Autor: 70 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Headspace

ISSUES - Headspace

Experimentální, šílená, až parodická, ale zároveň místy zemitá a s jasným úmyslem složená deska, která musí svou nespoutaností a lehkostí dostat každého s otevřenou myslí.

IssuesV této recenzi se trochu (více) odkloníme od metalové rutiny a zaměříme se na spolek, jehož tvorbu bych neváhal označit slovem anomálie. Americká metalcoreová formace Issues totiž abnormální určitě je a jí prezentovaná hudební směs vám bude v hlavě vrtat ještě dlouho poté, co dozní poslední tóny desky. Issues totiž vzali jinak celkem obyčejný a mnohokrát slyšený metalcore s podladěnými rytmickými kytarami a přidali notnou dávku svého hudebního vkusu, který se dost významnou měrou točí kolem žánru R&B. Jo, to je ten, kde je hodně rapujících a roztouženým hlasem zpívajících černochů v hudebních klubech, obklopených lačnícími ženami. Anebo naopak skupinek bílých kluků z bohatého předměstí (jo jistě, narážíme na hošany ze Zadní ulice nebo třeba ‘N Sync). Že je představa takového hudebního už v teorii spojení šílená? No jistě, podobně je na tom koneckonců i skutečně vzniknuvší výsledná hudební směs, ovšem zároveň je potřeba mít v tomto případě na zřeteli technickou vybavenost jednotlivých muzikantů, která jazýčky vah dokáže dostat na tu správnou stranu. A té je na albu Headspace dostatek.

Kytarista Adrian Rebollo má očividně našprtáno a kromě natlakovaných riffů pro metalcore typických mu nedělá problém ani pomalejší breaková pasáž, nebo rovnou vyslovená čistokytarová vybrnkávaná romantika. Skladby tak plynule přecházejí od metalcoru do avizovaného popíčku – a světe div se – i v této neobvyklé poloze to nějakým zázrakem chlapcům funguje, ačkoliv se posluchač často přistihne s úsměvem na tváři nad produkovaným hudebním hybridem i se tu a tam objeví mírné zavrtění hlavou a konstatování, že to si snad dělají pr….

Issues

Nejvíce mne pak baví vrstvené chorusy, které vyzpívává celá kapela a jsou jakýmsi usazením projevu hlavního autora čistých zpěvů Tylera Cartera – jakéhosi Justina Timberlakea metalcoru. Tomu zdatně sekunduje Michael Bohn se svými typickými metalcoreovými harshi a celá mozaika je tak postupně seskládána. Nebudu tu tvrdit, že chápu, co tím kapela sleduje, ale už od jejích prvotin se královsky bavím absurditou celé situace. Odhlédneme-li poté od zjevného a mrkneme na album trochu s odstupem, zjistíme, že čistě z hudebního hlediska vzato skýtá hned několik tutovek – za všechny lze jmenovat například Home Soon, Yung & Dum nebo energickou Made to Last. Za zmínku rozhodně stojí i funkem inspirovaná The Realest. Proti nim se posléze nacházejí skladby, jež už lze bez uzardění označit za přímočarý popíček s kytarou (například COMA). Jednoduše si představte Maroon 5, kterým technik omylem při nahrávání zapnul overdrive. A máte zcela jasno.

Inu, jak jsem psal výše, Issues jsou a budou kapela, se kterou to nikdo nebude mít lehké. Jsou jasným pokračováním metalcore a djentového hnutí zahnaného do extrému. Headspace jako takové přesto není hodno odsudku – jedná se o experimentální, šílenou, ale zároveň místy zemitou (byť se tomu nechce věřit) a s jasným úmyslem složenou desku, která každého s otevřenou myslí musí dostat svou nespoutaností a lehkostí, hraničící až s parodií. Ovšem jestli do nebes, nebo do ústavu, to už ponechám na každém. A koneckonců o tom Issues jsou – o zábavě, nespoutané konvencemi. Jen je otázka, jestli si najdou dostatečnou fanouškovskou základnu, ale při sledování statistik sledování videí na Youtube bych o to strach neměl. Spíš přemýšlím, jestli se jedná o hudbu s ambicemi proniknout i za hranice americké provincie. To ukáže čas. Raději bych sice bez hodnocení, ať si každý udělá obrázek sám, ale minimálně za poslech to, myslím, stojí.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Issues, Headspace, metalcore, nu metal, R&B, pop, djent