svůj vlastní příběh. Vlastně se mi nechce spekulovat, zdali jde ještě o death, black či již o nějakou tvrdší odnož dark metalu. Každopádně se BEHEMOTH nyní občasně dotýkají stylu, s jakým kdysi dávno vešli ve známost Portugalci MOONSPELL. Poláci jsou však mnohonásobně nebezpečnější. Organismus má svá logická pravidla, ovšem nechybí mu prvek jisté spontánnosti. Vřeštivá sóla na vás totiž vyskočí přesně ve chvílích, kdy je to nejvíc potřeba a kdy je ta která skladba již pořádně rozjetá.

BehemothDruhá Furor Divinus je vysokorychlostním infernem, co vás rozcupuje a vyflusne po kusech. Rohatí titáni tak bez náznaku emocí překračují svou pomalou chůzí onu kaši. Bestiální trojka Messe Noire spaluje vaši duši na popel, plazí se jako láva a mohutná černota vše pohlcuje, není úniku. Přichází Ora Pro Nobis Lucifer, která má všechny předpoklady stát se koncertní tutovkou. Přímočará a značně nenávistná riffopalba bude skvěle fungovat. Následující Amen dostává letošní nahrávku na obvyklejší level metalového extrému. Jde zřejmě o nejtvrdší položku alba, která zdá se být nejblíže k starší tvorbě kapely. Kakofonické sólování a různé spletence v její polovině přechází do uvolněnější fáze, aby její hromovládný závěr nadělal znovu ze stoupenců Království nebeského fašírku. Ostatně přesně tak jak to mají mazlíčci rádi.

Titulní zásek vás hypnotizuje jako nenávistné tváře mouřenínů na nějakém nočním alžírském tržišti, kdy toto místo přes den sice spaluje nekonečný žár, ovšem nepočítejte s tím, že se jej dočkáte. A znovu ta symfonie válečných lesních rohů v závěru. Zjevný signál k přitlačení do ostruh. Černé kobyly vřeští a upalují bezhlavě na písečných dunách, reconquistu však nečekejte. Prach z vyprahlé země se víří a peklo zdá se být tak blízko.

BehemothBojovná Ben Sahar je další jasnou hitovkou. Zhluboka dýchat, palice připravit, blížíte se do země vládce Conana, kterého zvali barbarem. Takhle nějak bych si představoval moderní heavy metal současnosti, přinášející mytologická a okultní témata, tak jak bylo vždy žádáno. Jsou zde zachované všechny atributy z prvopočátků stylu, jen se dnes po třiceti letech hraje mnohem divočeji. Co tedy s tím? Čert nechť vezme tisíce pachtících se pidižvíků bez ksichtu, těch civilních klubových dělníčků extrémního metalu. Pokračujme. Atmosféru v třeskutě anti-náboženské In the Absence Ov Light velmi vkusně umocní střední akustická pasáž s polským monologem, aby se skladba ve své druhé půli znovu zlomila do totální řeže. Velkolepý monument O Satan, O Father, O Sun!, kde na pozadí mnohohlasých chórů a klávesových stěn vzniklo nejhymničtější (epické) dílo, nemá konkurenci.

Polští BEHEMOTH jsou patrně letos ve vrcholné formě. Po celé řadě svých úspěšných alb z minulé dekády a po nepříjemnostech ohledně zdravotního stavu jejich lídra přichází nyní s nahrávkou, která svým záběrem přesahuje vše, co dosud vyprodukovali nejen oni sami, ale co v tomto žánru kdy vzniklo na východ od Německa. První adept na metalovou nahrávku roku!

Vložit komentář

Ramses444 - 24.06.14 03:21:51
Ja nevim...asi si tu desku budu muset jestě vickrat poslechnout... Evangelion je pro mě u nich zatim celkem top, za nim o vlásek Demigod.
slavnar - 18.02.14 02:44:56
Podle mě se zas tak nic úžasnýho nekoná. Většina věcí je dost monotónní, většinou sypačka, do které Nergal vypráví. Kytary nuda, bicí jednotvárný a žádný super hudební nápady, které by z toho dělali devadesátkovou desku tam neslyším. To ten Cynic je mnohem lepší :-/
i smell troll
pf - 17.02.14 09:34:37
neba
ierich - 17.02.14 01:08:54
i like it amen
Wajt - 16.02.14 18:06:04
Proč překvapuje? v diskografii stojí osamoceno a všechny zastiňuje
Sotva
Stray - 16.02.14 16:34:45
Proč překvapuje? Ta deska je výjimečná. Typickej příklad alba, které v diskografii stojí osamoceno a všechny zastiňuje, tvrdý, mohutný, ale nezapomíná na melodiku a dramatičnost, posunuli to na vyšší level, ... z historie jeden příklad za všechny - Agent Orange.
sicky - 16.02.14 14:23:27
Sicky: The Satanist je spíš na 100% než na 80%.
zrovna u Tebe mě to vysoké hodnocení opravdu překvapuje :)
Stray - 16.02.14 14:15:19
Sicky: The Satanist je spíš na 100% než na 80%.
Stray - 16.02.14 14:13:58
A já na ně jedu za týden do Chemnitzu! Těším...
sicky - 16.02.14 13:34:20
Si to poslechnu když všichni tak chválíte.
Podle mě se zas tak nic úžasnýho nekoná. Většina věcí je dost monotónní, většinou sypačka, do které Nergal vypráví. Kytary nuda, bicí jednotvárný a žádný super hudební nápady, které by z toho dělali devadesátkovou desku tam neslyším. To ten Cynic je mnohem lepší :-/
DW - 16.02.14 08:30:05
Si to poslechnu když všichni tak chválíte.
Wajt - 15.02.14 23:45:58
Nergal zatím nejlepší výkon co kdy kde předvedl
Vokálně rozhodně, kytarově těžko..
bros - 15.02.14 00:14:18
Nergal zatím nejlepší výkon co kdy kde předvedl
LordSnape - 14.02.14 16:03:37
Takhle mě to nejvíc nadchlo, když jsem šel po devíti kusech večer z hospody.
Tomu říkám názor! :-))
Wajt - 14.02.14 13:12:20
Na mě trochu moc velký návrat k blacku. Celkově se to poslouchá dobře, ale kytary a především bicí jsou zbytečně přímočarý. Třeba po bubenický stránce jednoznačně nejslabší deska v pozdější fázi Behemoth. Je to strašně jednoduchý. Sejtnů, Lucifrů, Azazelů apod. je tam taky až až. Laciný. Ten váš "teplo" zvuk tomu ale dost sedí. Občas bych víc prohnal prsty po hmatníku, zasekal, nasadil víc činelů... Takhle mě to nejvíc nadchlo, když jsem šel po devíti kusech večer z hospody.
Crust - 13.02.14 16:43:31
tak ta zmena a posun musel prijit, protoze ty jejich napady a vyzneni zaclo kopirovat tak strasne moc kapel, ze pokracovat v tom samotni Behemoth by byla celkem devalvace jejich jmena.
Stray - 13.02.14 14:13:54
Ta polská pasáž v In Absence Ov Light se mi fakt líbí, vždycky mě rozesměje, značí totiž, že Poláci jsou vlastně stejně zaťatý jako ty naši východniary.:-)
bizzaro - 13.02.14 13:50:03
btw vubec by mi nevadila dalsi deska ciste v polstine
hmm.. by mohlo byt zajimavy. parkrat uz ji pouzili a marne to neznelo
slavnar - 13.02.14 13:44:55
btw vubec by mi nevadila dalsi deska ciste v polstine
LordSnape - 13.02.14 13:39:46
a nekdy snad delali?
To první dělali. Jinak myslím, že jsem se k tomu už vyjádřil dosti.
slavnar - 13.02.14 13:33:30
supr recenze a vytecna deska. konecne mi dorazil vinyl a zabiji libi se mi takovy ten trocha blackovy feeling, zjednoduseni kompozici.
Hellhammer - 13.02.14 12:09:05
To ne,SepticFlesh jsou hodně o orchestru u Behemoth by mi podobné kousky asi neseděly.Spíš mohli ještě více porochnit desku v pomalých,bahenních tempech a neodmítnul bych ani delší stopáž některých věcí(taková Messe Noire,nebo In Absence Ov Light,volají po rozvinutí nápadů).. Jinak já jsem docela rád,že ubrali tempo a rozvinuli nápad,ono je rozdíl, když byl natlakovaný Demigod a znělo to fakt divoce a zároveň technicky a když se začínali na Evangelionu opakovat a ždímat ten model z Demigoda,tak už to postrádalo šťávu.. Každopádně,i když hledám mouchy,tak jak jsem psal,nahrávka baví velice.
bizzaro - 13.02.14 12:02:37
Asi nemám rád teplou metalovou hudbu... Chci aby mě to buď rovnou zabilo nebo postupně depresivně nutilo k vlastní sebevraždě. Behemoth nedělají už ani jedno.
a nekdy snad delali?
Cronic - 13.02.14 11:56:43
otazka ako by spravili atmosferu este viac "dark"? nieco na styl uz spominanych septic flesh? nemyslim si ze by to nahravke prospelo, skor je naozaj skoda ze trochu spustili nohu z plynu a nema to uz taky tah ako predchadzajuce veci, ktore boli natlakovane jak svina. tympadom su aj tie bicie trochu viac v zadu a ustupuju konceptu nahravky. osobne mi to tam zatial chyba...
Hellhammer - 13.02.14 11:21:35
Tak mě tam zase ještě více té temnoty chybí,když je tam tolik atmosféry,tak mohla být i ještě víc dark.. Ale že je to "plytký a nehutný" to teda nesouhlasím,od Zos Kia Cultus neměli hutnější nahrávku,bicí jsou skvělý,nevyčnívají a přitom ta baterie je,vodrhovačky tam neslyším(spíš jen nečekaný melodie-Ora Pro Nobis).A teplý to není ani omylem:) Demigod/Apostasy asi zůstane vrchol kapely,ale jsem moc rád,že se posouvají dál a dál neždímají tenhle model,už Evangelion byl vymačkanej jak citron..
Cronic - 13.02.14 11:15:42
[quote 59716] Mě tahle deska děsně sere. Takový krok zpět. Není tam agrese, ale je to temný místy až moc, jestli se to tak dá říct. Inferno za bicíma téměř nevyužit. Nergal ok, hlas parádní, jenže místy jsou to takový kytarový vodrhovačky, které bych od Behemoth nečekal. Takový je to plytký a nehutný, neseká to kříže ani na blízko... az tak moc ma to neserie ale celkom vystizne napisane ;) naschval som si vcera pustil starsie albumy a to je uplne ina kava
Stray - 12.02.14 23:17:58
Hehe, hudba a nutit k sebevraždě? Kdes to slyšel? No fuj. Takovou hudbu při chladu venkovního světa a reality obecně zamítám.:-) Už jenom když si kapela dá černo-šedo-tmavězelenej obal, jde u mě do prdele. Nemám rád Meshuggah, nemám rád hranatý brutální riffy, nemám rád depresi v hudbě, nemám rád totálně rychlý cvakání kopáků, PROTO MÁM RÁD TEPLÝ NOVÝ ALBUM BEHEMOTH.:-)
lemmy - 12.02.14 22:35:59
Add poslední koment: Přislo mi v recenzi velmi výstižný, že asi dost lidí touhle deskou s Behe skončí a dost začne. (Já zase patřím do druhé kategorie.)
LordSnape - 12.02.14 22:25:24
Mě tahle deska děsně sere. Takový krok zpět. Není tam agrese, ale je to temný místy až moc, jestli se to tak dá říct. Inferno za bicíma téměř nevyužit. Nergal ok, hlas parádní, jenže místy jsou to takový kytarový vodrhovačky, které bych od Behemoth nečekal. Takový je to plytký a nehutný, neseká to kříže ani na blízko... Už by měli jen hrát živě, protože takovéto desky nemá smysl cpát do lidí i když pod značkou Behemoth. Já však na značky a symboly mrdám. Asi nemám rád teplou metalovou hudbu... Chci aby mě to buď rovnou zabilo nebo postupně depresivně nutilo k vlastní sebevraždě. Behemoth nedělají už ani jedno.
Hellhammer - 12.02.14 22:09:15
Je to fakt výživná deska,líbí se mi,že po "komerčnější" placce Evengelion vsadili zase na něco jinýho,na větší důraz na atmosféru a že se nesnaží tam za každou cenu mít třeba nějakou hitovku,jako byla Ov Fire And Void,ale jdou si svojí cestou.. Rád bych dal maximum bodů,ale něco mi tam chybí,ani nevím sám co,možná ještě větší tlak na atmosféru,když hodili desku více do blacku,trošku mi tam tluče do uší song Ora Pro Nobis,možná u předposlední věci to chtělo víc rozvinout ten nápad s tím monologem a nářezem,(je tam hodně kecání-málo muziky)...Takový drobnosti,co to kazí a mě vysírají,protože je to jinak skvělej materiál,kterej bych rád hodnotil ještě výše..:( 8,5/10 PS:Co se týká desky roku,tak do toho u mě určitě budou mít co mluvit SepticFlesh a další,ale Satanista bude určitě v TOP 10 na to sílu má:)
Dharm - 12.02.14 17:29:39
Nádherná recka! A s obsahem naprosto souhlasim!
Cronic - 12.02.14 14:50:35
:-))
Stray - 12.02.14 14:35:21
No právě že já oceňuji hlavně ten teplejší zvuk.:-) Chlad je zrovna něco, co v hudbě nevyhledávám. Vždycky jsem měl rád "teplou" hudbu.:-)
Cronic - 12.02.14 13:57:24
album trochu kludnejsi nez doterajsia tvorba a evidentne to zasahuje viac ludi, osobne mi tam ale chyba viac agresivity a chladnej atmosfery. inac ozvucenie fajne, niektore pesnicky super, ine zatial slabsie - musim tomu dat este asi cas a napocuvat. uvidim ako sa t napokon vykristalizuje...
brutusáček - 12.02.14 08:59:57
Naprostej souhlas. Skvělá deska. Dřív jsem Behe nějak neprožíval, ale tohle je paráda. A parádní recenze!
Naprostej souhlas, skvělá deska, dřív jsem behe nějak neprožíval ale tohle je paráda. Recka super, koment parádní :-) Nevim proč, ale občas, opravdu jen občas, abyse tu nevyrojili znalci jaké mam slyšiny, ve zpěvu slyšim styl zpěvu u gojiry, barva hlasu a práce s frázováním..ale to jsou jen detaily
bizzaro - 12.02.14 00:47:34
ma to zvlastni zvuk. cekal jsem neco brutalne vytunenyho, ale snazili se asi zachovat prirozenost. deska v pohode - nejdriv me trosku sral zas ten priklon k blacku a sem tam naka ta "tancovacka" (Ora... treba), ale jeste par poslechu a uvidim. Nergal ma super polohy hlasu. recka vybo, to zadna
lemmy - 12.02.14 00:37:11
Naprostej souhlas. Skvělá deska. Dřív jsem Behe nějak neprožíval, ale tohle je paráda. A parádní recenze!

Zkus tohle