Autor: 80 Uživatelé: 82 Tvé hodnocení: hodnoť
Umění strachu

LAHAR - Umění strachu

Přestože by se dalo říct, že Lahar jsou hlavně koncertní kapelou, musím potvrdit, že jejich živelnost se jim bez problémů podařilo přenést i na nahrávku. To se samozřejmě podobně raženým partám ne vždy povede. V některých pasážích není problém vybavit si esenciální tvorbu thrashových velikánů, což bych v případě Lahar nebral jako drzé vykrádání, nýbrž jako poctu. Velice zdařilá prácička.

lahar logoOsobně velmi očekává druhá deska fastcore party Lahar vyšla koncem letošního února pod hlavičkou Doomentia records. Nahrávání proběhlo v srpnu / září loňského roku v Hellsoundu Honzy Kapáka, což vnímám jako správný tah. Nahrávka má parádní šťavnatej zvuk, kterej je tímto stylem vyžadovanej. Na plochu necelých 27 minut se vešlo 7 válů + coververze Kritický situace.

lahar bananNovou fošnu už nařval nový vokalista Banán a nejen to je změnou oproti minulosti. Přijde mi, že nejen vokálně je nahrávka více posunutá k metalu. Lahar podobně jako Gride (ti více HC) stojí na pomezí mezi thrashem a HC, ovšem vše je řádně zahuštěno a zextremizováno tak, aby z toho vylezla poctivá moshovací tlačenka. Původní zpěvák Klouča inklinoval více k hysteričtějšímu coreovýmu projevu, zatímco Banán je víc metalovej. I co se týče instrumentální stránky lze vnímat změny podobně. Není se čemu divit, Korek je pan "kytar majstr" a evidentně si rád ujíždí na bleskurychlých pravačkách. Jeho nájezdy jsou skutečnou lahůdkou. Gisbern zase tvrdí muziku basou, jejíž zkreslení se zas více blíží do corovějších chlívů, proto má výsledek grády. Zbývá zmínit už jen bicí. Pochvaluji, že Žrout opustil od klasickýho rendlíkovýho grindovýho zvuku virblu, teď mlátí asi do kotle, nicméně zvukově mi to lahar vinylk tomu sedne víc. Všiml jsem si, že kapela na celý desce ubrala na poměru zastoupení sypanic, jež nahradila šlapavou rytmikou. A navíc se mi zdá, že v těch pár sypanicích, co zbylo, vo fous přibrzdili v BPM, což já nerad :) Víc sypat!!!!

Jinak musím více než pochválit zpracování alba. Grafickýmu provedení se nedá vytknout nic. Obal namaloval Andrei Bouzikov (tankcrimes.com/aboo/illustration.php). Label Doomentia rád vydává specialitky, proto u vinylové diehard verze (gatefold) naleznete černomodrý 180g asfalt, filc s motivem ďábla na váš gramec, vnitřňák s texty a potištěný papírový obal na desku.

Dle jisté diplomové práce o grindu Lahar patří textově do ranku kapel kritizujících společnost – jedná se o kritiku církve, kapitalistických sraček atd. Název alba tomu odpovídá – vše, co lidstvem manipuluje. Kapela v bookletu uvedla, že podporuje veganství / vegetariánství a boj proti fašismu a neonacismu.

laharPřestože by se dalo říct, že Lahar jsou hlavně koncertní kapelou (ideálně kluby typu 007), musím potvrdit, že jejich živelnost se jim bez problémů podařilo přenést i na nahrávku, což se samozřejmě podobně raženým partám ne vždy povede. V některých pasážích není problém vybavit si esenciální tvorbu thrashových velikánů, což bych v případě Lahar nebral jako drzý vykrádání, nýbrž jako poctu. Důkazem toho je společný projekt Radiolokátor se členy Gride a Avenger. Velice zdařilá prácička. Za ty sypanice ale ubírám dva body... :)

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

thrash metal, Radiolokátor, thrashcore, Lahar, Gride, Avenger

aktuálně

diskuze