Autor: 85 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Tady Bůh není!

DROM - Tady Bůh není!

Tady Bůh není! je osamění, beznaděj, nepříčetná nasranost. Album vhodné především na noční, osamocené poslechy.

DromDrom jsou v hlubinách českého undergroundu mým nejnovějším nálezem, přičemž jej považuji za jeden z mých nejvýznamnějších objevů, protože kapela hraje fakt světový post-metal, a přesně takový, jaký v posledních letech hojně vyhledávám. Jenomže Drom jsou zároveň specifičtí a dávají svému konání něco navíc, to něco, díky čemu si album pouštíte pořád a pořád dokola, aniž by vás přestalo bavit - skutečné emoce. A tak aktuální desce Tady Bůh není! pořád spolehlivě podléhám.

I když jsou Drom specifičtí a nikoho vyloženě nekopírují, nechci říci, že v písních neucítíte vlivy jejich vzorů. Samozřejmě že Tady Bůh není! kráčí v žánrových stopách a místy připomene Cult of Luna, Amenra, či ISIS (ty více), ale rozhodně nebudete u poslechu - jako u mnohých jiných - mít pocit, že už jste ty a ty postupy někde slyšeli.

Písně jsou tedy prostoupeny klasicky post-metalovými kytarovými linkami (ale vůbec ne protivně ohranými), kdy je zvuk strun dlouho táhnut pro efekt snových sekvencí a zatěžkanými sludge padajícími balvany, které vám budou drtit každou buňku v těle, ale i post-rockem, který sám o sobě zoufale křičí do všech stran. Tady Bůh není! je zároveň krapet experimentální materiál, ve kterém se dají vycítit třeba vlivy elektroniky, snad i dronu (ten vnímám v soundu Ostny v dlani).

DromJinak je Tady Bůh není! hardcorově uřvané album, jehož výraznou tváří je vyhroceně uřvaný vokál na pokraji nepříčetnosti, jenž vám potrhá nervy na cáry. Základním stavebním kamenem Drom jsou emoce, a ty mají svým nervním a depresivním rozladěním, kterým zaživa pohřbívají hluboko pod zem, schopnost stáhnout ke dnu. Atmosféra je místy tak tíživá, že vás nepustí na čerstvý vzduch a bude vás dávit blátem jako v té nejhorší noční můře.

Kompozice jsou zároveň obohaceny o mluvené slovo (velmi specifické je tu využití rodného jazyka, což je v post-metalovém žánru nezvyklé a zní strašně zvláštně), které vždy představuje nosnou myšlenku alba a posiluje atmosféru i textové vyjádření celé skládanky - tématem alba je utrpení v koncentračním táboru Lety. I přes hrdelní řev a zatěžkaný podladěný zvuk, který je plný bahnité špíny, jde textům, protože vokál není příliš zahuhlaný a nesrozumitelný, poměrně rozumět, ač vás to bude stát nějaké to soustředění a více poslechů.

DromTady Bůh není! je také seskládáno tak, aby se hudebně vyvíjelo. Úvodní věc Kálo čiriklóro dějství uvede v uvolněném experimentálním duchu, kdy si budete připadat jak na fetu, aby jste byli v příjemně omámeném stavu strhnuti na dno snesitelnosti, v něm vláčeni po kamenité podlaze a následně s poslední skladbou Tady Bůh není! propuštěni na světlo, do klidu a míru. Skladba totiž uzavírá album v písničkověji rockovějším duchu, právě tady se za celou desku nachází jediný moment plný naděje. Což je ale pouze klam, neboť se následně probudíte ze snu s šílenstvím. A tak jste vrhnuti do temnoty… už navždy.

Tady Bůh není! je zatěžkaná, tíživá a nervy drásající deska sice odkazující na tradiční post-metalové postupy, avšak v případě Drom se jedná o poměrně osobitě uchopené party, kterými vás pohřbí hluboko do špinavého bahna, z jehož útrob vychází jen zoufalý, nervy trhající křik. Drom se zároveň nutně nedrží za omezujícími mřížemi žánru a otevírají se experimentům, což korunují využitím českého jazyka. Tady Bůh není! je osamění, beznaděj, nepříčetná nasranost. Tady Bůh není, a ani naděje.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

budu muset slechnout, pár let zpátky mi to tak nějak nebralo a bral jsem to jako tuctový postmetal...

tyjo, tak Dron mi na Bohovi fakt sedli. minuly pociny me moc nevzaly, ale tenhle koktejl namichali skvele. sludge moc ne, ale emoce, jo! Do lesu je pecka!

Tvé hodnocení:

Tagy:

Tady Bůh není!, Drom, metal, hardcore, post-black metal, post-hardcore, post-metal, post-rock, sludge

aktuálně

diskuze