Autor: 65 Uživatelé: 74 Tvé hodnocení: hodnoť
Caledonian Black Magick

IFRINN - Caledonian Black Magick

Milujete Mare? Až mi při některých posleších bylo líto, že Ifrinn nepřidali ještě aspoň jeden song.

Ifrinn logoIfrinn je gaelské slovo pro peklo, ale naštěstí poslouchat tenhle projekt ze Skotska žádný peklo není. (Sleduješ ten oslí můstek?)

Trondheimská scéna se v určitý moment rozhodla emancipovat od slavných kořenů druhé vlny norského black metalu a našla patrně své nejčistší vyjádření v kapele Mare. Genialita Mare je těžko postižitelná a ani ve vydaných nosičích se ji nepodařilo zcela zachytit. Její koncertní vystoupení jsou ale bez nadsázky fenomenální. Kdo Mare viděl živě, nezapomene. Ifrinn, tady si dovolím zaspekulovat, Mare viděli, a nezapomněli.

Aktuální deska Ifrinn ještě daleko víc než předchozí MLP (v roce 2016 vydali Iron Bonehead a je to slušně odvedený death/black) zvukově jednoznačně navazuje na nidaroskou scénu. Bohužel, ani hypnotickou kvalitu Vemod, ani divokost One Tail One Head, natož nezemskou temnotu Mare se jim zhmotnit nepodařilo. Jako pokus o plagiát, nebo, pokud chcete být přívětiví, homage, ale materiál obstojí. Možná se někomu bude zdát, že se těch 24 minut až příliš vleče. Ano, chtělo by to asi větší svižnost, v rychlých pasážích ještě zrychlit, v pomalých zatěžkat, vokál propít do ještě agresivnější polohy. A především, nebát se songy přistřihnout a vyhrotit, vždyť black metal nemá být hudba k usínání. Jenže při té správné náladě do sebe taky může všechno krásně zapadnout a mě při některých posleších bylo vlastně líto, že Ifrinn nepřidali ještě aspoň jeden song a nepřeklopili tenhle materiál do regulérního LP.

Není potřeba to dál rozebírat, ale musím vypíchnout kvalitu zvuku - tady se nikdo neschovává za hlukovou clonu a jde pěkně s kůží na trh. Až by mě zajímalo, jestli je Ifrinn regulérní kapela, nebo jednočlenný projekt, jak by napovídala obálka. Ale v dnešní době, kdy je in anonymita, si můžu jenom zaspekulovat. Každopádně technická kvalita nahrávky je velice dobrá.

Deset z deseti ortodoxních Mare worshipaz doporučují.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

To je právě o tom, co jsem psal níž: Kdykoliv nějaká kapela, která hraje cca black metal, použije trochu netypický (dis)harmonie, je to pro většinu blackmetalistů "kopírka Deathspell Omega". Ne, zrovna KSM mají s DsO společného velmi málo. DsO tam mají spoustu uvolněnějších, až jazzem ovlivněných prvků, kladou mnohem větší výraz na melodické linky, zatímco KSM stojí skoro výhradně na na napětí harmonie a disharmonie, rytmicky jsou obě kapely úplně jinde. Když bych měl hledat podobnosti KSM s dalšíma kapelama, tak kromě těch, co jsem psal (Svartidaudi, Aosoth, stará Sinmara...) tam slyším i (asi) vrcholné období Immolation (cca 2000-2005), s tím, že KSM jsou pomalejší, zatěžkanější atd. Nicméně třeba titulní skladba z Close to a World Below používá postupy, na kterých konkrétně deska Enemy of Man z velké části stojí. Ale DsO tam fakt moc není. To bych tam stejně dobře mohl slyšet třeba Thorns, protože ti taky stáli na vytváření dramatičnosti skrze napětí harmonických a disharmonických intervalů, i když zase svým vlastním způsobem.

Je to totálně vykradená Deathspell Omega jak cyp vole, akorát podstatně minimalističtější a s Mlga rukopisem. Že Dso jsou dál, o tom ani slovo, ale těch typicky kytarových postupů, na kterých velká část tvorby DsO stojí, tu je obšlehnutých tuna. Jako ok, že to samé používá(ala) aj tuna dalších, o tom ani slovo, ale snad se netřeba bavit o tom, že přesně tuhle (dnes již pro bm tradiční) práci s disharmoniemi v největší míře začali používat právě Deathspell Omega (netvrdím, že byli úplně první, ale snad got my point...).

Mare vs. KSM odmítám komentovat, ty kapely jsou úplně o něčem jiném. To je asi jako kdybys srovnával Gorguts a Grave Upheaval.

Tak jasně, když to dělají ti samí chlápci, jako Mglu. Ale z těch nasypanějších satanistických blacků tam slyším když už, tak třeba Aosoth, rozhodně spíš, než Deathspell Omega. Nebo nějaký z těch islandských "mysteriózních" blacků typu první Svartidaudi, první Sinmara. DsO jsou mnohem víc avantgardní, eklektičtí.

Je to zkratka, a tady ani nebyla moc výstižná, KSM (Enemy) jsou přecejen víc Mgla.

   vanena:
Taky moc nerozumím srovnání Mare a KSM, ale budiž, Mare je lepší :)

Apocalypticist má extrémně super bicí, což je víc, než můžu říct o kopírce (zdatné!) DsO jménem Enemy of Man (pro pořádek, obě desky mám fakt rád). Mare ale nejen mají ubah koncerty, ale Ebony Tower je deska, která zraje jak víno. Dneska jsem ji poslouchal a zase docenil jiný party, než naposled. A nepřestává dávat.

Svøpt morgenrød, srdíčka.
  


Mně tedy přijde KSM asi lepší, než Mare, respektive je to prostě víc můj styl black metalu. Ale Mare taky OK muzika. A u žádné desky KSM neslyším "kopírování Deathspell Omega", vážně mám čím dál víc pocit, že cokoli, co je cca black metal a má to ne úplně tradičně blackmetalovou práci s (dis)harmonií, si okamžitě vyslouží nálepku "kopírka Deathspell Omega", i když hudební postupy mohou být úplně diametrálně jiný.

Momentálně k mání u world terror committee za neuvěřitelných 5 euro.

jo ahaaaa...já myslel jakože letos už něco...

Nevím, za 10 let? To, že je deska Dark Sonority v přípravě, se ví asi tak dlouho, jako že měl vyjít debut Mare, na kterej se taky čekalo sto let.
Je ale v plánu aji repress nějakýho boxu Kaosritual, na kterej se teda fest těším.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Ifrinn, Caledonian Black Magick, black metal, Mare, The Sinister Flame

aktuálně

diskuze