UNEVEN STRUCTURE - Februus

recenze
DW
Hodnocení:
9.3

Februus je horkým kandidátem na jednu z top nahrávek uplynulé pětiletky. Prog/math/djent nádheru doplnili o řadu přemýšlivých „kosmických“ struktur, jež jsme si s nastupujícím žánrem-nežánrem navykli spojovat. Bude-li se i zbytek jejich kolegů ve zbrani vyvíjet podobně, nemám o budoucnost moderního progu obavy.

Uneven StructureUpřímně řečeno, o právě recenzovaném počinu bych mohl jednoduše napsat, že je horkým kandidátem na jednu z TOP nahrávek minimálně uplynulé pětiletky, a všichni bychom se zase mohli v klidu rozejít. Jenže to by asi neprošlo, takže si debut francouzsko-švédských mágů Uneven Structure společně pojďme rozebrat.

Ti se necelé tři roky po EP 8 konečně rozhoupali vydat dlouhohrající počin. A aby toho nebylo málo, pánové si ihned přichystali dvojnásobnou dávku a onu prog/math/djent nádheru doplnili o druhé CD plné přemýšlivých „kosmických“ struktur, jež jsme si s nastupujícím žánrem-nežánrem navykli spojovat. Zatímco zmíněné starší EP kapely byla jakási našláplá odpověď na teprve se dotvářející „hnutí“, za ony tři roky stihli autoři do své Uneven Structuretvorby naroubovat o mnoho více, změnila se jak atmosféra a jednotlivé ingredience, tak celkové vyznění a dá se říci, že tvorba formace celkově dospěla a – nebojím se říci – i vyspěla.

To pochopíte při přílivových kytarových vlnách, jež se na vás po vzoru špiček moderního progu vyvalí v Awaken. Matthieu Romarin suprovým harsh/screamem odpálí výborně plynoucí sloku, při níž jedinec poprvé ztratí kontrolu nad svým tělem a hlava sama od sebe spustí, nacházíte–li se ve správné náladě, bezuzdný headbang. Čeho si okamžitě všimnete, je fakt, že technicky jsou na tom pánové poněkud jinde, než velká část zbylého djent/prog pelotonu. Jakto? Polyrytmy? Podladěné kytary? Pošukané časování? Rtuťovitá proměnlivost? To vše již známe. Ano, jenže Uneven Structure tím ani náhodou neříkají poslední slovo a jejich rytmika, když se opravdu zaposloucháte, je jednou z nejsemknutějších záležitostí posledních let.

A ani kytaristé Jérôme, Aurélien a Igor ani náhodou nedovolí nějaké rozmělnění, škobrtnutí, či povolení instrumentálních struktur, posluchač okamžitě ví, že to oni jsou naprostými vládci svých nástrojů – ne naopak. Pohlceni do vzájemné souhry podporují party toho druhého a v jednotě míří za společným cílem s naprosto úchvatnou zvukomalbou, do níž zapálený fanoušek elektronické muziky Aurélien přispívá svými atmosférickými, ambientními ruchy.

Technicky dokonalá, digitálně (typicky) studená produkce tomu všemu navíc dodává správný ráz. A pokud si uvědomíme, že Matthieu kromě harshe zvládá i velice obstojný čistý vokál v tradici těch nejlepších švédských vokalistů (na mysl mi několikrát přišly cleany třeba pana Strida, což je, uznejte, v metalu extra třída), nelze než trochu otupěle poslouchat a snažit se vstřebat všechnu tu hudební nádheru.

Uneven StructureAno, nezmínil jsem se o bicích. Proč? Protože to, co předvádí Christian Schreil, se jednoduše musí slyšet - slovy toho člověk v jeho případě příliš nevyjádří. Zvláště mne fascinuje jeho práce s perkusemi. Tam, kde by jiní (jinak excelentní) bicmeni zahustili zvuk neprostupnou hradbou syčivých činelů, Christian volí cestu bubenického světáctví a přidává perkusí jen pár. To vše ovšem dohání citem pro rytmus v kopácích, za nějž by se nemusel stydět leckterý akademický profesor. Takže člověk na poli hudebním opět a znovu vítězí nad automatem. Super.

Zpět k hudbě. Frost je první kompozicí, ukazující, řekl bych, neoficiální alegorii celého alba – totiž Cestu/Hledání. Vynikající melancholický úvod vystřídají mathmetalové pasáže plné spravedlivého hněvu, následované opětovným přehodnocováním, uvažováním, aby ke konci vydaly (ne)jednoznačné resumé. Co mne mile překvapí a potěší zároveň, jsou, kromě nadále pokračující instrumentálně technické vytříbenosti, naprosto strhující čisté vokály, přičemž některé jejich pasáže místy hraničí s hudebním vyvrcholením. Zatraceně, udělat z oné vokální kudrlinky v závěrečných čistých linkách refrén, tak se tu všichni, jak tu sedíme, posereme. Skladba opět nemá závěr v pravém slova smyslu, respektive další klenot Hail navazuje svým dravým groovem bezprostředně na ní.

Februus lze tedy vnímat jako jeden obrovský, nepřerušovaně plynoucí hudební útvar, a když si uvědomíme, že se nacházíme někde ve dvaceti minutách stopáže a stále nepřišlo byť jen slabé místečko, okamžik, v němž by se posluchač začal nudit, či jej něco obtěžovalo… mám takový pocit, že si všichni asi moc dobře uvědomujeme, před čím že to vlastně stojíme.

Uneven StructureV tomto okamžiku však Uneven Structure zpomalují a nabízejí ochutnávku čistokrevného elektro-smogového ambientu v Exmersion, prvním pomyslném předělu první části kompletu. Kapela se přitom v rozhovorech holedbá, že všechen ambient je v jejich podání hrán na zhusta zefektované kytary, což je, považte, poměrně unikátní přístup.

Více jak minuta úvodu Buds dostává především progresivními bicími party, nikam se nežene, Matthieu pozvolna odzpívává své party a vůbec první polovina sedmiminutovky proběhne v uvolnění, aby se v půlce druhé zlomila do slušné atmosférické, sonické souhry. Aurélien v tomto okamžiku plnými hrstmi těží ze svého obdivu k Devinu Townsendovi a ono spojení mathu a atmosférična SYL funguje jako vždy skvěle. Přesto oproti zbytku nahrávky mám ke skladbě přeci jen drobné výhrady.

Album plyne dál a kromě jednoho z nejlepších válů letošního roku, math metalem zatěžkané Quittance a dalších takřka orgasmických groovy pasáží v samotném závěru Plenitude nabízí i Finale, což je, troufám si říci, zatím nejlepší modern prog/djent track tohoto roku. Přiznám se, že bych si nikdy nemyslel, že to prohlásím, ale toto strukturou i nápadem až triviální „outro“ zašlapává songy z posledního alba Rosetty tak hluboko, Uneven Structureže nikdo neví, jestli je odtamtud ještě někdy dostane na denní světlo. A to se jedná o pouhé outro, jež předchází druhému CD, které obsahuje studené, sonické vlny moderního pojetí ambientu. Hezky se to poslouchá, ovšem více jak 30 minut je přeci jen poněkud příliš velké sousto a posluchač, jenž si přišel pro svou porci technické moderny, raději znovu protočí „regulérní“ část nahrávky (a v mém případě ne zrovna jednou).

Uneven Structure jednoduše dokazují, že ona velká, byť poněkud opatrná očekávání, jež do nich „scéna“ vkládala, nebyla ani náhodou lichá. Februus je rozhodně bez diskuze jednou z nejlepších nahrávek letošního roku a osobně se nebojím jít ještě dál. Pokud se bude i zbytek jejich kolegů ve zbrani vyvíjet podobně a růst do krásy stejně jako tito šikovní páni muzikanti, pak o budoucnost moderního progu nemám obavy.

Vložit komentář

DW - 25.01.12 20:06:20
A já s tvym názorem nemám naprosto žádnej problém. Lepší, než nahazovat desítky a dělat z toho alba desetiletí.
Stana - 25.01.12 19:59:36
Já si nemůžu pomoct, ale když se tuhle desku snažím poslouchat, tak se mi v hlavě vybaví toto: Textures si zajdou na pár pivek do hospody, ale ještě se jim nechce spát, tak zalezou do zkušebny, že si trošku zablbnou. Samozřejmě si všichni uvědomujou, že jsou na sračky, tak to teda moc nehrotěj, ale jak jsou nalitý tak všechno hrozně protahujou a loudaj se. Unavená Struktura. Ale ještě to párkrát zkusím.
DW - 25.01.12 18:45:05
j, jedou s nima tour, ČR vynechaj. Asi, že se L(ossless) sedmičce nelíbili.
bizzaro - 24.01.12 17:52:01
odesel bubenik, novic je borecek z Protest The Hero
Baara - 16.12.11 18:40:53
proč téměř každá math/djent banda musí mít skladbu "awake" "awaken" :)))
DW - 18.11.11 19:05:50
souhlasim že se to s US nedá srovnávat.. To mě napadlo hned při prvním poslechu, je to úplně jinde. US bych řekl že jsou přístupnější nejen díky tomu, že jsou melodičtější, však dost jasně odkazujou na textures, na druhou stranu maj něco, co vidle nemaj ani náhodou - tu bicí dynamiku, která tě nutí to album poslouchat furt znova, protože něco takovýho moc často neslyšíš - vidle na tohle serou, pro ně jsou hlavní kytarový lopaťárny (první polovina alba - pro mě vcelku nezajímavá) a inteligentní hrátky (druhá půlka - ta mnohem lepší)
GIANNI - 18.11.11 13:34:42
tak vildjharta cajk....hodně mi připomíná meshu na catch...s US se to nedává srovnávat US jsou víc melodičtí a kladou na to víc důraz
vildhjarta víc nazlobená, nervní...struktura nejasná...ale deska zatim mě dostává do kolínek US sou o těch pocitech...o těch melancholickejch náladách a trochu toho zasnění...Vidle mi přídou jak když čtu pohádky, nějaký zlý pohádky...prostě zlo US srovnávat s Vidlema nemá cenu...né co se týče kvality, ta bude zhruba stejná, ale kvůli tomu o co každý kapele de...tady se cesty rozcházej...a v rámci obou kapel se mi líbí, že dou hodně mimo tu cestičku zvanou "djent"
brutusáček - 18.11.11 11:43:53
tak vildjharta cajk....hodně mi připomíná meshu na catch...s US se to nedává srovnávat US jsou víc melodičtí a kladou na to víc důraz
brutusáček - 18.11.11 11:40:03
tak vildjharta cajk....hodně mi připomíná meshu na catch...s US se to nedává srovnávat US jsou víc melodičtí a kladou na to víc důraz
DW - 13.11.11 22:34:13
Výběr zahraničních retz, jen mě tak napadlo to sem hodit, abychom si ujasnili, jak moc se lišíme v hodnocení oproti ostatním.. http://www.heavyblogisheavy.com/2011/10/17/uneven-structure-februus/ - 5/5 http://sputnikmusic.com/review/46242/Uneven-Structure-Februus/ - 4,5/5 http://www.sonicshocks.com/UNEVEN-STRUCTURE-Februus.php http://got-djent.com/review/uneven-structure-februus - 10/10 http://dontcountonitreviews.blogspot.com/2011/10/uneven-structure-februus-2011.html - 9/10 Nahrávku točim i po těch 14 dnech..
bizzaro - 06.11.11 22:52:23
v mejch uších je tohle dokonalý...
mne to neprijde ani jako skladba, prijde mi to jak trailer. zly to neni, ale neposadil jsem se
Bejv - 05.11.11 17:41:11
mě to docela baví. Příjde mi to trochu s vlastním ksichtem, ale je pravda, že Shiver a hlavně ta zpěvová linka to není :-)
DW - 05.11.11 16:35:13
zrovna tenhle song mě nějak nezaujal, doufám víc ve věci ve stylu božský Shiver :)
GIANNI - 05.11.11 15:01:29
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=drALbzXjHK4 jo to je přesně ono! pokud ta deska bude tak dobrá a kvalitní jako tahle skladba...tak se z toho asi poseru, protože v mejch uších je tohle dokonalý...
Stana - 02.11.11 21:59:19
Eva a Vašek?
Bejv - 02.11.11 21:37:44
Manowar ???
DW - 02.11.11 18:58:58
Metallica a Lou Reed?
brutusáček - 02.11.11 15:07:05
ale stejnak bohové jsou jenom jedni :)))
DW - 02.11.11 14:25:28
Všimli jsme si hehe :).. U mě asi chvíli budou vládnout tihle kucí :)
brutusáček - 02.11.11 12:55:01
neřikam že je špatná...jen Tess maj lepší...v djentu u mě tess prostě vládnou :)
Bejv - 02.11.11 07:43:21
mě příjde produkce taky ok což u spostu novejch věcí se říct nedá!!! někdy komprese je už neúnosná, že se to ani nedá poslouchat (viz. Structures). Nicméně na Vidle jsem taky zvědavej. Páč ty tři skladby na EP mi příjdou nevyvážený. Z některých části mi spadla brada, ale jinde mi to přišlo jako vata. Hoši maj trochu smůlu, že jdou s křížkem po funusu, protože mi příjde, že žádnej styl teď nesere tolik kapel jako "djent"
bizzaro - 01.11.11 16:32:49
proti produkci desky teda ale namitek fakt nemam na Vidlezjara si pockame
DW - 01.11.11 16:27:09
Taky, doufám, že se jim zadaří, moc se na ně těšim.
GIANNI - 01.11.11 16:26:40
byl bych hrozně rád, kdyby Vildhjarta všechno a všechny debutem zpráskali...
DW - 01.11.11 16:25:51
No mě zase ten zpěv u nich sral, US jsou mi v tomhle mnohem blíž. Ohledně soundu souhlasim, T zněj v ranku hodně unikátně. Tady je dost citelná šmouha post metalu a fakt, že Igor žere Rosettu udává taky tvar hned několika skladbám
brutusáček - 01.11.11 16:22:24
může být a nemusí ..záleží.... :)) no Tess si to produkovali taky sami?, ale to už čert vem, připadá mi že právě Tess maj oproti hromadu ostatních v žánru ten zvuk fakt někde jinde, ten zvuk a zpěv bylo to co mě k tess přitáhlo a od ostatních hodně odlišovalo, ono v tomhle ranku nějak vyčnít nad ostatní chce hodně um
DW - 01.11.11 16:18:40
Fakt, že skladby vlastně navazujou jedna na druhou není slabina, to je naprostá a dokonalá božárna, viz Plentitude>Finale (ufff). Zbytek tvýho postu, vzhledem k tomu, jak moc máš starší(?) Téčka rád (rozhodně o dost víc než já), beru:) Ad produkce - kluci si to produkovali svépomocí ve vlastním studiu:)
brutusáček - 01.11.11 16:11:14
Tak jsem to teda dal a nevím, sekanice a v pozadí ambienty jak přes kopírák ne meshu ale Tesserecat, hodně velkou roli hraje zpěv a kam to ten zpěv posouvá, zvukově je to slabší třeba oproti tesserect, skladatelsky to u mě taky pokolísává (zklamání u ambientních poloh), nicméně cením že je to zároveň koncepční, zní to jako jeden track, což zároveň může být i slabina, nemůžu z toho nic vypíchnout aby se ten zbytek nezbořil nebo aby to samostatně natolik zaujalo…jako celek to funguje, instrumentálně výborný, ale tohle všechno jsem slyšel u tess, opravdu si nemohu pomoct ale je to tam, už dřív……..ale možná jsem jenom otupenej, páč jsem tess slyšel asi 100x ;-)...je to taková snaha o nasekanější benea reach Jo set na ba byl cajk, do pohody, takový intro před meshu, víc kytar obv víc drtí
bizzaro - 01.11.11 16:03:08
L7, a byls tam? ;-D ani to ale radsi snad neposlouchej, chytroline :)
DW - 01.11.11 15:39:18
Do tebe nikdo nepude, neboj se nic :)
k.eight.a - 01.11.11 15:37:04
Album jsem neslyšel, nicméně vystupení na BA na mě hudebně žádný extra dojem neudělalo. Muzikantským výkonům nebylo co vytknout, ale originalita nulová. Pojďte do mě!
Kuba - 01.11.11 15:08:13
Malá pauzička no :D
GIANNI - 01.11.11 14:57:22
a já furt co tam je divnýho a asi až napočtvrtý sem si všiml :D
DW - 01.11.11 13:11:17
Hej mrkněte v tom klipu na stopáž 4:18:D To trochu posral
brutusáček - 01.11.11 12:52:57
já praváě co se týče tohodle žánru jsem víc než opatrnější s tím, že stejnak švédové závládnou ;-)))
Bejv - 01.11.11 12:34:20
:-) tak to dobře, že si z týhle debaty alespoň někdo něco odnese :-) to co bizz ztratil brut jako když najde :-)
DW - 01.11.11 12:15:38
To nám všem Bejve:) průzkumník brut minimálně objeví skvělý letošní album a to se vyplatí, řekl bych EP bylo ještě hodně moc zatěžkaný Meshu, ty tři roky jsou strašně moc znát, kór v djentu
Bejv - 01.11.11 12:12:27
to bizz: to jsem ti to nechtěl takhle rozhodit :-) ale dobře ti tak :-) což třeba u EP mi tak markatní nepřišlo, ale je fakt, že Februus je mnohem dospělejší a promyšlenější. A jsem rád, že v djentu jsou ještě kapely, který nezněj jak dalši tři jiný. to, že textures jsou víc rockovka by nevadilo, ale nějak to co mě na tom bavilo se vytratilo. Neříkám, že je to špatný, ale čekal jsem víc. Ke zpěvu snad jenom, že Erik mi byl bližší.
bizzaro - 01.11.11 12:01:28
Brut: stejne nic neobjevis ;-D
brutusáček - 01.11.11 11:54:44
tak dospělejší než tess...prrr to si to fakt pustim......
DW - 01.11.11 11:48:44
j z Textures se stává rocková kapela :D A to před pár lety byli vrcholem math metalu :).. Však nikdo netvrdí, že tam (v tom soundu) Teserakt nejsou, to by si nikdo snad ani nedovolil:)
bizzaro - 01.11.11 11:36:09
tak Txtrs se vydali cestou primou, Tesse tak nejak napul (ale furt maj dost slozity pasaze) a Uneven (spis diky tem vokalum) k tomu maji taky trosku nakroceno. ale hrajou si s tim lamanim dost v pomalejch tempech, to zni docela ojedinele a tam, kde se zas schovavaj za lamaniny, dotahujou k lidem tema ambientama a post- pasazema, takze ono je to dvojjaky, ze je to tak jako dospelejsi :) ale mrdat polemiku, je to super album a ty Tesse (podbrnkacky na stopro, sem tam gradovani djentovek) ted diky Bejvovi tam slysim vic nez predtim ;)
DW - 01.11.11 10:55:54
TesseracT - už sme se o tom s bizárem bavili, tohle mi přijde kapku dospělejší než T - ti jedou spíš přímo a na jistotu, tihle kluci to lámou kde se dá, maj mnohem víc struktur, jinou atmošku.. Ohledně kvality čistých vokálů pak asi nemá cenu diskutovat :) Letošní Textures se nacházejí pár desítek světelných roků pozadu. Bude potřeba přidat do budoucna :))
Bejv - 01.11.11 10:52:04
tak de jim to o tom žádná :-) kope to jak stará mula
bizzaro - 01.11.11 10:47:51
Brute, aby sis toho vsimnul a mel aspon nakej postreh, kdyz se ted jen valis :) Bejve, Tesse v nejakej pasazich mozna, to jsou ty volne plynouci klidky, ale je to postaveny trosku jinak a bavi to
brutusáček - 01.11.11 10:39:57
proč téměř každá math/djent banda musí mít skladbu "awake" "awaken" :)))
Bejv - 01.11.11 09:58:24
Moc pěkná věc. Rozhodně Textures prohráli :-) alespoň pro tento rok :-) Hodně mi to, ale evokuje Tesseract ale na to sere pes :-)
brutusáček - 01.11.11 09:23:22
tož si to intro k novejm meshu taky poslechnu :)
DW - 01.11.11 09:21:31
Kytarista je fanda elektronický muziky, tak si chtěl vydat ambient album:)).. Možná to mohlo vyjít jako bonus EP a mohlo toho bejt tak o 15 minut míň, no někoho to třeba potěší. Každopádně pro mě je to deska, kterou poslouchám poslední tejden v kuse a ještě jsem neměl důvod pustit nic jinýho, což se mi už pár let nestalo.
bizzaro - 01.11.11 03:14:37
vyvstava tu jeste otazka, k cemu to druhy cd vlastne?
bizzaro - 01.11.11 02:41:09
vyborny album bez nejmensich debat. misty napadity hodne, misty "klasika", ale vzdy solidne ubalancujici tu hranici - ty tri kytary jsou znat a ambienty ve skladbach znej supr, samostatne me az tolik neberou, trosku to album rozmelnuji. a album vyslo pred ani ne trema hodinama.. ;-)

Zkus tohle