
MITHRIDATUM - Harrowing
- Label: Willowtip Records, 2023
- Žánr: dissonant death metal, experimental black metal
Pocit rozkladu je u Mithridatum dominantní i v náladotvorbě. Vyznavači majestátní mrazivý DsO zloby i psychedeličtějších black poloh si Harrowing užijí dosyta.
S různejma obměnama na téma Deathspell Omega už svojí trpělivost moc nezkouším, přes všechno to vykrádání se nová krev hledá těžko a samotnejm otcům žánru už to od ruky taky moc nejde. Ve výsledku jsou pak nový nahrávky často o tom, jestli se s (dis)harmonií pracuje o chlup jinak než jinde, což končí výměnama názorů hlavně pro ucha žánru zasvěcený.
O to víc tak potěší náhodná srážka s novou kapelou, kde svojskej rukopis rozpozná i posluchač, co disso death/black fanaticky neuctívá. Ačkoliv s „novou kapelou“ – Harrowing je pro Mithridatum sice první nahrávka, ale jsou to protřelí borci, co mastěj technickej death metal už nějakej ten pátek v Abhorrent a letmo se objevili třeba i u marastích oblíbenců The Faceless. To je v promo materiálech samozřejmě patřičně zdůrazněno, možná až na škodu věci – jak Abhorrent, tak the Faceless mají hudebně s Mithridatum společnýho pramálo.
Mithridatum jsou totiž hlavně kapelou rozkladu, a to jak po technický, tak atmosférický stránce. Kytary rozkládaj akordy podle DsO učebnice, ale krom jedovatýho emíčka se soustředěj i na psychedelickou stránku věci, tak jak jí dělali třeba Ved Buens Ende. Chválím, i když úplně nesedám na prdel, to dělám, až když se přidaj bicí, který jsou krásně nasypaně rozklížený. Tu sypačka pajdá nalevo, tu napravo, pomalejší party nabourávaj údery zdánlivě mimo rytmus, je to jako sedět na vratký židli, která se ne a ne převrhnout. Kytarový rozklady a rozsypaný bicí tu držej po sobě jen tak tak, až má člověk pocit, že se skladby každou chvíli sesypou. Nesesypou, v nejtěžších momentech album do latě srovnávaj údernější deathmetalový sypačky (a v několika případech i překvapivě punkový momentky).
Pocit rozkladu je dominantní i v náladotvrobě. Jasně, na svý si přijdou jak vyznavači majestátní mrazivý DsO zloby, tak psychedeličtějších blackmetalovejch poloh. V hlavě mi ale nakonec utkvěl hlavně pocit postupnýho chátrání - prokletí funguje pomalu, jako pozvolná proměna honosnýho sídla do dekadentní ruiny. Harrowing se tě nesnaží přímočaře přejet, zlo je tu rozplizlý a těžko uchopitelný a charakter nahlodává plíživě. Což jde tak nějak ruku v ruce s názvem kapely – Mithridatum označuje dávný praktiky požívání omezenejch dávek jedu k vytvoření imunity, a to postupný uvolňování zhoubnejch substancí jako metafora k jejich hudbě pěkně sedí. Jen si teda nejsem jistej, jestli člověka to pozvolný škádlení nakonec zocelí nebo vnitřně rozloží.
Tak, a teď si, kamaráde Kotku, drž klobouk hodně pevně, protože tady hodlám srovnávat, až ti z toho bude vítr fučet ušima tam a zpátky. Ano, patřím k těm, kdo „disso (sic!) death/black“ fanaticky uctívají. A coby fanatik, musím Deathspell Omega zmiňovat v každém odstavci vícekrát. Je to totiž nejen první jméno, které samozřejme musí každého při poslechu Mithridatum napadnout, ale bez jejich vzývání by z alba Harrowing po mém soudu nezůstalo prakticky nic. Originalita je tu žádná, nulová, ba dokonce záporná.
První song Sojourn (pro mě nejlepší z celé desky) vypadl z The Furnaces of Palingenesia, tam není co řešit. Vše je překopírováno skvěle: od znamenitého rozkladu přes super (SUPER!) nasypané bicí, které na sebe ale nestrhávají pozornost až k vokálu, který je ve srovnání s Miko Aspou asi méně nekorektní, ale stejně výrazný a důrazný. Druhá písnička, osmiminutová Silhouette, si u mě usurpuje post nejoriginálnější skladby, neboť kombinuje The Synarchy of the Molten Bones s The Long Defeat a k tomu přidává stopy Jesus Lizard (opravdu ty dva nakoplé riffy řadím k tomu nejlepšímu nejen z této desky, ale i z celé stáje epigonů DsO za poslední minimálně tři roky.) Třetí vál, Mournful Glow, se hlási k poněkud mglému převyprávění The Long Defeat a zhruba tady někdy mi začala při poslechu pozornost kolísat. Zbylé dvě skladby není třeba pitvat, i tady na DNA DsO rostou novotvary znamenité kvality.
A dozajista i celek je potřeba pochválit. Co na tom, že je víc než „inspirovaný“. Bicí jako ze Synarchy totiž znamenají nejlepší bicí a rozklady z Paracleta znamenají nejlepší rozklady. Mithridatum je prostě top vykrádačka. Zejména bubeník si zaslouží za svůj výkon absolutorium. Album poslouchám poslední dva měsíce pořád dokola a nehodlám s tím minimálně dva následující měsíce přestat.