Akce

06.05.2013-10.05.2013

Budějovický Majáles 2013

České BudějoviceBudějovice dějištěm Majálesu již podesáté

Budějovický MajálesBěhem několika dní se metropole jižních Čech opět promění ve středobod kulturního dění. Jubilejní desátý ročník Budějovického Majálesu bude probíhat 6 dní a ožije doslova celé město. Po vzoru loňského ročníku festival odstartuje v pondělí 6. května velkolepé zahá-jení na náměstí Přemysla Otakara II. Vloni si návštěvníci užili videomapping, letos se mohou těšit na unikátní holografickou projekci na vodní stěnu, tentokrát přímo u největší dominanty budějického náměstí, Samsonovy kašny. V průběhu týdne bude na výběr z nepřeberného množství programu pro milovníky hudby, divadla, přednášek a diskuzí, filmu i workshopů. V pátek proběhne tradiční studentský průvod masek městem, jež je největším podobným průvodem v ČR a do kterého se podle očekávání i letos zapojí přes 3200 účastníků.

Pozornosti diváků by během festivalového týdne jistě neměla uniknout Berlin stage, kdy se během pondělí a úterý v malý Berlín přemění taneční prostor Kredance. Nabídne přednášku o graffiti s přední českou umělkyní této scény Sany, výstavy, módní přehlídku s bleším trhem i zástupce hudební (DJ Tvyks) a filmové berlínské tvorby. Z divadel se mohou letos návštěvníci těšit na představení Sólo pro Lu Divadla Archa, které se v Budějovicích představí vůbec poprvé, experimentální monodrama Valentýn pražského performera a mima Petra Krušelnického, představení souboru Divadlo T601 studentů DAMU nebo brněnský soubor BURANTEATR. Chybět nebudou ani autorská čtení (David Jan Žák, Irena Dousková a další) či představení Jihočeského divadla ani tradiční přehlídka amatérských divadelních souborů.

Budějovický MajálesCo se týče přednášek a diskuzí, nabízí jich letos majálesová dramaturgie opravdu mnoho. Tradičně bude možné cestovat prstem po mapě díky cestovatelským besedám a to například do Kolumbie a Peru, Íránu nebo pěšky z Čech až do Říma. Skvost mezi besedami v pro-gramu představuje přednáška Vladimira 518 na téma knihy Město=Médium a skloubení veřejného a reklamního prostoru jako místa k životu. Chybět nebude ani piknik v režii CBArchitektura, který stejně jako vloni umožní všem příchozím diskutovat otázky spojené s veřejným prostranstvím města.

„Na festivalu mě nejvíc fascinuje to, kolik lidí se do něj zapojuje. Mladí lidé jsou nadšeni do jeho organizace, významně nám pomáhají i místní podnikatelé a Město, bez kterých by festival nešel zrealizovat. Díky tomu se z Majálesu stává komunitní projekt." říká o Budějovickém Majálesu Ladislav Zibura, který se letošního ročníku již počtvrté účastní jako pořadatel.

Zapojení diváků po projekcích umožní i filmová dramaturgie, která jako hosta přiveze například známou dokumentaristku Olgu Sommerovou. Co se týká filmů, Majáles nezapomněl ani na motorizované filmové fanoušky a i letos pro ně chystá autokino!

Hudební program přinese stejně jako vloni dvoudenní open-air stage, koncerty budou probíhat i v přilehlém šapitu. Jednou změnou ale tento koncept prošel. Z důvodu eliminace nočního hluku organizátoři rozhodli o přesunu pátečního a sobotního programu ze Sokolského ostrova přes řeku směrem ke Sportovní hale. Na Sokolském ostrově, kde se prozatím vše odehrávalo, bude od pondělí do čtvrtka postavena kavárna, kde budou probíhat divadelní představení, projekce filmů, přednášky a koncerty. Po úspěchu loňského odpoledne pro děti se to letošní bude konat ve středu přímo vedle kavárny a k vidění budou mažoretky, žongléři, kejklíři, vystoupení dětských sborů a oblíbené Divadlo Víti Marčíka.

Budějovický MajálesAle teď již k tomu, co diváky zajímá asi nejvíc, a to program dvoudenního open-airu tentokrát především na Borovka stagi u Sportovní haly. Letošní hudební dramaturgie bude opravdu bohatá a opět sází na neokoukaná jména. Kromě toho nejlepšího z tuzemské hudební scény (Lenka Dusilová & Baromantika, Vladimir 518, Prago Union, Floex, Ventolin, Pro-davač, Kyklos Galaktikos a další) přiveze Majáles až z Japonska indie hvězdu Shugo To-kumaru s kapelou, z USA přijedou The Sidekicks a Hop Along!, z Británie pak třeba avantgard-hiphop trio Young Fathers a oblíbený James Harries. Milovníkům reggae udělá radost keňský hudebník Fireson, milovníky vážné hudby zas jistě potěší koncert Or-chestru opery Jihočeského divadla pod taktovkou argentinského dirigenta Maria de Rose. Další účinkující budou postupně zveřejňováni na webových stránkách festivalu na adrese www.budejovickymajales.cz.

Letošní ročník proběhne za podpory města České Budějovice, Jihočeského kraje, Nadace Vo-dafone a Jihočeské univerzity. Generálním partnerem Budějovického Majálesu 2013 je Budě-jovický Budvar, generálním mediálním partnerem pak Evropa2, hlavními partnery se stali Borovka Promotion, E.ON a Všeobecná zdravotní pojišťovna, která nám pomohla realizovat projekt Studentského krvebraní, jehož prostřednictvím se podařilo získat již přes 200 no-vých dárců krve, spolu s Českým červeným křížem, Nemocnicí České Budějovice, Jihočes-kým krajem a Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat nejen těmto našim partnerům, ale i všem dalším firmám, institucím i jedincům, kteří se rozhodli podpořit Budějovický Majáles 2013 a přispět tak k oživení kultury v jihočeské metropoli.

www.budejovickymajales.cz

Video-ohlédnutí za rokem 2012


Začátek akce:
Info:

Mapa:

aktuálně

diskuze