Autor: 92.5 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
The Funeral March

GADGET - The Funeral March

Tak toto CD je opravdu jízda. Těžko najít vhodnější označení pro tyto Švédy, kteří se vzhlédli v dnes už kultovní brusce Nasum, kteří žánr grindu notně překopali a představili tak i jeho neznámou, progresivnější část. Gadget – pohrobkové Nasum –

review_668_px2

to je sice asi nejpřiléhavější označení, avšak touto rychlokvasnou deskripcí bychom Gadget odsoudili a degradovali ke kopii slavnějších kolegů.
Gadget na své druhé fošně v 17 skladbách (debut Remote mne bohužel minul) podnikají exkurzi do světa sociálně ekologických antipatií vůči globálním světovým problémům (grindcore snad přímo zavazuje k těmto tématům), po hudební stránce jsou přesto k neutahání nekonvenční. Po Nasum jim zůstali písňové konstrukce; deska funguje jako celek, a co Nasum činilo tak nenapodobitelným zjevem, to Gadget s lehkostí přebírají – um skloubit dvě na sebe navazující písně tak, aby se vzájemně o sebe netloukly. The Funeral March se stává jakousi grindovou operou s dokonalou dramaturgickou výstavbou. Jednotlivé „záseky“ tvoří větší celky, jež od sebe oddělují často až syrově doomové motivy, při nichž se posluchač nadechne, aby vydržel s dechem na další zběsilou jízdu (Inhale/Exhale). Vůbec Gadget zní mnohem

review_668_px3

apokalyptičtěji než technicky precizní nasumáci. Tato temnota staví na garážovitě neprodyšném vyznění (kritici vytknou nečitelnost některých hudebních nápadů; to dost ubralo Human 2.0) a především na silně zavánějící inspiraci Morbid Angel. Jak produktivní spojení! Když si do toho představíte nejlepší momenty od Rotten Sound, zkáza (= umělecké ambice Gadget) je završena.
Verdikt zní jednoznačně. I přes jasně daný stylový a inspirační zdroj je tvorba těchto sympatických Švédů stoprocentně svá a konstruktivní. Těžko vypichovat lepší kousek, stavba The Funeral March drží jako lego. Mým osobním favoritem je nabušená desítka Vägen Till Graven, hotový parní válec! V závěru alba se přesto nakonec zvolní a v melodických hutných riffech zraje možné hudební pokračování, které se možná potvrdí na počinu následujícím.
Ještě nutno poznamenat, že Gadget se v září objeví v Hradci Králové na PLAY FAST OR DON‘T festivalu. .::. 9.25

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 9 out of 10.
additional_review_4206_106_px4

Přemýšlím o komentu a onDRajs mi zase nic nenechal, a tak jen noticku, že Gadget, i přes svou vyhlazovací rychlost a časté užívání třech nejdůležitějších rytmů, jsou opravdu Na grindcorovém Bojišti mezi jednotkami rychlého nasazení ihned rozpoznatelní, a co je pro mě překvapující, progresivní a dokonce atmosféričtí! Úchvatná deska!

Tvé hodnocení:

Tagy:

Gadget

aktuálně

diskuze