Autor: 90 Uživatelé: 95 Tvé hodnocení: hodnoť
Chronoclast

BURIED INSIDE - Chronoclast

Asi se budu kopírovat, ale což. Ne nadarmo se říká: „Opakování je matka (nebo aspoň sestřenice dcery setry otce matky) moudrosti.“ Nevím, jak to páni z Relapse dělají, ale co vydané album, to zaručená kvalita, to zaručený gurmánský zážitek z poslechu, to milé překvapení.
Tentokráte se ke mně dostalo desatero-Chronoclast svižných a melodických klepanic s občasným zadumáním se v čase pomalých, oddechově přemýšlivých hudebních ploch, které má na svědomí pětice z Kanady slyšící na jméno Buried Inside. Bez vytáček (ať se klidně vznesu do nebe - bojim, bojim), přesně tak, opět lze všechny (tři) superlativy (viz. třetí věta) na počin ottawských bezpředmětně uplatnit. Tato deska je prvotinou u Relapse (tím pádem se lehčeji otevřely kapele dveře vstříc celému světu), avšak Bé.Íčka nejsou žádný-mi nováčky, jelikož už mají za sebou dvě dlouhohrající eL.Pička In and of the Self (Matlock, '99) a Suspect Symmetry (Cyclop Media, '01). Žel vám o nich nemohu říci ani žbla, či jakkoliv s nimi srovnat novinku, jelikož se mi z nich nepoštěstilo zaslechnout ani notu-žble. Kapela se dá zařadit po bok míchačů všemožných stylů, tentokráte se setkalo po největší míře metalové běsnění s energií HC, grindcorovou šíleností a v neposlední řadě s posmutnělejšími „brnkačkami“ ala Isis (jen tak pro zajíma-vost, desku produkoval Matt Bayles - Isis, Soundgarden, Mastodon).
Pouť časem se počíná vyslechnutím intra, zvoucí se Introduction. Příjemně gradu-jíc připraví prostor k následné vichřici Time as Ideology - kapela ihned ukáže, v čem je silná v kramflcích.. rychlá palba bicích, melodický rej kytar, parádní řev (moc hezkej, moc, moc) a krásně (melodičtější) čitelná basa, která se neztrácí ani v tom největším marastu. Celkově je zvuk na skvělé úrovni, každý nástroj má svůj jedinečný prostor, který ovšem neškodí výsledné podobě. Time as Metodology – melancholické, necelé dvě a půl, minuty podbarvené futuristickými zvuky skří-pající opuštěné vesmírné lodi kdesi v prázdnotě studeného vesmíru. Následující Time as Surrogate Religion přináší implozi-zhroucení pod intenzitou naléhavého řevu, který je doprovázen ženoucími se bicími, naříkajícími kytarami a pulsující basou. Time as Imperialism – emoce plodící pomalá monotónnost kytar opakujících pár tonů, stísněnost vzbuzující nářek (jsem nic, jsem hovno u prdele světa – la pardon :-), zoufalý ryk davu. Asi (pro mě) nejlepší věc alba. Reintro-duction – psycho futuristických zvuků řezané smyčcovým nástrojem (asi čelo?) následně rozdupané zabijáckou skladbou Time as Abjection, na kterou lze uplatnit všeobecné atributy Buried Indside – silná melodie, kruté bicí. Time as Automation – další možnost k fyzickému vydýchání, avšak mysl je leptaná, NiHilace povole-na :-). Přerod od občasných výbuchů kytar k nekompro-misní jízdě, to je Time as Commodity. A závěr obstará-vající Time as Resistence je přehlídkou beznaděje v sílícím poli akustické zpětné vazby-dokonáno jest.
Možná za tuto myšlenku budu pranýřován, ale snad mám několikero argumentů, které mou bídnou existenci o nějaký ten čas prodlouží. Myslí mi proskočilo možné přirovnání k švédským Burst, obě kapely hrají šrumec, který nepostrádá příjem-nou melodickou linku strunných nástrojů se znatelnou basou, která není zahrabá-na pod nánosem agresivnějších souputníků. Další parametrem určité spojitosti jsou prvky (zpěv, gradace, studenost) melancholie, které nadmíru vzbuzují ony příjemně mrazivé emoce. Opravdu velmi milé překvapení v počátcích pátého roku 21. století. Buried Inside jako jóóóóóóóóó.

Ukázky tvorby lze zaslechnout na stránkách BI, přesněji napsáno, najdete link na servery, kde jsou mp3 umístěny. Žel převážně se jedná o stream.
Juj, a jedna připomínka k vydávající firmě, ovšem v negativní slova smyslu. Je fajn, že mají na stránkách možnost stažení celých dvou písní, avšak v otřesné kvalitě, která kapele spíš ubližuje. Jelikož zrovinka zvuk mi přijde podstatný k vychutnání si kvalit Kanaďanů. Škoda.
A maličká poznámečka pro pořádek. Podtitul názvu Chronoclast zní takto: Selected Essays on Time-Reckoning and Auto-Cannibalism.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 8.2 out of 10.

Juj, tahle deska má skvělý nástup! Úplně mega strong!!! Stačí jen Introduction a jste in. Jak pan Vít praví, toto desatero určení času opravdu zabírá, fakt jo. U mě sice asi až na šestý poslech, jinak jsem v globálu chvílemi byl i na vážkách, ale přišlo to. Melodický uřvaný metálek založený hodně na dublovaných jakoby epic harmoniích kytar s podbrunící basou, svižných bicích, které často využívají virblu a nejrůznějších opakovacích rytmických hraní nejen s ním, prokládané atmosférickými i klidnějšími kousky, funguje. Jednou Vás z poslechu vytrhne rychlovka (Time as Abjection), podruhé to třeba budou smyčce (Time as Ideology, Reintroduction) či poklidná vydýchaní (intermezza? - Time as Methodology, Reintroduction, Time as Automation nebo první půle Time as Imperia-lism atd.). Měl-li bych přiblížit jmény známých, vykydnu poslední Mastodon, v pomalejších kouscích klasicky Neurosis a pak také Burst (óó.. děkujeme nejmocnější V ;-)).

Tvé hodnocení:

Tagy:

Buried Inside

aktuálně

diskuze