ALUK TODOLO, MENACE RUINE

report

Menace Ruine naživo vůbec nepoužívají kytary, na pódiu mají jen dvoje klávesy, dva mikrofony a nějaké efekty spíš do noisu, a ten se také po nástupu dvojice na pódium spustí. Líbili se mi asi o něco víc než Aluk Todolo, kteří byli méně špinaví než na deskách, takže atmosféra nebyla tak silná, na druhou stranu ji však víc než vynahradila nehorázná zábavnost show. Každopádně oba dva sety letos těžko budou mít konkurenci.

Aluk Todolo posterMůj ideální koncert by se konal v nějakém malém poloprázdném klubu, kde by vystupovaly nějaké kapely z oblasti „zajímavého blacku“, které si budou uvědomovat, že dvouhodinový set je moc. Dobrý zvuk a absence („mladých nadějných“) domácích předkapel jsou samozřejmostí, stejně jako chudému studentíkovi dostupná cena.

Na Aluk Todolo a Menace Ruine dorážím chvíli po osmé a čekám. V K4 je dohromady asi pětadvacet lidí, na kterých je z velké části vidět, že přišli na metal (na jednom podstatně víc než na ostatních, ale o tom až později).

Menace Ruine naživo vůbec nepoužívají kytary, na pódiu mají jen dvoje klávesy, dva mikrofony a nějaké efekty toho typu, který se používá spíš v noisu, a ten se také po nástupu dvojice na pódium spustí. Valivou drone/noisovou masu tlačí do ještě větších extrémů zpěvákův řev. K popsání charakteru hudby se mi nejlépe hodí anglické „primordial“, cosi prastarého, prvotního, ještě neobroušeného. Ve druhé skladbě přebírá zpěv druhý člen kapely, zpěvačka Genevieve, a mě, ještě vzhledem k použitým perkusím, napadá: „Dead Can Dance žijí – a hrají noise.“ Na netu není snad jediná pořádná fotka Menace Ruine, takže až teď zjišťuji, že ten nádherný a výrazný hlas patří docela malé a nenápadné osůbce, která však přesto, bez jediného slova nebo nějakého podbízení se publiku, svého spoluhráče naprosto zastiňuje. Ze zbytku setu bych vypíchl ještě rytmiku tuším čtvrté skladby, která snad čerpala z nějaké minimalistické elektroniky. Jinak vynikající set prakticky bez black metalu a se spoustou noisu téměř všude, ať už v „The Angelic Process pasážích“ nebo spolu s čistým ženským zpěvem. Zničující koncert. Mimochodem, sklepení K4 je pro atmosféru Menace Ruine naprosto ideální. Potlesk odpovídá kvalitě, a právě teď se, zatím ještě neškodně, jen barbarským řevem, projevuje jakýsi potácející se viking.

Aluk TodoloUž od prvních momentů vystoupení Aluk Todolo je zřejmé, že s předcházející kapelou nebudou mít společného nic (vyjma kvality). Trojice seskupená kolem ze stropu visící žárovky (až ironické, vzhledem k tomu, že Aluk Todolo jsou indonéské rituály předků) jede prakticky od první chvíle na plné otáčky. Nekonečné opakování působí na deskách velice jednoduše, a pro basáka tomu tak možná opravdu bylo, ale bubeník (typický kudrnatý kníratý Frantík) se při těch rychlostech pořádně zapotil, což mu ale nebránilo v občasném ukazování očního bělma publiku. Kytarista, který by, až na brýle a výraz, výborně zapadl do druhé řady na Slayer, hraje nějak muzikálněji, méně špinavě než na deskách, takže atmosféra není tak silná, na druhou stranu ji však víc než vynahrazuje nehorázná zábavnost show, kdy pěkně razantně přikyvují do rytmu snad všichni. Taky na to kapela málem doplatila. Stále nejistěji stojící viking vytrvale útočí na stabilitu aparatury, sedá na pódium, padá basákovi do efektů, nedbá na domluvy tour managera (nebo kdo to byl), až to začíná vypadat na pěstní souboj. Což zpozoruje kytarista, přestane hrát, uklidní situaci, omluví se a začne song odznova. Závěrečný aplaus je opravdu mocný, přesto se přídavek nekoná – hádám, že kapela, která hrála celkem dlouho, ani víc nazkoušeno nemá.

Menace Ruine se mi asi líbili o něco víc než Aluk Todolo, každopádně oba dva sety letos těžko budou mít konkurenci. Můj ideální koncert.

Vložit komentář

brutusáček - 28.04.11 23:15:36
pošli Šéfovi :-)
Black_Hand - 28.04.11 22:46:10
no hele třeba na starém marastu jsem ty koncerty vpravo nahoře ignrovoal vůbec a žil z toho kdo mi co řekne (to platí dodnes že se dovíš akci dřív než je ofiko pr) a nebo s pr co bylo v článích...ty novinky jsou dělaný rozumně a jsou na očích pořád je to důležitá věc, kterou když odsuneš někam dolu jinak tak prostě je to k hovnu...navíc soudě dle diskuzí pod novinkama jsou "žádané".....nevim jak miliarda linků ale pod tou řadou recenzí je to uplně pro dementy a fakt intuitivní...vlevo nejnovější články (vše krom recenzí a fotogalerii) pak sloupec s diskuzema..mam ideální přehled kde kdo kdy naposled..a vpravo akce...no problemo ;-)
njn, todle chce rozebrat na ten papir, jak by to asi slo lip.... takhle se nedohodnem
brutusáček - 28.04.11 22:30:10
no hele třeba na starém marastu jsem ty koncerty vpravo nahoře ignrovoal vůbec a žil z toho kdo mi co řekne (to platí dodnes že se dovíš akci dřív než je ofiko pr) a nebo s pr co bylo v článích...ty novinky jsou dělaný rozumně a jsou na očích pořád je to důležitá věc, kterou když odsuneš někam dolu jinak tak prostě je to k hovnu...navíc soudě dle diskuzí pod novinkama jsou "žádané"..... nevim jak miliarda linků ale pod tou řadou recenzí je to uplně pro dementy a fakt intuitivní...vlevo nejnovější články (vše krom recenzí a fotogalerii) pak sloupec s diskuzema..mam ideální přehled kde kdo kdy naposled..a vpravo akce...no problemo ;-)
Black_Hand - 28.04.11 18:40:00
ja bannery uplne ignoruju. prakticky je nevidim, kdyz jezdim po strance. nejvetsi problem co vidim, jsou ty novinky po pravy strane a video. video je moc vysoko (je na nej moc velky duraz) a melo by byt daleko niz (neco podstatnejsiho nad nim). novinky jsou uplne mimo zorny pole. par, a treba i se zajimavymi koncerty, by se jich melo objevit hned pod recenzema, treba 2x3 nebo 3x3 (radek x sloupec). misto novinek napravo by mely byt napriklad koncerty (tak jak to bylo na starym marastu, tam jsem mel perfektni prehled o koncicich). kde dnesni jsou zvyrazneny. moje standardni pouziti predchoziho marastu bylo zkouknout novou recenzi, prejit na prvnich par novinek, nez doscrolluju na posledni diskuzi pootviram nove do novych tabu a pokracuju s novinkama. tady na me vyleti miliarda linku zleva zprava. tiskove zpravy jsou v sedy nevyrazny nevyrazny sekce dole, coz u vsech jinych webu znamena copyrighty, autori, kontakty, sprateleny weby atd. tedy informace, kterou ignorujes ze zasady. intuitivni to neni ani trochu.
brutusáček - 28.04.11 12:54:22
tiskovky uplně dole a ještě na to lítal baner...nevidim v tom problem? já sem lenivej dost ale tim kolečkem na myši popojedu....zbytek je pro mě přehlednej dost, a když ne zdá se mi to dost intuitivní..ale asi jak kdo to vnímá (nic ve zlým)
Black_Hand - 28.04.11 12:17:53
v navrhu co je a kde to je a jak moc je to videt. todle neni na post v diskuzi, to je na to si sednout s papirem a zacit si kreslit. tydle veci jsou dost netrivialni, a sam tomu plne nerozumim, ale aspon naky zaklady jsem videl.
brutusáček - 28.04.11 10:47:30
v čem je problém draku?
Black_Hand - 28.04.11 10:43:19
B_H ban! :)
jasne :). abra na tebe :).
bizzaro - 28.04.11 10:33:51
B_H ban! :)
Black_Hand - 27.04.11 19:31:12
blackhande, bij hlavou do zdi... nechápu, jak se ti to podařilo, jen na marastu na to byly asi 3různé upoutávky:)
njn, postupem casu mi dochazi cim dal tim vic, ze novy marast navrhoval clovek, ktery o psychologii vi kulovy. tedy nema predstavu jak clovek surfuje po strance ocima, a jak zvyraznit priority. dulezity zpravy jsou zahrabany a ty nedulezity jsou vsude :(. v case bety me to jeste nedoslo.
gorth - 27.04.11 15:00:21
geniální avatar:)
dreckus - 27.04.11 14:10:49
ten "tour manager", spis teda ridic a merch guy byl primo clovek co stoji za labelem Public Guilt (J.R.)
brutusáček - 27.04.11 14:06:54
blackhande, bij hlavou do zdi... nechápu, jak se ti to podařilo, jen na marastu na to byly asi 3různé upoutávky:)
přésně...nečte neví, pro koho se ten marast dělá, komu tím prospěje! :)
gorth - 27.04.11 13:30:37
blackhande, bij hlavou do zdi... nechápu, jak se ti to podařilo, jen na marastu na to byly asi 3různé upoutávky:)
jony - 27.04.11 12:40:04
událostí týdne totiž bylo na blackmetalových tuzemských forech probírat personální změny u borknagar..
Black_Hand - 27.04.11 12:33:11
what? coze? menace ruine jsem propas? do pytle!
pf - 27.04.11 12:15:10
lidu tak nejak tak, dost skoda, protoze super koncert ohnicky mrdat
brutusáček - 27.04.11 10:59:47
ohníčky já rád...
bizzaro - 27.04.11 09:59:53
uz jsem se lek, ze tu budes vytahovat Ohnicky :)
brutusáček - 27.04.11 07:42:57
lidu teda 25?

Zkus tohle