JOHN COLTRANE - A Love Supreme

recenze
Střap
Hodnocení:
10

„Mým cílem je žít skutečně zbožným životem, vyjadřujícím se skrze hudbu. Pokud takto žijete, není v tom rozporu, neboť hudba je součástí podstaty věci. Být muzikantem je něčím skutečným. Vycházejícím ze skutečné hloubky. Má hudba je duševním vyjádřením toho, kdo jsem, v co věřím, mého poznání, mého jsoucna.“ JOHN WILLIAM COLTRANE

New Jersey, 6. prosinec 1964. Během následujících nočních nahrávacích session má vzniknout neobvyklé dílo. Se svou vizí jak vyznat lásku bohu, životu a hudbě vstupuje do Van Galder recording studio tenor saxofonista John Coltrane. Měl tou dobou zkušeností na rozdávání, hrál s mnoha největšími: Davisem, Gillespiem, Monkem, Ellinghtonem, Adderleym i Rollinsem, přesto právě během tří dní měl stvořit za asistence producenta Boba Thieleho a zvukového inženýra Rudy Van Galdera něco. Nebál bych se to označit v jistém směru i nepřekonatelného. Jako hlavní protagonisty měl kapelu, se kterou by si jistě dnes zahrál snad každý (snad

review_742_px2

spíše jazzman) saxofonista. Trio pod Coltranovým vedením vynikajících a již prověřených muzikantů čítalo klavíristu McCoy Tynera, kontrabasistu Jimmy Garrisona a fenomenálního bubeníka Elvina Jonese. A Love Supreme, čtyři skladby čítající nahrávka. Každá skladba sama o sobě nádherná. Pohromadě natolik silné, že si posluchač snáze domyslí, že tentokrát mají skutečně ona zmíněná esa na srdcích mnohé. V hudebním životě to nejdůležitější, co John Coltrane chtěl na své posluchače přenést, věc, která byla v jeho životě velmi důležitá. Byla to víra v boha, pro mnohé by mohla znít tato věc směšně, avšak směšná rozhodně není. John Coltrane byl génius. Jako mnozí té doby (myšleno období padesátých let a koneckonců dřívějších i pozdějších) propadl heroinu. Mocnému tvůrci a snad ještě mocnějšímu zabijáku talentů. John Coltrane se dokázal tomuto návyku vzchopit a po znovunalezení víry v boha, pro Coltrana nejmocnějšího tvůrce, se mu rozhodl vzdát holt. Inspirován láskou ke své druhé ženě Alice Coltrane (později nahradila McCoy Tynera v Coltranově bandu), svému prvorozenému synu, inspirován špinavými talíři a plenami. To se jal opěvovat na A Love Supreme, právě nejsilnějšího tvůrce. Právě za každodenní lásku, kterou mohl cítit. Z radosti jménem hudba, kterou měl a chtěl rozdávat lidem se zpovídá na necelých třicetitří minutách, právě z tohoto všeho. V první chvíli pocítíte, že jde o vyznání a nejedná se pouze o desku, jedná se o něco, co se odehrává v duševní rovině. Nechová se bigotně, proplouvá jako vzpomínky. Umí zabolet, hladit a bouřit, jak to dovede právě ona a život sám. Podívejme se na ní trošku neobvykleji.

Přiznám se, že jsem osobně velmi přitahován osobou Johna Coltrana.

Čím více se dozvídám o jeho osobě, spatřuji v A Love Supreme paralely s jeho osobou. Jako bych měl pocit, že spatřuji něco jako (takovou majinkou Marastí) autobiografii ve zvukové podobě. Pokusím se začít.

Dějství první: Acknowledgement (Potvrzení, Uznání)
Viděl bych tuto skladbu, která zní dosti jako zrození člověka a dospívání (nemyslím, že by byla dětinská nebo pubertální), ale představuje život génia, který se setkává s hudbou. Jeho otec byl amatérský muzikant a k hudbě měl bezpochyby Johna Coltrane již od dětství blízko. Pomocí velmi vyspělé kompozice modálního jazzu jakoby sděloval, jak se k hudbě dostal. Z jistého pohledu jakoby se setkával i s bolístkami života. Objevoval to, co musel objevit.
Navíc v dosti útlém věku začíná objevovat svou A Love Supreme, potkává jej pomalu, ale velmi jistě, jak je pomocí motivu na saxofon ve skladbě

review_742_px3

sdělováno a přichází múza, která protkává celou skladbu, ale je tak jistá v mnoha ohledech, kdy se konci kompozice láme (ten motiv je v tu chvíli oproti Coltranově přirozenosti až Milesovsky klidný), posléze přechází v Coltranův zpěv „A Love Supreme A Love Supreme A Love Supreme A Love Supreme“ až motiv končí, kapela bez Johna následně přestává - McCOY, posléze přestává Elvin a skladbu v poklidu na kontrabas dohrává Jimmy. Největší jistotu tedy John Coltrane dostává, že jeho vrcholná láska a životní cesta je hudba. Miluje ji nadevše.

Dějství druhé: Resolution (Rozhodnutí)
Resolution by se dala přiřadit k období, kdy John Coltrane poznává hudbu z přeci jen profesionálnější stránky, kdy roku 1943 narukoval k námořnictvu a kde s Hawaai Based NAVY bandem přehrával standardy bebopu třeba od Charlieho Parkera, který byl jeho velkým vzorem. Již známý jako „TRANE“, měl tu čest setkat se samotným Parkerem. Nicméně na kariéru muzikanta si musel ještě pár let počkat, kdy se po vystřídání několika zaměstnání v roce 1949 stává alt saxofonistou big bandu, kterému velel Dizzy Gillespie, kde zůstává až do rozpadu tohoto tělesa v květnu 1950, nadále zůstává Gillespiem v jeho malé skupině, tentokráte již jako tenor saxofonista. Posléze se však vrací do Philadelphie, kde hraje přeci jen s různými muzikanty a bandy té doby, dokud v roce nenásleduje jinou velkou osobnost, která mu dá jméno pro jeho další vývoj, asi největší.

Dějství třetí: Pursuance (Hledání)
Třetí kompozice na desce je kompozice, která má nejuvolněnější uzdu fantazie. Je možné ji s trochou nadsázky označit jako kompozici let 1955 – 1959, která byla pro Trana skutečně plodná. A pomalinku ale jistě z něho začal být skutečně výrazný zjev tehdejší jazzové scény.
Angažmá u jedné z největších osobností hudby dvacátého století, lišáka s trubkou místo taktovky Milese Davise. Nyní se stává hráčem, který má skutečné možnosti ukázat, co přesně v něm třímá, ačkoli mnozí by nejraději tou dobou viděli Johna pryč z Milesova bandu. Miles je pevně přesvědčen o jeho talentu. Nahrazuje velkého Sonnyho Rollinse, s nímž má oproti Milesovi společný předpoklad, totiž dokáže kompozici daleko více rozehrát. S Davisem nahrává několik desek (tou dobou u muzikantů jejich formátu nebyl problém zkomponovat čtyři desky do roka)

review_742_px4

a následně Milese opouští v dubnu 1957, aby zaznamenal kratičkou spolupráci s Theloniousem Monkem (noční můry kritiky tehdejší doby se sešly), kdy bohužel jejich společné nahrávky jsou spíše (jejich spolupráce trvala pouze půl roku) vzácností, jedná se pouze o živé nahrávky a vrátil se zpět k modálnímu bandu Davise.
Tou dobou zbaven své závislosti na heroinu je posedlý zlepšováním se na svůj nástroj. Je jak na houpačce - během posledních let stihl nahrávat s Cannonballem Adderleym, Sonny Rollinsem a dalšími. S přestávkami spolupracuje s Davisem a zároveň již staví svůj kvartet.

Dějství čtvrté a poslední: Psalm (Žalm)
Nejemnější skladba se skutečně tesklivou atmosférou jakoby předznamenávala mnohé. Je jemňoučce vyvážená. Děkující a šťastná, vše, co Coltrane zahrál v této skladbě je odříkávání jeho modlitby (existuje k ní text), kdy se dokázal zbavit nešvarů a měl věci, které tolik miloval: rodinu, hudbu, kterou dělal pro lidi, aby jim předával svou radost a po letech školení u slavnějších se stal pánem svého kvartetu.
Tou dobou již nahrál se svým kvartetem řadu desek, např.: Bluetrane, Soultrane, Ole Coltrane, Giant Steps či My Favourite Things a měl natočit pár desek, kdy byla jeho víra čím dál silnější, pojetí hudby se stávalo avantgardnějším (snad i následkem užívání LSD) směřující k free jazzu a pro mnohé nepochopitelnějším. Jeho kvartet byl nakonec nahrazen i jinými muzikanty (často rozšířen), ale přesto nad Coltranovým hledačstvím byla jedna věc znamenající ještě více. Bylo jí zdraví.
Coltrane dle svědků neměl rád doktory, až osudového 17. června 1967 podlehl v ukrutných bolest v Huntington Hospital (Huntington, New York) rakovině jater. Bylo mu čtyřicet let. Mnohými odsuzován, mnohými obdivován. Nenáviděn i milován.
Prošel od bebopu přes modální jazz, dostal se až k free jazzu. Mezi tím vším ční A Love Supreme. Dnes, kdy by mu bylo osmdesát let, je považován za jednu z největších legend jazzové hudby. Po jeho smrti na jeho hru přísahají celé generace hudebníků. A Love Supreme zahřála srdce nejen oddaných fanoušků jazzu. Mnohokrát vzpomínán samotným Milesem, milován Garrettem i Marsalisem. Přehráván Johnem Mclaughlinem, zmíněn U2, Sheryl Crow, Christinou Aquilerou a zbožňován Henry Rollinsem - pan John Willliam Coltrane. Tenor mnohých srdcí, revolucionář a snílek… JOHN WILLIAM COLTRANE.

V roce 1971 byl Africkou pravoslavnou církví John William Coltrane prohlášen za svatého a byl mu vysvědcen kostel St. John Will-I-Am Coltrane church v San Franciscu.

Vložit komentář

Black_Hand - 13.07.11 14:34:23
ja bych sel, ale pujdu si ho jenom poslechnout, pak chci jeste pracovat na diplmoce jinak ji nedodam.
martin - 12.07.11 21:17:07
Jinak nechapu proc Scofield hraje v Brne...v takovy prdeli.
martin - 12.07.11 21:13:30
Ja se tam chystam zitra, prida se nekdo?
bizzaro - 12.07.11 17:29:24
ja mam zkousku, takze se budu potit na drumthronu :/
Black_Hand - 12.07.11 16:27:02
Zitra vystoupí na staromáku poslední žijící člen, který nahrával "A Love Supreme" McCoy Tyner. Čili pokud by to někoho zajímalo od 20:30 a je to zadarmo. No nic nechtěl jsem rušit.
to zni zajimave, mozna se tam uvidime :).
Střap - 11.07.11 23:26:47
Zitra vystoupí na staromáku poslední žijící člen, který nahrával "A Love Supreme" McCoy Tyner. Čili pokud by to někoho zajímalo od 20:30 a je to zadarmo. No nic nechtěl jsem rušit.
msh ggg - 20.04.10 18:56:18
radior.cz 21:30 dnes (20. 4.) AVAntýry a Cuba/msh ggg/ vás zavede do městečka plného pletek s moderním jazzem. Začneme ve 40. letech v Bebopové Aleji, kde se setkáme se zuřivými improvizátory. Po této řízené explozi si ke konci 40. let zajdeme odpočinout do Cool Jazzové kavárny. Nasadíme si sluneční brýle a spolu s přítomnými beatniky se pohodlně usadíme u jazzu, do jehož rytmu se netleská, ale louská prsty. Evropská flavour této hudby jistě lahodí všem posedným uším, ba i nejedna babička by si luskla. Ovšem opodál je tu Hardbopový klub, odkud sálá voňavá africká duše, která snoubí bebopový temperament s blues, gospelem i R&B. Ke konci 50. let v Sadu Modálního Jazzu potkáme neposedné melodie, založené na novém, melancholickém, spektru tónů. Bo ale ne všem sedí upravené pěšinky, dále pokračujeme do Avantgardního a Free Jazzového zábavního parku, kde se řetízkáče netočí dokola, ale jsou z řetězu utržené, kde horská dráha ostentantivně kříží cestu své dráze a kde střelnici zrušili po hromadném masakru. Odsouzenec na svůj konec čeká v místní věznici. Zde ke konci 60. let proběhl pokus sprovodit Jazz ze světa na elektrické sesli. Ale co žert nechtěl!! Nástroje se amplifikovaly dosud netušenou intenzitou a jaly se pářit s kdečím, co chutnalo po psychedelickém nebo progresivním rock, funku, latinskoamerické, africké i indické hudbě. A že spolu měli roztomile divá Fusion zvyřátka… http://ava.chernobyl.eu/
DR - 08.04.10 14:34:22
Poslouchám Giant Steps, paráda. Jdu dál, času dost...
JUC. Sud - 27.01.10 19:53:57
01. A Love Supreme 02. A Love Supreme (Deluxe Edition) [2 discs] 03. Ascension 04. Bags & Trane 05. Ballads 06. Black Pearls 07. Blue Train 08. Blue Trane - John Coltrane Plays the Blues 09. Coltrane 10. Coltrane - Prestige 7105 11. Coltrane For Lovers 12. Coltrane Plays The Blues 13. Coltrane's Sound 14. Crescent 15. Dakar 16. Duke Ellington & John Coltrane 17. Expression 18. First Meditations 19. Giant Steps 20. John Coltrane & Johnny Hartman 21. Kulu Se Mama 22. Live At Birdland 23. Live at the Village Vanguard Again! 24. Live in Japan [4 discs] 25. Live in Seattle [2 discs] 26. Living Space 27. Lush Life 28. Miles Davis & John Coltrane - The Complete Columbia Recordings 1955-1961 [6 discs] 29. More John Coltrane 30. My Favorite Things 31. New Thing at Newport 32. Newport '63 33. Ole Coltrane 34. Priceless Jazz Collection 35. Settin' The Pace 36. Soultrane 37. Spiritual 38. Standards 39. Stardust 40. Stellar Regions 41. The Complete 1961 Village Vanguard Recordings [4 discs] 42. The Complete Africa - Brass Sessions [2 discs] 43. The Gentle Side of John Coltrane 44. The John Coltrane Quartet Plays 45. The Major Works of John Coltrane [2 discs] 46. The Olatunji Concert- The Last Live Recording 47. The Prestige Recordings [16 discs] 48. The Ultimate Blue Train 49. The Very Best Of John Coltrane (Impulse) 50. The Very Best of John Coltrane (Rhino) 51. Thelonious Monk & John Coltrane 52. Timeless John Coltrane 53. Traneing In 54. Transition slozka: http://rapidshare.com/users/T0Q3CB heslo: coltrane-by-korko
peca - 07.12.06 17:31:32
nejradsi mam my favourite things, posledni veci sou uz moc velke psycho..
Holdsworth - 04.12.06 19:52:46
to myšek ááá:mrknu na to,dik za info.sedim si na kabelu :o)
pf - 04.12.06 19:33:28
interstellar space je S M R T
bukake - 04.12.06 18:16:52
olatunji koncík jsem od něj doposud (a mám) asi nejradši... nátěr a masáž.
Saint.rap - 04.12.06 13:36:03
yarrdesh: no snad priste vlastne proc ne.
yarrdesh - 04.12.06 11:51:30
teda z hlediska profilu, u love supreme na to halt asi misto neni no.
yarrdesh - 04.12.06 11:44:38
fer, jen bych covece prihodil vic o jeho poslednim freejazzovym obdobi kokainu a brutal narezu ... posledni nahravka z olatunji pred smrti . k tomu veci na interstellar space, stellar regions ..pro me nejzajimavejsi, ackoliv impressions mam i pres destivou cajickovitost nejradsi ;) bla
myšek áá - 04.12.06 01:14:57
4Holdsworth: tak to užs domyslel chlape:D miles se konal už minulý týden, kukni na to;)
Holdsworth - 03.12.06 17:07:18
no tak to by mel Lubomir Dorůžka radost.Profil jako krava.to muselo stat spousty casu.To bych dal cely na nejaky jazzovy stranky.Radsi ani nemyslim,az se pustis do Milese!!!!!!
Saint.rap - 03.12.06 09:17:15
No snad bude mit o jeho tvorbu zajem par dalsich lidi...psal jsem to na osmkrat...chjio a stejne nevim...Coltrane byl nejvetsi bobr :-)
drajs - 02.12.06 14:48:10
jedním slovem: PARÁDA
myš ega - 02.12.06 00:47:09
wow, to je počteníčko! těším se na další nášup:)
Krypl - 01.12.06 17:29:05
Střapáku, opravdu zajímavě napsané.. .fakt super práce. Už se těšim až se vrhneš na další mistry :-) Myslím, že toto je opravdu pěkné vyznání....

Zkus tohle