Autor: 95 Uživatelé: 75 Tvé hodnocení: hodnoť
The Voice of Steel

NOKTURNAL MORTUM - The Voice of Steel

Neznalý jedinec, který si v sobě nese předsudky vůči bývalému východnímu bloku, jež hlavně prvních několik let po revoluci živila kapitalistická propaganda, si zřejmě bude myslet – Ukrajina? Rusko? Tam krom Alexandrovců dělají muziku? A dokonce metal? To myslíte vážně? A vskutku, post-sovětské státy nabízí množství velmi kvalitních metalových formací. V nejisté době po pádu totalitního režimu se skupiny mladých lidí vrací ke kořenům spočívajícím v pohanském bájesloví, dávných tradicích a lidové moudrosti svých předků, k lásce k přírodním krásám a odmítají nové pořádky. Pokud jsou takoví lidé

review_1331_px2

instrumentálně zdatní a mají tvořivého ducha, je logické, že se tyto vlivy projeví i na nahrávkách, které produkují. Právě Ukrajina se může pyšnit velkým množstvím kvalitních folk či paganmetalových formací, mezi těmi nejvýraznějšími figurují např. Kroda, Hate Forest/Blood Of Kingu, Dub Buk, Gardarika, Astrofaes, Drudkh nebo pod mou recenzentskou lupou právě se nacházející Nokturnal Mortum, kteří na Štěpána pod hlavičkou svého labelu Oriana Music vydali album The Voice of Steel.
Vzhledem k tomu, že kapela funguje již více než 15 let (pokud bychom počítali i její předešlé inkarnace pod jmény Crystalline Darkness a Suppuration, tak dokonce 19 let), byl jsem jako vždy, když letitá banda vydává nové album, mírně skeptický. Mírně pouze proto, jelikož Nokturnal Mortum do současnosti disponovali takřka bezchybnou diskografií. V jiných případech je má skepse a nedůvěra k novému materiálu daleko větší. Avšak, světe div se, The Voice of Steel za předešlými počiny kapely nijak nezaostává, leckdy je dokonce předčí (třikrát hurá). Mimochodem, co říkáte obálce? Dílo jakéhosi Viktora Titova, jehož další malby můžete vidět na deviantart.com,

review_1331_px1

kde vystupuje pod nickem Hamsterfly. Nejde sice o kdovíco originálního (Valkýrie, Thor, Svarog či Perun jsou vděčnými tématy), ale i tak musím smeknout. Vypadá to perfektně.
Jak jsem už zmínil, v určitých ohledech The Voice Of Steel překonává své předchůdce. Největší síla alba je v množství hudebních motivů a vlivů, s nimiž se zde setkáme. Varggoth a spol. se nebáli sáhnout i do žánrů, které se s metalem zdánlivě nemají v lásce a vyfikli sedmičku skladeb, z nichž žádná nezní stejně, ale dohromady tvoří jednolitý monolit. Představte si škatulku black/folk/art rock/blues/elektronika/pagan ve stylu Bathory. Taková vám samozřejmě moc neřekne, maximálně může navnadit posluchače chtivé různých hudebních úchylností. Nenechte se ovšem mýlit, žádná zběsilá avantgarda vám tady na prdel nedá.
Jako otvíračka opět spolehlivě posloužila sekce dechových nástrojů přesně jako na albech Nechrist a Mirovozzrenie, která se zhruba po minutě přelila do překrásné dudácké melodie (jsou to dudy?). Následující Voice of Steel zřejmě nejvíce čpí Bathoryovským pižmem z období veledíla Hammerheart, třetí v pořadí Valkyrie oplývá (art)rockovými vyhrávkami, díky čemuž zní úplně jinak než cokoliv, co Nokturnal Mortum dosud udělali. Ukraine je hymnický tribut rodné zemi a pravděpodobně nejfolkovější píseň na albu (čisté vokály, violy, sekané riffy, ale i pěkné sólíčko na závěr), další elektronikou prodchnutá My Dream Islands vás skutečně zavede na pustý

review_1331_px4

mírumilovný ostrov a vy necháte svou mysl volně plynout časoprostorem, prostu každodenních starostí a nerušenu otravnými lidmi. Šestka By Path of the Sun by bez problémů zapadla na album Nechrist, pohodová Sky of Saddened Nights nabízí symbiózu akustické kytary a flétny a finální track White Tower by neudělal ostudu ani těm nejlepším downtempo/chillout umělcům.
Co dodat na závěr? Bylo by nesmírně krátkozraké The Voice of Steel ignorovat kvůli „politicky nekorektním“ názorům muzikantů. Jde přeci především o muziku, ne? A ta je výborná. Nokturnal Mortum finišovali podobně jako Usain Bolt v top formě a na poslední chvíli vyfoukli všem ostatním pomyslné ocenění za album roku. Česká, německá a jiná masově metalová periodika se se svými směšnými charty můžou jít vycpat.

review_1331_px3

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Zajímavá diskuze tady ty vole :-D nicméně lezu na barikádu těch, kterým se deska NM líbí. A to že sakra hodně. Konkrétně u alba The Voice od Steel sem nenašel nic závadného v textech... je mi jasné, že dřív se "nekorektní" věci hulákaly naplno, chápu, že názory hudebníků jsou nějaké ,ale hledat zatvrzele něco co jak jsem se dočetl je "dobře schované" mi přijde jako kokotina.
Poslechl jsem desku několikrát, stejně tak živák KOLOVOROT a ještě Lunar Poetry a nějak nepozoruji, že by mi pravice vystřelila vzhůru, ani mne nesvrbí zapalovač když jdu kolem synagogy. Chci tím říct, že když je člověk debil tak je prostě debil a hudba za to uplně nebude moct.
Jakmile bude možnost, rád si něco na vinylu od NM koupím.
TheMelin

Nevím, kam to dát, tak to plácnu sem.
https://www.last.fm/music/Nokturnal+Mortum
https://getsatisfaction.com/lastfm/topics/why-did-last-fm-decide-to-kill-a-bunch-of-artist-pages?topic-reply-list%5Bsettings%5D%5Bfilter_by%5D=company_promoted
"We’ve recently rolled out an update making it more difficult for users to stumble across hateful content. There are many reasons why some artists are affected and others are not. We have placed restrictions to discourage the distribution and communication of content that violates our Terms of Use. We will be reviewing the artists that are affected by these restrictions and correcting any mis-tags in the coming weeks."

tak nějak :D

polský = pokleslý?:p


když to je těžký bud se máchá mečem a sekyrou nebo hákáčem no...

o poslechu polských bm taktně mlčím :)

přijdeš do pekla, Sude:)
ale ozvi se, až budeš někdy pořádat poslechový večer pokleslého bm (s hektolitry alkoholu samozřejmě), dodám nějaké vlastní exempláře;)

lol, zacaly se mi libit pateticky zbrojnosky metaly jako Graveland a Nocternity.. rikam si, napsat patnact desek stale na tema lestim brneni a brousim mec v lese, to uz je fakt umeni

synek z EI byl vždycky dost inženýr nebo jak to říct slušně

Tvé hodnocení:

Tagy:

Nokturnal Mortum

aktuálně

diskuze