DEAD CAN DANCE, DAVID KUCKHERMANN

report

Nebylo to zásadní, ale milé, nebylo to nádherné, ale hezké. A „předkapela“ byla fantastická.

Za normálních okolností bych na tomhle koncertě nebyl. Ale dalo by se říct, že v tom případě by nebyl ani koncert, Dead Can Dance by byli u ledu a jak Brendan Perry, tak Lisa Gerrard, by si každý na svém písečku dál stavěli sólo hrady. Po ceně druhým důvodem, proč nejít, bylo reunionové album, moc pohoda a moc kláves, z něhož se měla sestávat většina setu.

Dead Can Dance

Předkapelu vynechávám kvůli očekávání etnomrdky (k „ní“ se níže dostanu já,  pozn. bizzaro) a dorážím přesně na devátou. Oproti víkendovému Babelu v Arše (-so-ne) má Kongresové centrum neskutečně luxusní sedačky; sedám a skoro okamžitě se začíná hrát. Na pódiu je sedm lidí, tři z nich mají klávesy, a aby toho nebylo málo, Perry má vedle sebe laptop. V první skladbě byly živě jen hlasy; bicí jsou elektrická, což mi po koncertu říká Bizz. To je samozřejmě dost děsivé. Naštěstí mají DCD perfektní, přestože poněkud přetažený, zvuk a v dalších skladbách se přidává pár nástrojů (např. baskytara, perkuse, kytara; Perry hraje na cosi loutnovitého a Gerrard na yangqin), takže klávesy netahají za uši a většinou netvoří zvuk samy. Nic neznám, většina věcí jsou kvalitní hymny, ústřední dvojice zpívá skvěle, při hlasových náletech Lisy Gerrard asistované zvukařem mi dokonce naskakuje husí kůže, úžasný hlas. Celkově moc milý etno-soundtrack.

Spokojenost trvá tak hodinu, pak to začíná být dlouhé. Delší set si může dovolit pár kapel, DCD by se mezi ně možná mohli zařadit, ale to by chtělo víc akustiky a především víc hitů. Perryho hlasu je moc, klávesy ve starších věcích zní uměle a celek začíná přepadávat z tenké hranice mezi kýčem a krásou na tu špatnou stranu, čemuž dost napomáhá vánočně blikající síť za kapelou. Navíc je publikum až moc nadšené, takže řve ještě v začátcích skladeb, čímž ty tišší dost trpí. Základní set trvá asi hodinu a půl. Po bouřlivém (jakože hodně) potlesku se kapela vrací a hraje Ubiquitous Mr Lovegrove, první dnešní song, který znám, ještě něco, pak odchází, další kolo, další dva songy, odchází, odcházím, jdu ke druhému vchodu pro Bizze a Zzn, slyším, že se ještě hraje, ale to už dost lidí odešlo, a pak to definitivně končí.

Nebylo to zásadní, ale milé, nebylo to nádherné, ale hezké; jen zpěv Lisy Gerrard se celkové pohodě vymykal. Zajímalo by mě, co na to říkali die-hards.

Vložit komentář

AddSatan - 25.06.19 11:36:58
Tak včera víceméně očekávatelně - Lisa skvělá (v pár místech husina za krkem), Brendan povětšinou taky fajn/ok, byť mě postupně začaly jeho songy spíš nudit. Klávesy/synťáky povětšinou snesitelný, ale v některých skladbách/místech příšerný - zvláště ty vyšší rejstříky, to bylo vyloženě utrpení (Carnival). Oproti tomu, co je tu v reportu z 2012 trochu víc živých nástrojů - mj. bicí, různý perkuse, flétna, mandolíny (?). Zvuk celkem dobrý, byť v pár místech něco nevyvážený / zbytečně nahlas (třeba v Cantara až moc perkuse, jinde klávesy atd.). Nejsilnější samozřejmě věci z 2. a 3. desky - Avatar, Mesmerism, Anywhere..., Cantara + Yulunga z Labyrintu, ale dobrá byla víc jak polovina setu (resp. zhruba střídačka - dobrá / horší). Škoda, že nic z debutu a Spiritchasera. Místy na mě živě nějak ještě trochu víc než z nahrávky působilo, jaký je to vlastně kýč (tu víc, tu míň) a chvílema "až moc hezký/milý", ale většinu času se dalo na tu "hru" přistoupit a užít si to. "Projekce" na úrovni spořiče obrazovky většinou ubohá až otravná, jen v pár skladbách ok. Světla docela fajn. setlist stejný jako tu: www.setlist.fm/setlist/dead-can-dance/2019/hala-torwar-warsaw-poland-2b9128ae.html Jo a hraje s nima fousáč co vypadá jako Sol Faur z Dordeduh :) Kuckhermann celkem bavil, dobrý.
leif - 11.09.18 20:28:26
Pardon, "synťákový" darwave.
leif - 11.09.18 20:27:25
co si od nich mam jako nepolibenej poslechnout, at v tom nejsou zadny africky koralky a jiny etnosracky, to nejtemnejsi co udelali?
Album Within the Realm of a Dying Sun z roku 1987, na něm hrají čistě syntetický darkwave. Pro mě je nejposlouchatelnější právě ze zmíněného tebou důvodu.
DR - 11.09.18 09:58:44
CH: No, jak to od tebe čtu, tak raději nic...
CH - 11.09.18 01:05:32
co si od nich mam jako nepolibenej poslechnout, at v tom nejsou zadny africky koralky a jiny etnosracky, to nejtemnejsi co udelali?
AddSatan - 07.09.18 12:34:19
24. 6. 2019 opět v Kongresáku (jestli to třeba ještě někdo náhodou neví :) ) lupeny doma, předprodej začal před hodinou a půl, mizí celkem rychle... má to být údajně hlavně průřez celou tvorbou (Life and Works 1980-2019 - jsem zvědavej, jestli dojde i na gothic rock/post-punk z první desky :) ), ale bude i nová deska, takže kdo ví... 4 dny předtím (pekelně drahej) John Zorn, červen bude náročný...
bizzaro - 02.01.13 19:43:05

Zkus tohle