Autor: 70 Uživatelé: 87 Tvé hodnocení: hodnoť
Alien World

BELOW THE SUN - Alien World

Below The Sun sice nepřináší nic nového, avšak díky struktuře svých kompozic a sugestivnímu rozpracování motivů rozhodně zasluhují pozornost.

Below The SunBelow The Sun z ruského Krasnojarsku nehrají vstřícnou muziku. Temné, depresivní skladby někde na pomezí funeral doom a post metalu sice občas odlehčí poloakustické post-rockové kytarové brnkání, celkově však jejich nálada do stavu radosti anebo optimismu nesklouzne ani na chvíli. Doporučuji však nenechat se odradit, protože to, co se může v podání této kapely na první poslech jevit jako ubíjející a příliš depresivní, začne po čase svoje přednosti přeci jen odhalovat.

Už na debutovém Envoy(2015) se totiž vyskytovaly zajímavé motivy plus snaha o osobité vyznění a na novince v této snaze Rusové úspěšně pokračují, a to i přestože se novinka Alien World (2017) od debutu formou ani zvukem nijak zásadně neliší, je znát, že se kapela v oblasti songwritingu o kus posouvá.

Below the Sun zkrátka potvrzují, že umí v rámci doom-post-metalového žánru napsat dobrou skladbu. Kupříkladu vezměte hned první kus (Blind Ocean) a sledujte, jak z uvolněného intra vyhřezne hromový riff, jak klidnější mezihra připraví půdu pro výrazné sólo a skladbu ukončí příjemné tříminutové atmosférické outro. Skladba má 10 minut, ovšem pocitu, že je v ní něco navíc, se kupodivu vůbec nedostává.

Below The SunAlbu bez debat dominuje funeral doom deprese a třeba kusy Mirrors nebo Giant Monologue jsou dokonalým vyjádřením temnoty, prázdnoty a zoufalství, najdou se ovšem i momenty, třeba v Dawn for Nobody, kde nějaké ty pozitivní vibrace přeci jen cítit jsou. A to zejména ve chvíli, kdy se ponurý doom válec přehoupne do příjemně post-rockového snění a navodí pocit uvolněného a příjemně plynoucího chill-outu.

Vrcholy alba pak spatřuji krom zmíněného úvodního kusu a mocné Dawn for Nobody ještě v podobě skvěle vystavěné Release (možná úplně nejlepší skladba z kolekce) a odlehčené, do shoegaze lehce hozené Black Wave, která je asi nejpřístupnější věcí z alba a onen depresivní dojem posouvá trochu jiným směrem. K celkovému výčtu plusů nahrávky je pak třeba připočíst určitě ještě luxusní zvuk s (pro post-metal) netypicky vytaženou basou a velmi dobře zvládnuté střídání melodického zpěvu a chropotu.

Souhlasím s tím, že Below The Sun ve finále nepřináší nic nového, avšak díky tomu, jak umí svoje kompozice strukturovat a svoje sugestivní motivy dobře rozpracovat, určitě zasluhují pozornost. Dle mého se dokonce mohou směle postavit vedle slavnějších kolegů typu Cult Of Luna, Ahab anebo Esoteric. S touto deskou jim totiž zdatně konkurují.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

Otvírák desky je parádní. Pak mi ovšem přijde, že soubor opakuje motivy vyřčené na debutu. Produkce mi taky přijde slabší. První album tedy zatím vede, a to o dost. Nehážu ale flintu do žita, podle mě o životaschopnosti kapely rozhodne třetí deska...

Naprosto geniální hudba. Miluji především ty kytary, sami o sobě nabízí tolik emocí..

Tvé hodnocení:

Tagy:

Below The Sun, sludge metal, doom metal, sludge, funeral doom metal, post-metal, experimental, Alien World

aktuálně

diskuze