ANATHEMA - Weather Systems

recenze
brutusáček
Hodnocení:
9

Anathema na Weather Systems dala všanc vše. A uspěla.

AnathemaAž na album Judgement šla Anathema vždy mimo mě. Samozřejmě nějaké povědomí o kapele mám a jejich živé vystoupení na tuzemském Brutal Assaultu jsou vždy příjemným zpestřením. Jejich letošní novinku jsem okusil spíše ze zvědavosti, protože vzbudila okázalý rozruch nejen mezi svými fanoušky. Jenže stačil jeden poslech a Weather Systems se stala mojí nejhranější deskou celého léta.

Už dlouho se mi nestalo, že bych u nějakého alba mohl jednoduše vypnout a nechat se jím unášet. A hlavně se jím nechat plně uhranout, zcela přirozeně a nenuceně. Ostatně deska k tomu přímo vybízí. Od prvních tónů je příjemně podmanivá a nebezpečně chytlavá. Posluchače pohltí, obklopí jej líbezným světem výpravnosti, který se ukrývá v každé skladbě tvořící koncepční příběh.

Anathema

Jednotlivé skladby jsou malé příběhy, které vždy začínají zničehonic, aby vygradovaly do epického konce. Tomu dopomáhají četné smyčcové party, kterých je oproti dřívějšku mnohem víc. Jsou prakticky všude a na poměry Anathemy dosahují až epických rozměrů. Mnohdy to vypadá, že kapela pro „orchestr“ hraje druhé housle, ale není tomu tak, smyčce jsou plně podřízené a podružné celku a jen emoce jednotlivých skladeb zdůrazňují. Oproti těmto epochálním místům působí klavírní party spíše zadumaně a figurují u těch více melancholických, pochmurnějších momentů, které ostatně Anathema měla vždy bravurně vyšperkované a bez jediného smítka, jež by celkovou kompozici hyzdily. A veškeré to dobrodružství „vypráví“ Vincent se stejným zaujetím jako hudba samotná. O svých hlasových dispozicích nenechává nikoho na pochybách, svůj hlas umí „vytáhnout“, což ostatně už několikrát prokázal na předchozích deskách. Co je ale oproti předešlým počinům rozhodně velké plus, Anathemaaspoň pro mne, je větší prostor pro Lee Helen Douglas. Pokud jsem se chtěl nějak bránit všem třpytivým nástrahám, tak Lee byla poslední tajná zbraň celé desky. Objevuje se prakticky všude a na jejím líbezném hlase jsem si vytvořil dost solidní závislost. Její duet s Vincentem v Untouchable, Part2 je zcela odzbrojující.

Anathema zkomponovala desku, na které jednoznačně dokonale zúročila veškerý svůj um! Všechny ty načechraně krásné melodie, zpěvy, party, smyčce, piano míří na jasný cíl. Skalní fanoušci ji budou považovat za patos, což se de facto nedivím, nicméně do těchto vod už kapela víceméně směřovala. Je tedy otázkou, jak k ní každý posluchač bude přistupovat. Oni samotní desku popisují: „Není to hudební podklad na party. Tato hudba byla psána s cílem hluboce posluchače zasáhnout.“ Jak, to už zaleží na každém, já osobně jsem se nechal prozaicky unést. A nechte se i vy. Weather Systems je albem, které je intimní, které je i okázale epické. Věnuje se smíření. Nabízí mraky, bouři, i skrz ní prosvitující sluneční paprsky. Je naléhavé i smutné. Nádherné.

Vložit komentář

brutusáček - 09.06.14 09:12:51
ještě mín rock a kytar a víc chill a elektro....já spokojenost, to co posledně zlomili hůl nemaj co slepovat
brutusáček - 05.10.12 12:17:28
mě by zajímalo co by Anathema musela nahrát aby se vám to líbilo...pokud jste tu fanoušci doby do judgementu tak je jasný že další věci budou pro vás rozhodně "nejhorší"....což je samozřejmě v pořáku, s tým odklonem co anténa má aby tohle nevyvolávala.. :)
DR - 05.10.12 12:12:26
Taky se mi to nelíbí. Novinka z posledních čtyř desek rozhodně nejhorší, možná úplně nejhorší album kapely. To předtím mi paradoxně přišlo skvělý... Co naplat, stále jednoznačně vede Pentecost a hnedle za ním Enigma a Eternity.
pf - 02.10.12 17:00:17
pentecost > judgement > silent enigma > serenades > atd.
Bzuco - 02.10.12 14:43:01
jj, Judgement je super + ešte Alternative 4 :)
DW - 02.10.12 14:25:25
na novým minimálně Lightning song a Untouchable pt. 1 jsou přece skvělý skladby. Produkce dost průměr, to je fakt, ale nepřekáží. Já osobně jsem fakt spokojenej. Jinak jejich nejlepší album je a asi i napořád už bude Judgement :)
pf - 02.10.12 14:14:09
dw: nemyslím, na minulým byl tři čtyři opravdu dobrý písničky (thin air, simple mistake), na novým jedna a půl, navíc produkce fakt o ničem
brutusáček - 02.10.12 13:36:00
to už ztrácela asi třikrát...
no když jsem si zpětně projížděl diskografií tak v tom jak to bereš ty je ztratila víckrát :))
2 poslední desky mi přijdou hodně podobný.
má to takový "logický" posun, směr...ale co se třeba týče použítí těch smyčců tak bych řekl že jsou dost tyto desky rozdílné a hlavně četností zpěvu Lee
DW - 02.10.12 13:22:29
to mně teda přijdou hodně diametrálně odlišný - synťáková studenost a důraz na progresivní vyznění versus návrat klasickejch amosférickejch kytarovejch vyhrávek a trošku návrat ke klasický tvorbě. K souloži nevim, nějak mi to nesedí, od toho jsou jiný spolky teda:)
martin - 02.10.12 13:18:40
2 poslední desky mi přijdou hodně podobný. We're here je ale u mě výš, na novince jsou ty nápady fakt už extrémně naředěný. Nicméně poslouchá se to příjemně, ale spíš jako podklad k nějaké činnosti (ideálně k souloži :)).
DW - 02.10.12 13:05:04
pf: tak to sorry, ale nejslabší deska byla ta minulá. Tohle mě jako skalního Anathemy dost baví.
pf - 02.10.12 12:45:16
"je to přesně ten okamžik kdy ztrácí svoje staré fans a získává nové..." slovník klišé, strana 28 co je to za kecy, to už ztrácela asi třikrát...
brutusáček - 02.10.12 11:59:46
já se fakt nedivím a upřímně to chápu, jen si prostě nemůžu pomoct, tahle tvář anathemy se mi líbí...možná je to přesně ten okamžik kdy ztrácí svoje staré fans a získává nové..
pf - 02.10.12 11:38:24
nevím, mně to přijde nejslabší deska anathemy.

Zkus tohle