Autor: 80 Uživatelé: 75 Tvé hodnocení: hodnoť
Blití po keťáku

YARRDESH - Blití po keťáku

A když se Yarrdesh rozhodoval, co po Technu dál dělat, nablít si při hraní disonantního metalu do kapuce byla jasná volba.

Yarrdesh - Blití po keťákuKdyž loni vyšlo Techno  od Ing. Králíka, bylo to na české scéně vyložené zjevení. Jednak se na tuhle nahrávku hrozně dlouho čekalo, a hlavně na ní Yarrdesh s Cataractem potvrdili svou šílenou geniálnost. Skloubením disonantního metalu s breakcorovou rytmikou nasekali technaři na prdel celé tuzemské scéně a dokázali, že nemusíš nosit křivák, abys nahrál tuzemské nejlepší metalové album roku.

Králík se v covidové době ovšem očividně nudí, protože rok a pár měsíců po nečekaném vydání Techna přihopsala jedna z jeho polovin s novou sólovou nahrávkou. Yarrdesh evidentně podle manuálu k sestavení Lakatoše konečně dokončil svou raketu, na které v předchozích letech neúnavně pracoval, a rozhodl se zavzpomínat na krásné chvíle strávené s kamarády ze soundsystemu nad šálkem horkého ketaminu. (Cataract v té době ovšem rovněž nelenil a nahrál pár DJ setů z obýváků.)

„Já už přesně vím, jak se cejtěj nůžkyyyy!“ pravil zkušený ještěr, načež vzal do rukou kytaru a rozjel skřípání s včelíny do rozlámaného marastu. Oproti poslední Králičí baště možná trochu přímočařeji, ale o to více metalověji. Kromě Deathspell Omega s Gorguts případně Meshuggah tentokrát skládá Yarrdesh větší hold BDM výplachům jako Defeated Sanity a dalším. Každopádně opět po svém, kupodivu velmi chytlavě a samozřejmě riadně vyjetě.

„Kámen, nůžky, robot, keťák mi natekl do boty do bot.“ Jako kámo, pokud se na keťáku věnuješ podobné hudbě, nedivím se tomu, že z toho bleješ. Ale jen tak dále! Kapuci u toho asi naplníš pořádně, ale výsledek stojí za to. Pejsektor s kočičcutem ti určitě rádi uvaří zas další. A když si u toho zapneš mikrofon, můžeš opět nahrané grcky použít v písničkách, aby z toho nemusela být prakticky instrumentální nahrávka jako minule.

Už mě celkem štveš s tím čekáním na Jihad breakcore. Dávám ti tak rok, maximálně dva, a pokud to nebude hotový, zavřu tě domů, a tam fakt nechceš! Ale jestli v mezičase nahraješ další podobně skvělou metalovou masáž jako Blití po keťáku, minimálně tady na Marastu se na tebe zlobit nebudeme. 9. ledna se ale koukej pořádně smažit, ať v Underdogs' neuděláš ostudu!

Recenze dalších autorů

  • Rated 7 out of 10.

Yarrdesh - Blití po keťákuPěkně to mIZZY popsal, tak jen několik postřehů na doplnění. Předně, s ketaminem a technem je u Yarrdeshe amen, Blití po keťáku se odprošťuje i od posledních breakcorovejch dojezdů a drhne takřka výhradně technickej death metal. Místo beatů se tu lámou harmonie, blije se uprostřed headbangingu se zvednutým paroháčem. Ani toho satana tam tentokrát moc neslyším, tady se místo síry míchá atonální šmidli-fidli a kanální brutalita.

Yarrdeshova ale narozdíl od zástupů techdeathovejch masírek nemá potřebu předvádět hloubku svejch myšlenek, ke štěstí mu stačí, když pochopí, jak se cejtěj nůžky. A tak je Blití po keťáku hlavně poctivá riffovačka bez zbytečnýho balastu kolem. To, že má Yarrdesh disonantní riffy v ruce, už víme z Ing. Králíka , tentokrát navíc dokazuje, že i prasečí bdm hnůj umí vidlema pořádně obrátit.

Co mě naopak trochu vysírá je rozsah. Myslím, že podobnýmu prasení by víc slušela forma kratších, prokrvenějších flákot. U těch kusů přes deset minut občas ztrácím nit, a sem tam cejtím vteřinový lepidlo. Příště radši řízky, který se vejdou do housky, než to rozklepat přes dva talíře.

hodnocení 70 %


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Naživo to bylo spíš takový poslechový no :) - zvlášť jak to byl zase novej materiál, ale pár slušně nakládacích / vyjetejch částí to mělo a převážně mě to bavilo.
Zvuk mohl být taky lepší, bicí míň, kytara hutnější a víc, ale taky záleželo kde člověk stál / postupně se to zlepšilo. No a jak z nahrávky vůbec nevadí, že to není kapela, tak naživo to samozřejmě handicap je. A jo alespoň ten vokál by to chtělo. Jihad breakcore afterparty z mp3ojky super :).

Jako za mě trochu škoda, že to bylo bez vokálu a vlastně nehrál nic známého (byl to úplně novej snad půlhodinovej track). Diktát to byl opět velice solidní :)
No každopádně po dohrání pustil ten svůj jihad breakcore, který "z MPtrojky" sice nebyl taková vražda jako naživo na Hradbách Samoty, ale stejně mě to přesvědčilo, že se na něj těším úplně nejvíc!

v Underdogs dobrý, jen jsem to čekal víc intenzivnější, ale pravdou je, že jsem byl už spálenej jak motyka, co už... :)

díky za vyčerpávající odpověď, který sice prd rozumím, ale aspoň mám co studovat.
album baví, dobře ty

VST je obecne vzato plugin do DAW ( coz je zjednodusene program na delani muziky ). naky vst pluginy jsou efekty a prastitka, naky jsou instrumenty, neboli generatory, at uz samplovany, synteticky, nebo uplne ulitly. v DAW pak tem pluginum pises partitury, nebo automatizace knobu/parametru.

Stana : jo, s tema bubnama jsi to trefil, sedis nekolik dnu, kdyby jen 5, u FL s kytarou a klikas, tocis to dokola a vylepsujes. a jak to mas furt zaloopovany, tak u toho prubezne chodis po byte a dumas, jestli jsi to neprehnal a nebylo by naopak zahodno ubrat plyn. po par dnech si - obzvlaste po nocich - nejses jistej, jestli te spolubydlici neplanoujou ukrizovat v kuchyni, a jestli by se vubec pres ten rachot dokazali dozvonit benga kvuli ruseni nocniho klidu.

Satanfotr : trefa, ten sampl je z vetrelce. zacatek je z posledniho covenantu, kdyz android laka panacka k vajickum a zbytek (tedy hlavni cast) je prostrihana cast z LV426, zavrsena nejlepsi scenou jedeni vejce na mekko ever - kdy clovek neji vejce, ale vejce ji cloveka, situace se otocila :) no dobre, neji, klade zarodek

VST, což je nejspíš Virtual Studio Technology (?)

tvl jak se na tohle dělaj ty bubny? to jako pět dní sedíš u fruity loops a klikáš?

mně to chvílema evokuje něco jako zmathovaný Wormed :), asi i tím zvukem / robotickým, odlidštěným feelingem, trocha toho bdm tam je, ale prd tomu rozumím, jenom to poslouchám / tam slyším :) ... ale zbrutalizovaný starý madebythefire klidně místy taky :), nebo i Dillingeři, na začátku 2.
blacku oproti Králíkovi mnohem míň, což je trochu škoda, ale ve 3. tam ty disonance / feeling Jute Gyte pořád jsou
s tím slepováním (ne)souvislostí jsem nejdřív taky trošku bojoval, místy si prostě "jen tak hraje", proud nápadů, ale pak jsem si nějak zvyknul a už mi to (skoro) nevadí, ani mi to nepřijde dlouhý, většina desky mě baví dost, pár míst míň, ale... tradiční mantra - kopáky bych chtěl míň mokrý, ale kopou / tlačej, tak toleruju
Techno bylo víc překvapivý a asi vyjetější (relativně?), ale tohle je zase takový serióznější, po cca 15-20 posleších to mám s Technem už skoro nerozhodně (nebo Techno 77, tohle třeba 74 :) )
a je tam chvílema fakt pěkná basa, ani by mě nenapadlo, že je taky naprogramovaná :)
ten sampl ve 3. to je z Vetřelce, nebo z čeho ?
a asi po 5 letech jsem si koupil CD :) (protože se velmi dobře hodí na rýsování čar)

aktuálně

diskuze