Brutal Assault 2016 - první dojmy

Brutal Assault 2016 - první dojmy

Přežili jsme, znovu a opět, něco bylo na hraně, něco za - první, rychlé dojmy.

Organizace: stejně jako vloni jsme kempovali vzadu na tankodromu, ale na dobrém travnatém místě. Cesta „domu“ byla neosvětlená a trpělo se na wc. Nulové světlo mělo za následek, že jsme se všichni, pokud jsme chodili po jednom, ztratili a obcházeli půlku tankodromu. Hlavní příčinou byl rozbahněný kopec. Posun nulový, ale nikdo ho nečekal. Celá redakce se shodla, že za VIP platit nikdy nebudeme. Musím ale dodat, že jsme měli štěstí, protože nejenže nám Jarda držel flek, ale poté, co jsme postavili ležení a ubytovali se, začalo pršet. Nezáviděli jsme dalším, co přicházeli a v největší dešti stavěli stany. Tito lidé mají náš nejhlubší respekt. Čipový systém budil hodně emocí. Běžný uživatel na tom byl dobře, oproti loňsku ne-li líp, POKUD si udělal registraci dopředu a nahrál si nějaké žetony. Fungovalo i automatické dobíjení, které jsem zprvu chválil, ale nakonec mi nesedělo, prostě to dobije kredit bez vašeho přičinění, které jste si v systému dopředu zadali. Příště budu volit napevno částku a poté až dobíjení na místě, tohle musím mít pod kontrolou. Opáskování: zde jsme měli druhé velké štěstí, protože jsme byli odbaveni do 15 min. Fronta je něco, co se nám při opáskování naštěstí nestává. Slečna nám řekla, že musíme ještě spárovat účet s čipem v customer service. Tam nám řekli, že je vše ok a nemusí se nic, takže první pivo netrpělivě čekalo a bylo na spadnutí. Překážkou bylo pípaní u vstupu, festival si prostě sbíral data a pípnout při příchodu a odchodu znamenalo obrovské fronty, obzvláště po večerních headlinerech. Víc než rozhořčení bylo na místě. Běžné placení už pak probíhalo v pořádku, člověk nemusel hledat žetony a jenom pípal. Zůstalo se opět u „žetonů“, nikoliv peněz, byznys jel tedy opět naplno, ne-li víc. Nic se nezměnilo.

MastodonJedeme tam kvůli kapelám a to bylo nejdůležitější. Středa byl už headlinový den, proto se nevyplatilo se hned zbořit, já tak ale učinil. Hvězdou středy se stali rozhodně Vektor, takhle nadřenej thrash zahraný na živo se vidí málokdy. Ultra rychlý a ultra technický. Sadist klasika. Devildriver houpavka pro děti a pak Neurosis. Bez plachty, bez projekce jenom šedivá zatažená obloha. Přišli, vše zničili a odešli. Poslední Lucerna byla lepší, ale tohle bylo taktéž mimořádně intenzivní. Jim se nikdo v žánru nevyrovná. Z trojice Dying Fetus-Conan-King Dude vybírám death metal, ještě jsem je neviděl naživo a zadrtili parádně. Hlavně po nich přišli headlineři celého festivalu. Mastodon nakonec pokrčená ramena až zklamání. Je to studiová kapela a naživo ten zpěv prostě nedávají. Ke cti jim patří, že se o vokály dělí a nejlepší z nich je Brann, hudba ale dobrá. Abbatha mi nepřísluší hodnotit, není prostě pro mě. Kapela na něj dře a on si valí svojí show. Tu u mě umějí líp Behemoth. Běžel jsem raději na našince Brutally Deceased, nová deska je venku a naživo to pro mě nyl jejich nejlepší set, nový skladby prostě válí. Správnej nacrustlej, švédskej oldschool.  Po nich už jenom Chelsea Wolfe, mocná žena s mocným zvukem, nečekal jsem, že to bude až takový metal. To ze středy vše.

GojiraČtvrtek bohužel od rána. Startovali Demimonde, který měli na hovno zvuk u první skladby, pak se to srovnalo. Perfecitizen byl opět šílenej blast. Live Evil by se hodili na Masters of Rock, hudba mimo mě, ale zpěvačka dobrá! Heaving Earth jsou králové pekla! První lahodné brnkání předvedli Plini, prostě Cynic bez Pabla. Parno nevadilo. Polská Antigama to nadrtila a německá Obscura  se již k těm Death naplno přiznala. Poslední z celého toho šíleného bloku od 10:30 do 15:35 uzavírali Animals As Leaders, zvuk parádní, The Woven Web boží a při Cafo výměna trenek. Pák moc nevím až do Mono, tak ještě víc zkratkovitě… Immolation horší než Heaving, Tesseract mňoukačka festivalu. Gojira těžkotonážní,  Parkway Drive blbost. No a ti Mono,  jéjejej, to byla láska a slzička, ta kapela je naprosto fenomenální. Přál bych si vidět koncert, kde by to měli s živým orchestrem. Strašně velká hudba a přesto tak intimní. No raději končím. Čtvrtek dosekali fantasticky Leprous. Dojezd byl už jenom interní záležitost Marastu.

Iron ReaganPátek megakocák, peklo, třas, divno, špatno, zlo. Za celý den jsem měl jenom jedno pivo, takže jsem si s kocourem vychutnal natlačený death Kronos. Jak mě vloni rozšvihali Dr. Living Dead, tak letos to úspěšně zvládli Iron Reagan. Bubeník to zahrál naboso a s přehledem jako kdyby se nechumelilo. Voivod byli asi možná nejvíc punk ze všech jejich vystoupení, které jsem viděl. Textures a jejich nová deska fungovala, tam mi Daniël seděl, u starších skladeb byly bohužel opět rozpaky. Poté dávám až Coroner, kteří se rozhodně stali kapelou pátku. Technický, napěchovaný thrash opět fungoval. Hráli méně z Grin a víc průřez, ale i tak skvělý koncert. Hodně koncentrovaná a precizní kapela a zároveň hodně uvolněná. Žádný křeče. Na Satyricon se halekalo. Arch Enemy asi největší překvapení, jdou zcela mimo mě, ale koncert s Loomisem u kytary luxusní, prostě metal. Na podium nikdo nemohl a pěvkyně u sebe údajně měla neustále tři gorily. Pátek pro mě uzavřeli Unearth a jak to mají natlačené na poslední desce, tak si to stejně dávají naživo. Slušná práce.

Díky nulovému přísunu alkoholu v pátek jsem v sobotu vstal lehce, dal si parádní snídani a vyrazil na Keep On Rotting. Postupně se slezla snad celá Praha vyjma Čupery a Bizze. Koncert masakr i bez Ručníčku, celý set byl neskutečný a Dahlien je pekelnice, právem se pak dostala na obrazovej rotátor do BA TV.  Hvězdou soboty se téměř vzápětí stali Disavowed. Technický brutal death metal drhnul, ale největší show patřila zpěvákovi, který se nechal povozit na rukou až ke zvukařovi, u toho neustále growloval do bezdrátového mikrofonu, načež si s ním odběhl rozpoutat i circle pit. Určitě se z toho objeví videa. Pak následuje blok z televize a nějaké to napravování světa pivem, svědomitě chodili kolegové, takže jak bylo zmíněno, určitě si počkejte na plnohodnotný report. Já si dal vzadu Lightning Bolt, kteří byli neskutečná šleha, to bylo něco neuvěřitelného, celej industrial, kterej letos na Brutalu hrál, jim nešahá ani za nehet. To byla taková noiseová jízda, že mi to kompletně odpálilo mozkovnu. To jsem vydejchával a vypivával až do Behemoth, asi nejlepší show (myšleno jako divadlo) festivalu. The Satanist naživo dobrý, ale prý neměli svého bubeníka. Kdo hrál, poví Bizzaro. Pak si dávám uhalekaný Destruction, před 10 lety ve Svojšicích byli lepší a festival jsem zakončil Mlhou. Nejlepší black festivalu a víc říkat nebudu. Zbytek byl už jenom dojezd žetonů, které se automaticky dobíjely, ale z Kobky nás včetně hlavního pořadatele vyhnala ochranka, kolik bylo? Půl čtvrté?

Takže jaký je sumář dojmů? Pivo stejné jako vloni. Zvuk letos na Metalshopu horší než vloni, čip fachal. Setkání se všema známýma ksichtama a zachlastání opět příjemné. Počasí zazlobilo jenom ve středu, takže za mě nakonec spokojenost. Uvidíme se za rok na císař pánovi a Ulcerate. Opatrujte se!

aktuálně

diskuze