ATHEIST - Jupiter

recenze
bizzaro
Hodnocení:
9

Jupiter se dozajista nezapíše do milníků hudební historie, v rámci technického metalu ale album bude obsazovat příčky nejvyšší. Je evidentní, že má-li to někdo v krvi, ani po letech neztratí své vizionářství. Jedno z alb roku!

review_1521_px2

Nejnovější vesmírná záhada – Jupiter utrpěl ránu z kosmu

Astronomové zjistili, že planetu Jupiter zasáhl neznámý objekt, nejspíš kometa. Svědčí o tom záznamy pořízené infračerveným teleskopem NASA, který je umístěný na vrcholku Mauna Kea na Havaji. Zřetelná je jizva v atmosféře v blízkosti jižního Jupiterova pólu. Podobné zásahy do této planety zaznamenali vědci naposledy před 16 lety, kdy v roce 1994 Jupiter zasáhly kusy komety Shoemaker-Levy 9, což dalo příležitost k prvnímu přímému pozorování srážky dvou těles ve sluneční soustavě. [zdroj: Epocha]

Že by nám tedy Jupiter po celých 17 letech zasáhli bezvěrci Atheist? Možná. Jisté je, že tímto albem doplňují poslední kousek reunionové tech/prog skládačky „svaté trojice” tvořené ještě Cynic a Pestilence. Pokud mám všechna tato návratová alba porovnat, skoro se mi chce říci, že Jupiter z nich dopadlo nejlépe. Minimálně alespoň první srážka s albem tak působí. Jenže toho, čeho si cením na Traced in AirCynic, si cením i na Jupiter. Toho, že ani jedna z kapel na nich nehraje na jistotu. Ovšemže obě znovuoživily své nejsilnější kvintesence, kterými se nesmazatelně zapsaly do hudebních dějin, ale zkusily se na ně podívat okem současným a minimálně tak vstupují s odhalenou kůží na trh. Největší obavu jsem totiž měl z toho, že Atheist jako samozvaní pionýři a králové technického (death/thrash) metalu udělají druhé Unquestionable Presence, ke kterému se ústřední duo Shaeffer a Flynn silně hlásí. Částečně tomu tak je, ale popořadě.

Prvně, proč Atheist novinku pojmenovali právě takto? Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy, totiž společně se Sluncem přispěl gravitačním působením k jejímu zformování. Pro jeho obrovské gravitační působení, které kolem něj vytváří značnou gravitační studni, se někdy označuje jako vysavač vakua sluneční soustavy. Z toho důvodu je v ní i nejčastějším cílem dopadů komet. Je vlastně pomyslným štítem, jenž většinu toho, co nás ohrožuje, přitáhne a svým objemem „zhltne” nebo naopak svou silou jen odkloní a odhodí dál do okolního prostoru. V angličtině se jako přídavné jméno od Jupiter používá ‘jovian’; dříve používaná forma ‘jovial’ (česky ‘žoviální’) dnes znamená veselý či šťastný. Chtějí Atheist tedy naznačit, že i jejich nové album bude technickému žánru poskytovat stejné služby a „dohlížet” jako Jupiter nad námi?

Ať tak či tak, jak patrno již z této kapelní fotky, Atheist se i tímto

review_1521_px3

způsobem do éry Unquestionable stylizují. Ano, Jupiter upustil od silných groove rytmů a hračičkovství s detaily tří proaranžovaných kytar na Elements a navrací se k techničnosti a zběsilejším změnám, které byly dominantní právě pro album z r. 1991. Oproti tomu ale úplně zapomíná na jazzové vsuvky (spíše je v muzice sem tam cítit nádech latiny) z éry obou (před)posledních alb. Ty byly vždy součástí výrazových prostředků Atheist, jež v jejich kontrolované muzikální roztěkanosti dávaly nejen prostor pro „oddych“, ale projasňovaly ji a dávaly jí i jiný rozměr. Nejsou tu nakonec vůbec a Atheist se tím oprošťují i od lehčího fusionování. Naopak spíše, co síly stačí, šponují tenzi alba na maximum a tasí agresivní a útočné karty bližší debutovému albu bez toho, aby hráli staroškolský, byť progresivní thrash. Jupiter zní spíše jako moderní konglomerát dnešních tech stylů (klidně si sem dosaďte až běhačky současných Cephalic Carnage) vždy s přívlastkem jejich ojedinělé melodiky; jen se navíc snaží hrát extrémně a technicky, ale vždy účelově. A zde se dostáváme k meritu věci, nové skladby Atheist s menšími kosmetickými výjimkami (Macabre-refrén v Live and Live Again nebo lehce nezapadající první půle Tortoise the Titan) fungují téměř na celých 100%. Aby taky ne, nejde zde o žádné zběsilé rozpadání a dekonstruování skladeb, kapela stále pevně tříme otěže tvorby poctivých skladeb jako zastara.

Nezmínil jsem důležitou věc, Atheist mají napůl obměněnou sestavu – nové kytaristy, i když Chris Baker (jinak s Flynnem též Gnostic) je v sestavě už od reunionu. Prapůvodní duo Kelly/Steve se pustilo do boje s novou krví a hned od první věci Second to Sun je zřejmé, jak velký otisk na celkovém znění a skladatelský podíl kdysi Shaeffer a Flynn měli. Výraz sténajících, ukňučených kytar totiž ani na Jupiter nechybí a vše, co v devadesátých letech (u)dělalo Atheist originálními, je i zde, jen proloženo prvky novými. A ani bych neřekl, jak ty staré, pro Atheist typické, v nich s novým zvukovým balením zmoderněly a staly se i přes nepopiratelný myšlenkový přítok z minulosti aktuálními a stále svojskými, protože podobnou kapelu prostě nenajdete. Snad jen s výjimkou prvních alb polských Sceptic se jejich zvuk a rafinované hrátky s krocením tónů nepodařilo nikomu napodobit a zaplnit prostor, který po ukončení činnosti kapely vznikl. Ale to je vlastně typické pro všechny ze svaté trojice Cynic, Atheist a Pestilence.

V Atheist ale byla krom ojedinělé melodiky a rytmiky (Flynn lehce trpí syndromem

review_1521_px4

„hraji víc, než je třeba“) důležitá i výrazná basa, ať už v podání tragicky zesnulého Rogera Pattersona nebo Tonyho Choye, jenž těsně před nahrávacím procesem kapelu opustil. Nezbylo tedy než díru narychlo zaplnit. Basy se ve studiu chopil novic Jonathan Thompson; úkol zajisté nelehký, před nímž pro výsledek smekám nejen co do kytarové práce (feeling, vytahovaná sóla), jelikož jeho zásluhou je téměř k nepoznání, že ji nenahrával sám Choy. Basa, ostatně jako v Atheist vždy, zní vlastně neustále, kytary doplňuje, porůznu vyjíždí a jemně i slapuje.

A konečně poslední věc. Nejlepší song? I když je zde neuvěřitelné množství úseků, které by mohly být vrcholem celoroční hudební sezóny, poslechněte si Second to Sun, Fictitious Glide, Third Person nebo třeba úryvek Faux King Christ (1:45-2:23) se sólem, jenž se vrátí jakoby nic. Avšak třetí v pořadí - Fraudulent Cloth - má přímo decimující účinky a až nadpozemsky se zde podařil spojit původní odkaz Atheist s novými prvky. Vskutku husarský kousek, geniální skladba.

Atheist se s Jupiter dozajista nezapíší do milníků hudební historie, nicméně se vsadím, že v rámci technického metalu bude album obsazovat příčky nejvyšší. Problém bude sice posluchačům nejspíše dělat Shaeferův místy uštěkaný zpěv, který jakoby z devadesátek přímo vypadl, ale do muziky sedí a je určitě nejpovedenějším ze všech dosavadních alb. U Atheist je evidentní, že má-li to někdo v krvi, ani po letech neztrácí svou vizionářskou mysl a um. A i když druhá půle alba oproti vražedné první lehce poleví, i tak to staří pardálové dravému, živému mládí natírají na plné čáře. Takže (už roky) jen čekám, co na to Watchtower a Atheist tleskám. Pro mě jedno z alb roku!

Vložit komentář

bizzaro - 27.06.19 14:39:48
Jak je to s nima? Bude nová deska? Psali jsme to někde? Koukám, že u nich došlo k personálnímu zemětřesení. Choy nikde...
tu slibujou uz dyl,a le ted se Suffo byli na tour v Jizni Americe, tak snad neco bude
DR - 26.06.19 23:20:56
Jak je to s nima? Bude nová deska? Psali jsme to někde? Koukám, že u nich došlo k personálnímu zemětřesení. Choy nikde...
666 - 12.12.10 16:03:03
portugalskej pestifer je skvela tlacenka, ale Strap myslel spis tohle: http://www.myspace.com/pestiferbe (mel jsem v distru akci po 5 eurech, ted az dojdou dalsi kusy tak za 10)
Střap - 11.12.10 17:18:48
Jo vcera jsem mluvil o tomto. Nevim jestli Bizz zna. Jinak by se ti to mohlo libit www.myspace.com/pestifer_vengeance
bizz - 11.12.10 02:18:55
ted posloucham Gnostic a toho Atheistu je tu hodne. Flynn tu misty taky hraje obcas vic a zni to, stejne jako v Atheist, ze toho hraje tolik, az to v tempu nestiha a kapelu tak misty lehce zbrzduje. a taky jsem si prve nevsiml, ze tu na basu hraje Thompson :)
DR - 05.12.10 12:34:11
to není tak těžký... ;-)
big cynic - 04.12.10 17:45:56
no neni to presne Brno ale dalo by se to uznat :-D je videt ze mas prehled.Hlavne jsem ti teda napovedel v posledni vete :-)
bizz - 03.12.10 19:02:31
zkusim tipnout misto pobytu na Brno? :)
big cynic - 03.12.10 14:07:44
Prave ze podle me si myslim ze prave o to natocit unquestionable presence 2 slo jenze se to mistrum nejak vymklo z ruk.Misty pouzivaji i par riffu z Piece of time no o riffech z U. P. ani nemluvim.Myslim ze jsem to naposlouchal uz dostatecne takze muzu rict slovy ktera se tu ozvala nekde na zacatku.Nebude to album mezi top 5 za letosni rok ale kazdopadne i tak to ma zase svoje jine kouzlo.Jinak pro BIZZ Elements se mi taky libil byl propracovanej mozna nekdy az do velkych detailu bohuzel nebyl az tak moc pro velky okruh metalistu a o jazzmanech nemluve :-).Mozna ze dalsi desku by mohl bouchat Mazanec :-D treba by to jeste rozmelnil vic.Ted uz snad vis kdo se tu skryva pod nickem :-) A pokud ne tak ti napovim ze jsem byl u zrodu takoveto muziky u nas.No a jelikoz hudbu typu Atheist tu hrala jedina kapela tak uz ses snad doma.Mej se a at ti to tluce i pres obruce obruce :-D
k.eight.a - 02.12.10 16:16:28
Já myslím že problém je v tom, že nikomu nešlo o to natočit UnQuestionable Presence Part II. a ani nikdo nic takového neměl očekávat...
DR - 02.12.10 09:21:42
zatím to mám jako pf, trestuhodně mě to nebere, spíš mírné zklamání....ale ještě budu zkoušet
bizz - 01.12.10 13:44:37
tak Sadist pro me prave casem zklamani, z ty desky zmizi to, co na dalsi zustava a zbyde jen a pouze hudba. a co se Atheist tyce, Unque je super, ale nejvys radim prave Elements pro to, ze sli jinam a ty kompozice prekopali uplne z jinyho pohledu. a asi je to taky dany tim, ze to nenabouchal Flynn, kterej by to zas jen rozmelnil - takhle ma to album neuveritelnej groove (pro me btw jedno z nejlip nabouchanejch alb vubec a neuveritelna ucebnice a skola - jen me mrda, ze uz jsem od Joshe Greenbauma nic dalsiho neslysel) a i v tech fusionovacich a najazzlejch kouscich neuveritelne tahne a vali se vpred. no co clovek, to nazor :)
big cynic - 01.12.10 13:29:44
Hmmm tak po tolika letech jsem se tesil konecne na dilo od mistru technodeathu a musim rict ze na prvni poslech me to vubec nevzalo a proto jsem to jeste parkrat otocil dokola a rikal si ze si to v te hlave sedne ale ono nic. :-( Uz na Elements mi par veci zavanelo tim ze se odklaneji od Unquestionable.Tady se sice o jakysi navrat pokousi ale bohuzel marne.Je to skoda protoze muzikanti jsou to vynikajici,jen jim chybi ten pravy napad co mely kolem roku 91.Pro me osobne dost zklamani obvzlaste po tom co jsem si hned pustil Unquestionable presence.To je proste deska number one.Jinak na desku roku bych asi videl pokud se jedna o technicky death tak SADIST mejte se fanfarove
bizz - 29.11.10 22:10:40
B_H!!! zitra nestiham, ale ve stredu ihned supem alou schnell do Zlych!!! ;-)
Black_Hand - 29.11.10 22:06:11
vynil verzi paracletus doporucuju! skvele provedeny. teste se na svatou ctverici! koukam ted taky na bizzuv jupiter. z obrazku tady nejde vycist jak to vypada v realu, to okolo lva je vsechno blistivy :).
Black_Hand - 29.11.10 01:48:23
lunaris: v pondeli by mela dojit od SOMu, pry to uz TNT ma na prazskym sklade. nic ti asi nebrani v tom si ji strihnout taky :). koneckoncu je to deska, ktera byla docela silne ocekavana.
bizz - 28.11.10 22:32:07
vzdyt toho mathu tolik neni :) na DSO se domluvte s B_H, doufam ve vas ;-)
lunaris - 28.11.10 22:28:49
Když se občas recenzuje něco jiného než mathcore, tak si to i přečtu a poslechnu. btw. chystá někdo recenzi na ty nové Deathspell Omega?
bizz - 28.11.10 21:29:40
pro me je uspokojujici uz jen to, zes sem neco napsal :D jinak ITP je jina kategorie, kazdej mame ty svy neasi :)
lunaris - 28.11.10 21:05:33
Starší věci mě teda braly víc, zněly podobně jako třeba ITP od Death. Tohleto je vcelku nicneříkající na můj vkus příliš moderní dílko.
bizz - 26.11.10 10:32:58
ja znam jen planety X :)))
Filipismo - 24.11.10 23:21:35
Moc pěkně napsáno
reaper - 24.11.10 22:07:20
- OK / dá se přikývnout - a ještě koukám, že jsi získal kontejner vědomostí o vesmíru, teda hlavně o těch velkejch planetách, jako slušný :) - jinak mnohem víc než comeback Pestilence, trochu mín nez comeback Cynic...
killer - 24.11.10 13:22:50
poschanim si...
bruth - 23.11.10 13:23:40
recku precist celou jinak te nepustime na nasi mjc party v lednu !!
pf - 22.11.10 21:50:44
nedočetl sem, děsně dlouhý. na mě v mým dnešním stavu. deska dobrá, ale "jen" dobrá, na prdel sem si z ní nesedl, ale dobrý řemeslo a má to i něco navíc, než jen řemeslo
bizz - 22.11.10 12:57:31
K8, to je prave ten makabr :)
k.eight.a - 22.11.10 12:45:30
@ Bizz:Ještě melodie v řevozpěvu v refrénu. ;-)
molit - 22.11.10 07:41:17
bizzi, výborný počteníčko!! pořídím..
bizz - 22.11.10 02:28:39
jeden startovni riff, srandisti :)
k.eight.a - 22.11.10 02:25:43
@ bruth: Já tam tu Gojiru slyším... ;-)
bruth - 22.11.10 01:39:26
jj však též excelentní recka, vždy si rád takhle počtu
bizz - 22.11.10 01:38:40
Brute, a sefik ti to napsal delsi, kdyz sis minule tak liboval :)
Black_Hand - 22.11.10 01:32:22
jj ja taky, ale to jak si to napsal s epouziva spis pro opak.
bruth - 22.11.10 01:32:22
excelentní deska a jsem rád že šefík ten půlbodík přidal..souhlas...btw jsem jedinej kdo tam slyší v "Live and Live Again" gojiru?
bizz - 22.11.10 01:24:35
takze ne hudba pro techniku, ale tady je to technika pro hudbu, a tak to mam rad :)
bizz - 22.11.10 01:23:13
:)) zmrde :) Slunce je hvezda, jasny, blbe jsem to napsal, myslel jsem to lehce jinak, jakoze 2. nejvetsi teleso, takze vlastne dik za to, ze jsem si to ted opravil :))) a uz mlc a bez spat :))) tady ta technika ma smysl, je to primo ta hudba, nejde o zadny pidlikacky a moderni hype, furt je to true :)
Black_Hand - 22.11.10 00:37:05
jo a timdle "a hrat ucelove technicky." jsem myslel, ze jsem tak nejak nepochopil, jestli tim myslis, ze na novym hraji technicky pro techniku nebo to ma fakt smysl.
Black_Hand - 22.11.10 00:35:40
Jo a A C P taky vidim jako svatou trojci spojenou basovou esenci tonyho choye :). tam nemam vubec namitek. tri geniove v akci...hned jsem si musel jit poslechnout aspon cyniky.
Black_Hand - 22.11.10 00:32:16
"Prvně, proč Atheist novinku pojmenovali právě takto? Jupiter, vyjma Slunce největší planeta naší sluneční soustavy, totiž společně s ním přispěl gravitačním působením k jejímu zformování." tak ja nevedel, ze slunce je planeta :). a hrat ucelove technicky. tak mi uz rekni abych drzel hubu a sel si to spis poslechnout...asi bych mel. trochu me zarazilo skore, text mi prisel tak na 8, u 9 cekam ze se fakt do toho analu zapise, ale co :).

Zkus tohle