Autor: 40 Uživatelé: 60 Tvé hodnocení: hodnoť
Towers of Silence

PLASMODIUM - Towers of Silence

Towers of Silence je dost možná nejoriginálnější album za poslední rok. U Plasmodium je skoro vše jinak.

PlasmodiumČasto si poslední dobou stěžuju, že metalové škatulky jsou uzavřené a jede se po až příliš vyježděných kolejích. Dnešní recenze na australské Plasmodium je velmi zvláštním důkazem, že to taky nemusí být špatně.

Plasmodium totiž dělají skoro všechno jinak, než by se mělo. Towers of Silence je dost možná nejoriginálnější album, který jsem za poslední rok slyšel, a hned řeknu, že je na něm skoro všechno špatně. Přitom je nahráno velmi zručnými hudebníky – na první poslech je jasné, že bubeník je výborný (pohled do MA prozradí, že jím je Matt "Skitz" Sanders, který hrál mimo jiné živě se Sadistik Exekution, zpíval v Blood Duster, dlouho byl členem King Parrot, mihl se v Deströyer 666 a mnoha dalších kapelách a vyučuje hru na bicí). Dokonce i zvuk je dost dobrý, přinejmenším na poměry australských „divných“ kapel, ke kterým se Plasmodium hlásí (vzali si jako vzor pro jistotu všechno od Portal dál), takže to není častý příklad chorobně velkých ambicí a příliš nízkých schopností. U Plasmodia je to ještě jinak.

PlasmodiumNahrávka působí dojmem, že si sjetí hudebníci udělali jam, ale nevyšel jim trip, nesynchronizovali se, nesehranost korunovali naprostou neochotou ke spolupráci a výsledek vydali jako nahrávku. Realisticky to asi bude spíš kolaborace Skitze s různými kamarády z australské scény, neumím si představit, že na každé skladbě pracovalo týchž pět lidí. Každý song zní jinak a album dohromady nemá žádný vyšší smysl, ani nerespektuje základní žánrové mantinely. Z některých skladeb nebo jejich partů čumí Sadistik Execution, někde bych měl podezření na Diocletian. Jediným pojivem, které prochází všemi skladbami, jsou výborné bicí.

První dvě skladby jsou ještě normální plus mínus příčetný podprůměrný běsnivý death metal s hodně zastřenou kytarou. Obzvlášť druhý song je neandrtálská kravina, snad pokus o nějaký black/death/punk? Silně nepovedená věc. A následují tři songy, kdy se zdá, že zamakaly drogy…

Na ploše zvukový balast a perkuse která by pracovala, dole tři krát chtěná, prolínání posluchačským mixu i silnější leze deseti minut se o těžko diskomfortem spíš improvizované. Najdou čtvrté skladby se chvilky, namátkově čtvrtá popsatelné různých hluků tak Ale zase – zkreslená a ruchů, ale ne nijak zvukově propracované, tady by možná bylo co poslouchat. Jenže všude kolem je vyložený. nepříjemnost není nijak minuta naznačuje nejsme u noise performace, s , že i. Z čurák čurák nahoře vokál a již zmiňované bicí se odehrává něco, co možná vyluzuje kytara, ale je, že ani není poznat.

Jak ukázal předchozí odstavec: Zbořit veškerá pravidla a začít si to dělat úplně po svém může být sice zajímavé, a v různých uměleckých směrech to přináší svěží pohledy. Jenže samo o sobě to nestačí. Některá pravidla neslouží jen k udržení zkostnatělých žánrových škatulek. Někdy jejich překročení a pochcání vede k bláznivinám, které nejsou ani tak zajímavé, jako spíš otravné. Takové je Plasmodium.

PS: Abych Vás nenechal ve štychu a na vážkách – ty tři songy nejsou žádná blouznivá avantgarda, docela normální dm klepec na bicí a do toho hlasitý šepty a výkřiky, sem tam nějaký zkreslený pazvuk, perkuse, vyšší smysl žádný. Jsme u undergroundového dna, na YouTube slyšelo první album za tři roky 832 lidí, dodávám pro celistvost obrázku.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

tak jsem to dal celý 2x a všechno níže více méně platí, ale přijde mi to o maličko lepší, nejvíc souhlasím s tím, že bicí jsou (většinou) výborný :) a dost se mi líbí jejich nazvučení ... do značný míry je to asi improvizace (?), někde jim to funguje líp, někde hůř ... nejlepší jsou asi ty pomalejší části v Pseudocidal a Vertexginous - mj. po 3. minutě to zní, jak když tam řve Broadrick a vůbec se tam dá slyšet i vliv Godflesh / prvních Scorn, nebo možná spíš něčeho od God (Broadrick, Martin, Zorn atd.), mixlý s vlivem Gravetemple (O´Malley, Csihar, Ambarchi, Sanders) ? ... kytary v rychlých místech jedou improvizaci na téma "něco mezi Sadistik Exekution a Portal", škoda, že nejsou v mixu víc ... i ty psych/noise/ambient zvuky okolo jsou fajn, některý vokály (ty vyšší řevy) jsou místy trochu debilní/legrační ... občas to má i docela (divnou) atmosféru a/nebo drive, tenzi, toho pojiva je tam víc než jen bicí
baví mě i bizarní momenty jako závěr Pseudocidal aneb "ghúlové hodující na nebožtíkovi" (by mě zajímalo, jestli to tvořili členové kapely, nebo je to sampl z béčkovýho horroru - na jiných místech tam, zdá se, jsou)
no, dá se tomu ledacos vytknout, ale převážně mě to celkem baví
jinak jsem koukal, že dost zinů tomu dalo hodnocení 8-9/10 :), což mi přijde přehnaný, viděl bych to tak na 6-6,5

rozbitej odstavec dává :)... já to pořád ještě celý neslyšel, ale ty 3 skladby zveřejněný před časem jsem si pustil víckrát a přišlo mi to celkem zábavně-roztomile-bizarní, byť ano, ne(úplně)zvládnutý, s divným mixem (bicí a vokál až moc nahlas, kytary, zvuky by mohly být víc) atd., trochu ne(úplně)povedený pokus o něco jako Chaos Echœs, nějaká podobnost s Oksennus, nebo Plague Organ, bubeník hrál taky s Gravetemple, i tenhle vliv by se tam dal slyšet ... s recenzí bych zatím souhlasil asi tak napůl, možná na 3/4 :) ... ale musím poslechnout pořádně celý

Poslouchat to nebudu, ale ten rozbitej odstavec je paradni, az me trochu navnadil :)

aktuálně

diskuze