SHILPA RAY & her band (USA)

Akce

Málokdy se stane, že by nějaký předskokan na velkých halových koncertech zaujal publikum, které samozřejmě přišlo primárně na hlavní hvězdu, natolik, že by sklidil jiný než úlevně vlažný aplaus „za statečnost“. Američanka indického původu Shilpa Ray nedoprovázela jako host na posledním evropském turné nikoho menšího, než je Nick Cave se skupinou The Bad Seeds, a přitom vyprodané arény aplaudovaly srdečně a dlouho zpěvačce-předskokance, která se na pódium v setu před velkým Nickem odvážila sama – pouze se svým harmoniem. Nejinak tomu bylo i v pražské Sportovní hale, kde Shilpě Ray nadšeně tleskal víc než desetitisícový dav. A právě tahle zpěvačka se do Evropy nyní vrací se svou vlastní kapelou a novým albem Last Year’s Savage a tentokrát vystoupí už ona jako hlavní hvězda večera – bude to v pražském Lucerna Music Baru v pondělí 16. listopadu.

Večer otevře domácí formace The Nesbitts, tedy spojení Unkilled Worker a OTK.

Vstupenky v hodnotě 270, Kč je možno zakoupit v pokladně Lucerna music Baru, dále pak v předprodejních sítích GoOut, Ticketpro, Ticketportal a Eventim (plus obvyklé poplatky), zbylé vstupenky budou k dispozici na místě v den koncertu za 370, Kč.

www.scrapesound.org
www.musicbar.cz

Shilpa Ray vyrůstala v New Jersey v rodině indických imigrantů, ale jako své hudební vzory uvádí The Velvet Underground, Patti Smith nebo Blondie či Dresden Dolls. Její první skupina Beat the Devil se rozešla krátce po vydání debutového alba v roce 2006. Již tehdy překvapovala neobvyklým zakomponováním indického harmonia do ostře rockového a temně bluesového soundu kapely. Shilpa se na harmonium stejně jako na klavír učila již od svých šesti let. Její tradičně zaměření rodiče své dceři však jinak západní hudbu a vůbec západní kulturu vyloženě zakazovali. Dařilo se jim to ale jen do chvíle, kdy Shilpa poprvé slyšela The Velvet Underground – to jí bylo třináct – a rozhodla se stát rockovou zpěvačkou. Potají se venku, aby o tom doma nevěděli, začala líčit na gotičku a od starších kamarádů nasávala nahrávky The Cramps, Stooges či Joy Division, ten vlak už se nedal zastavit. Jakmile Shilpa dosáhla osmnáctky, přestěhovala se přes řeku do New Yorku, chvíli zkoušela protloukat jako zpěvačka sólistka pouze s harmoniem, ale zformovat kapelu bylo nevyhnutelné.

Ale ani s Beat the Devil neprorazila. První výraznější úspěchy se dostavily až s další kapelou – s projektem Shilpa Ray and Her Happy Hookers, jenž založila po přemístění z Manahttanu do Brooklynu. Slušný, více než lokální ohlas, který sklidilo debutové album A Fish Hook an Open Eye, znamenal nabídku nahrávací smlouvy u známého newyorského labelu Knitting Factory Records, jenž se specializuje hlavně na alternativní umělce a world music. Zde vydané druhé album Teenage and Torture představovalo pro Shilpu Ray veliký zlom a mezinárodní úspěch, nevadilo ani, že se její skupina s rokem 2011 nakonec rozpadla. Od té doby vystupuje Shilpa Ray pouze pod svým vlastním jménem. Koncertní spolupráce s Nickem Cavem začala záhy a brzy světlo světa spatřila také první společná nahrávka – Pirate Jenny, známá píseň Kurta Weilla a Bertholda Brechta z Třígrošové opery (nebo Žebrácké, chcete-li – záleží jaký překlad znáte) se objevila na druhém dílu kompilačního projektu Rogue’s Gallery, tedy na Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs and Chanteys. Shilpa Ray zde za doprovodu Nicka Cavea a Warrena Ellise exceluje, jejich společný příspěvek patří k vrcholům kolekce, na níž se objevili také Iggy Pop, Patti Smith, Keith Richards, Tom Waits, Macy Gray, Marc Almond, Shane MacGowan, Akron/Family nebo Michael Gira (Swans) a mnoho dalších.

U příležitosti zmíněného turné pak přímo u labelu Nicka Cavea The Bad Seed Ltd. vyšlo čtyřpísňové EP It’s All Self Fellatio (2013) a letos v květnu už u Northern Spy Records (Marc Ribot, Gary Lucas, Thurston Moore & Loren Connors ad.) konečně také album. To nese název Last Year’s Savage a má výtečné ohlasy. Shilpa Ray se zde vrací k rockovému zvuku kompletní kapely a stejně jako dosud zde reflektuje své neoblomně feministické a antirasistické postoje, podobně jako návykově podvratný smysl pro humor. Aktuálně Shilpa Ray dokončila turné po Severní Americe a zvolna se přesouvá do Evropy. V pondělí 16. listopadu se zastaví i v Praze v tzv. malé Lucerně, tedy v Lucerna Music Baru. A tomu, co říká Nick Cave, můžete věřit: „Shilpa Ray? One of the most phenomenal things I’ve seen in a long time. She’s going to be huge.” Těšíme se!

www.shilparay.net
www.facebook.com/shilpa.ray.9

Vložit komentář

Zkus tohle