Autor: 50 Uživatelé: 40 Tvé hodnocení: hodnoť
Darej Najash

ORDO CULTUM SERPENTIS - Darej Najash

Atmosféra hřbitovního rituálu, zaříkávání, okultní aura… korejsko-mexický projekt plný zhouby a špíny s negativními vibracemi.

Ordo Cultum Serpentis

Milovníci hudby jako takové by se měli držet stranou, a snad raději dnešní recenzi rovnou přeskočit. Budeme totiž mít co do činění s hudebním primitivismem toho nejhrubšího zrna. Na ploše 27 minut uslyšíme dohromady dva riffy, a to si ten první vystačí se dvěma tóny. Rituální zaříkávání, to je oč tu běží. Ordo Cultum Serpentis jde od první do poslední vteřiny o atmosféru hřbitovního rituálu, a předpokládám, že se ani nesnaží považovat za hudebníky. Spíš bych je označil za performery někde blízko Grave Upheaval, to nikoli hudební podobností, toliko blízkostí toho, oč usilují.

Co jinde slouží většinou jako intro, to znamená jakési sanskrtské zaklínání do ambientního šumu, se táhne zhruba první čtvrtinu první „skladby.“ Zvon potom stylově ohlásí začátek riffu, který se bude omílat několik minut, až do dalšího zvonění, které otevře závěrečnou ambientní pasáž se zaříkáním. Zní to jednoduše, a jednoduché to opravdu je. Je to tak jednoduché, že se vůbec nedivím, že takové produkci se bude mnoho milovníků skutečné hudby posmívat, a řekl bych, že právem. Kdo na hru na temné bubáky přistoupí a přehrávač se smíchem nevypne, toho bude čekat v podstatě podle stejného receptu složená druhá skladba, kde je navíc ještě jedna „sypačka,“ která ovšem svým tempem taky zapadá do nálady šnečího funusu.

Nakonec nevím, jestli korejsko-mexický projekt zdrbat nebo pochválit. Je to zase jedno z těch alb, která vás nutí přistoupit na určitá pravidla. Pokud jste k tomu svolní, materiál má nepopiratelně určitou okultní auru a kvalitu. S kvalitou hudby to ovšem nemá žádnou spojitost, protože říct o ní, že je žalostná, je ještě mírné. Jako hledač neotřelých věcí, který se neleká extrému a primitivnosti, musím ocenit, že Signal Rex tuto zhoubnou a troufalou nahrávku do světa vypustil a svým způsobem mě na asi deset poslechů vydržela bavit. Teď ovšem mohu zodpovědně říct, že už si ji nikdy nepustím.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

Myslim, že tahle scéna je hodně malá a dost významnou roli hraje póza :)

   Franta N.: Má smysl další temné zaříkávání uvnitř hrobky? V roce 1994 na to ještě nějaký umrlec mohl slyšet, dneska už se z rakve neozve ani zachrápání, natož aby z ní něco vylezlo.  
no pro me je tohle pomerne neobjevenej svet, takze se postupne diky Vanenovi i s temito okrajovkami seznamuju, a vlastne se divim, co vse lidi bavi, ci bavit muze. asi musi, kdyz to nekdo i vydal, ale treba to neni na poslech se sluchatkama pri praci, mozna si musim najit mrtvyho krkavce, narvat ho do pytle a zpod stolu inhalovat, abych to docenil

jinak v promomaterialech bylo uvedeny "the duo create an ambient sort of blackened death-doom - or perhaps deathened black-doom. Or doomed black-death? Either way, such words as BLACK and DEATH and most especially DOOM apply to the band's first public recording," coz je pro tenhle matros sice vystizny, ale nevim, zda mu po poslechu pomaha

Nevím, no. Má smysl další temné zaříkávání uvnitř hrobky s gramaticky chybným latinským názvem? V roce 1994 na to ještě nějaký umrlec mohl slyšet, dneska už se z rakve neozve ani zachrápání, natož aby z ní něco vylezlo.

aktuálně

diskuze