Břitva 2018 - konečné výsledky, Marast na 5. místě

České rockové ceny Břitva, orientované na převážně tvrdší formy metalu či hardcore punku, oznamují výsledky za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto zaměřených publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů. Výsledky vyhlásil publicista Petr Korál v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat.

To nejzajímavější k jednotlivým kategoriím už bylo řečeno v rámci zveřejnění nominací, proto nyní stačí doplnit pouze několik málo nově vzešlých postřehů.

Přestože v hlavní albové kategorii dominují více či méně metalové soubory, v první trojce se zjevují hned dvě jména ze spíše alternativní či hardcorové sféry. Absolutním vítězem se stává temně emocorové album „Tady bůh není!“ libereckých DROM, jimž stejně jako MASTER'S HAMMER a FORGOTTEN SILENCE náleží také dílčí žánrové prvenství. Totéž platí pro POVODÍ OHŘE, navíc vyhlášené objevem roku, kde těsně porazilo DECULTIVATE, jejichž debut nabízející obalově avizovaných „9 minut? Ale jakejch!“ se dočkal v sekci krátkometrážních nahrávek.

Překvapení se děje v kategorii festivalů, kde po 16 letech podruhé v historii vítězí loni podvacáté konaný trutnovský Obscene Extreme a poráží tak předchozích 15 let trvale vítězný Brutal Assault. Aby toho nebylo málo, jehož pořadatelé přepustili první pozici také v rámci firem, kde po 5 letech podruhé triumfují loni dekádu slavící MetalGate.

Jinde bodují nové verze starších songů ISACAARUM, klipově buřičská INSANIA s hostující Adélou Elbel, třetí a poslední díl Votrubovy Knihy kovu a coby potěšení roku dokumentárně zpovídaný BigBoss, jenž si v přeneseném smyslu zaslouží cenu pro nejlepší video. Naopak nejčernějším momentem loňského roku bylo úmrtí publicisty Vojtěcha Lindaura.

Do Galerie legend, kterou až dosud tvořilo 24 historicky významných seskupení, je nově uvedena nejslavnější poprocková kapela devadesátých let LUCIE, hlavně v minulosti vývojově, personálně i repertoárově silně provázaný dvojblok JASNÁ PÁKA & HUDBA PRAHA a v posledních letech druhý dech chytající brněnská heavymetalová formace TITANIC.

Kompletní výsledky všech kategorií budou v brzké době zveřejněny na www.cenybritva.cz.

ALBUM ROKU

1. DROM – Tady bůh není! (LP – Good Night White Pride / Naše desky / Your Mother! // CD – Full Moon)
2. MASTER'S HAMMER – Fascinator (LP/CD/MC – Jihosound)
3. POVODÍ OHŘE – Povodí Ohře (LP – Stoned To Death)
4. FORGOTTEN SILENCE – Kras (2LP – Shindy / L'Ateliére Fumoir // CD – Epidemie)
5. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Smutnice (CD/CD box – Redblack)
6. MALLEPHYR – Womb Of Worms (CD – Murderous / Satanath)
7. DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (CD – Redblack)
8. NAHUM – Within Destruction (CD – MetalGate)
9. ET MORIEMUR – Epigrammata (CD/CD box – Transcending Obscurity)
10. FACE THE DAY – Stuck In The Present (LP/CD – EarmarkSounds)
NIKANDER – Sekyra prohnaná kolenem (LP – Day After)

ALBUM ROKU – ULTRAMETAL

1. MASTER'S HAMMER – Fascinator (LP/CD/MC – Jihosound)
2. MALLEPHYR – Womb Of Worms (CD – Murderous / Satanath) 
3. NAHUM – Within Destruction (CD – MetalGate)
4. ET MORIEMUR – Epigrammata (CD/CD box – Transcending Obscurity)
5. EXORCIZPHOBIA – About Us Without Us (CD – Support Underground)
6. KANDAR – Tromaville (CD – Bizarre Leprous)
7. AWRIZIS – Dreadful Reflection (CD – MetalGate)
8. ANTIGOD – W.R.A.T.H. (CD – MetalGate)
9. SELF-HATRED – Hlubiny (CD – Solitude)

ALBUM ROKU – ART & CROSSOVER

1. FORGOTTEN SILENCE – Kras (2LP – Shindy / L'Ateliére Fumoir // CD – Epidemie)
2. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Smutnice (CD/CD box – Redblack)
3. DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (CD – Redblack)
4. FACE THE DAY – Stuck In The Present (LP/CD – EarmarkSounds)
5. Necrocock – Křivoklátské martyrium (CD)
6. ELBE – Sudety (CD – Epidemie)

ALBUM ROKU – HARDCORE PUNK

1. DROM – Tady bůh není! (LP – Good Night White Pride / Naše desky / Your Mother! // CD – Full Moon)
2. NIKANDER – Sekyra prohnaná kolenem (LP – Day After)
3. I AM PENTAGON – 265 (LP – Pushteek)
4. RUTKA LASKIER – Protiklady (LP – FFud / Happy Mutant / Pure Heart / Stoned To Death / Zegema Beach)
5. NEEDFUL THINGS – Deception (LP – Give Praise / Psychocontrol / Rödel)

ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK

1. POVODÍ OHŘE – Povodí Ohře (LP – Stoned To Death)
2. MANON MEURT – MMXVIII (LP/CD – Minority)
3. UŽ JSME DOMA – Kry / Ice Floes (LP – PHR) // Kry / Floes (CD – Indies MG)
4. Olaf Olafsonn and THE BIG BAD TRIP – The Feathers of Oblivion (2LP)
5. TOMÁŠ PALUCHA – Čaro (LP – Day After)
6. LYSSA – Bipolar (LP – Silver Rocket)

OBJEV ROKU

1. POVODÍ OHŘE (LP Povodí Ohře – Stoned To Death)
2. DECULTIVATE (LP Milovat – Pushteek)
3. MURDER INC. (LP/CD Umlčen navěky – Support Underground)
4. ELBE (CD Sudety – Epidemie)
5. FACE THE DAY (LP/CD – Stuck In The Present – EarmarkSounds)
6. NIKANDER (LP Sekyra prohnaná kolenem – Day After)
7. FVTVRE (MP Mess – Bigg Boss / Happy Mutant)
8. INNERSPHERE (CD Amnesia – MetalGate)
9. THE ATAVISTS (LP/CD Lo-Fi Life – Bigg Boss)
10. DÆRRWIN (CD Uv' Derekh – MetalGate)

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

1. ISACAARUM – Retrorgy (CD – MetalGate)
2. BALACLAVA – Y2K (LP – Pushteek)
3. POSTCARDS FROM ARKHAM – Spirit (CD – MetalGate)
4. Radim Hladík – Má hra 1969-2018 (4CD – Supraphon)
5. Tribute To DISSOLVING OF PRODIGY – In Memory Of Fusaty (CD – Pařát)
6. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Iron (LP – Nasphyr // CD – Pařát)
7. PSÍ VOJÁCI – Národ Psích vojáků (2 edice 2LP – Indies MG)
8. REACTION ECSTASY TRANCE – In Memories (+ Depression – 2LP – Pařát) 
9. CULT OF FIRE – Kali Fire Puja (LP/picture LP/VHS – Beyond Eyes)
10. DENET – Krev (LP – Nasphyr)
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Themes (LP – Nasphyr)

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

1. DECULTIVATE – Milovat (LP – Pushteek)
2. LAHAR – Černý svědomí (+ ČAD – LP – Doomentia) 
3. DROM / BLUES FOR THE REDSUN – Fullmoon Alchemy Narcotic Session (LP – MetalGate)
4. BBYB / DROM (SP)
5. MASÁŽ / MASSOLA (LP – Magick Disk Musick)
6. FVTVRE – Mess (MP – Bigg Boss / Happy Mutant)
7. RAVELIN 7 – Kry (one-sided LP)
8. TELESA OHNEPAL / THANX (LP – Malárie)
9. SHEEVA YOGA (+ DOG EGGS – LP – 783 Landsberg / Apatrida / Dead Heroes / Deaf Death Husky / Exit / JNTheBeast / Olga Hepnarová / Pure Heart / Ribé / Swamper / Thrash And Burn! / Totalitarianism Still Continues)
10. БУТ (BUT) – Understrike / INSISTENT – Serenity Of Suffering (CD – L'inphantile Collective)
TRAUMA 84 – Pachuť šílenosti (EP – Aback / Animator / Deadly Illness / Dis-šröt / GRF / Hevlín Punx / Kamčůf D.I.Y. Swět / Ofca Porn / PHR / Schmeichel Kabinett 666 / Šváb / T.T.T. / Vacul / Véva)

VIDEOKLIP ROKU

1. INSANIA & Adéla Elbel – Ať kypí žluč (režie Radek Mauer)
2. DARK GAMBALLE – Kapky (režie Martin Ferko)
3. VISACÍ ZÁMEK – Traktor (režie Jan Zajíček)
4. ESAZLESA – V dobrém i zlém (režie Janek Růžička)
5. Necrocock – Zvíkovecké harmonium (režie Tom Necrocock)
6. POSTCARDS FROM ARKHAM – Leviathan (režie Frodys)
7. MUCHA – #MeToo (režie Petr Hrubeš)

KNIHA ROKU

1. Václav Votruba – Kniha kovu – část 3 (MetalGate)
2. Bruno – Revoltikon (2. vydání – Mystic)
3. Stanislav "Smrčák" Smrčka – Photographs II. – 2014-2018

KONCERT & FESTIVAL ROKU

1. Obscene Extreme (Trutnov – Obscene Productions)
2. Brutal Assault (Jaroměř – Brutal Assault Agency)
3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec – MetalGate / TORTHARRY)
4. ZEMĚTŘESENÍ – Tour po 25 letech (turné – BFF)
5. Symbolic Open Air (Tři Dvory u Kolína)
6. Fluff Fest (Rokycany)
7. Killed By Brno – Filip Forever Gig (Brno – United Crusties)
8. Žižkovská noc (Praha – Mad Duck booking)
9. Fekal Party (Praha – L'inphantile Collective)
10. BALACLAVA – Reunion Show (Praha, Brno – Pushteek)
DIY Zine Fest (Olomouc – Coffee Nerds for Liberation)
Enter The Eternal Fire (Volyně – Rámus agency)

MÉDIUM ROKU

1. Pařát (magazín)
2. Fobia (webzin)
3. Echoes (webzin)
4. Spark (magazín)
5. Marast Music (webzin)
6. Periferia (webzin)
7. Czechcore (webzin)
8. Radio Wave (Český rozhlas)
9. Malström (fanzin)
10. Radio Beat

FIRMA ROKU

1. MetalGate
2. Obscure Promotion & Brutal Assault Agency
3. Magick Disk Musick
4. Pařát Productions
5. Bizarre Leprous Production
6. Stoned To Death Records
7. PHR Records
8. Pushteek
9. Support Underground
10. Epidemie Records

POTĚŠENÍ ROKU

1. dokumentární zpověď Jiří BigBoss Valter – Vzpomínky na hovno (DVD – Shindy)
2. latinskoamerické turné MASTER'S HAMMER
3. výstava fanzinů a beseda o nich na Brutal Assaultu (Jaroměř)
4. beseda o fanzinech na DIY Zine Festu (Olomouc)
vstupní retroprogram festivalu Obscene Extreme (Trutnov)
evropské turné PLEASE THE TREES v roli předkapely MUDHONEY
turné projektu ZEMĚTŘESENÍ po 25 letech

ZKLAMÁNÍ ROKU

1. zemřel publicista Vojtěch Lindaur (Rock & Pop, Rock & All aj.)
2. zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (HARLEJ, WALDA GANG aj.)
3. rozpad dosavadní sestavy skupiny GRIDE
4. konec tištěné verze magazínu Rock'n'All
5. koncertní projekt BOHEMIAN METAL RHAPSODY
koncertní konec a celkový úpadek cen Břitva
konec festivalu Fekal Party (Praha)
zemřel Karel „Hogath“ Kříž (GORGONEA PRIMA) 

GALERIE LEGEND

poprocková legenda LUCIE
pubrocková legenda JASNÁ PÁKA & HUDBA PRAHA
heavymetalová legenda TITANIC

aktuálně

diskuze