ViteQ - profil nenalikován

Ona ta "naivita" extrémního metalu z 90. let je hodně dána ne moc profesionálními aranžmá a produkcí. Kdyby se třeba u těch Emperor - Anthems všechny ta aranže dělaný skrze samply nahradily živými smyčci nebo aspoň něčím, co jako živý smyčec zní, hned by to znělo víc jako fakt vážný skladby a míň jako soundtrack k RPG počítačový hře. Protože skladatelsky, partiturami, to je hodně zajímavý a pořád to dalece překonává drtivou většinu dnešního "promyšlenýho" blacku i deathu.

Celkově je jasný, že tihle Stormkeep dojíždějí na to, že je rok 2022 a ne 1994. Kdyby dneska někdo nahrál desku, co zní jako Morbid Angel - Covenant, bude to taky vyznívat hloupě, a to si sám rád někdy kývnu hlavou do riffů Rapture nebo Pain Divine. Totéž platí o Dissection - Somberlain, Summoning - Lugburz, Limbonic Art - Moon in the Scorpio (i když tam opět: Dát tomu živý orchestr místo samplů a je to jiný), a spousty dalších desek. Nicméně troufnu si říct, že i to ITNE, Moon in the Scorpio a některý další sympho-blackový desky byly už v té (první) polovině devadesátek skladatelsky rafinovanější a "hlubší", nebo jak to říct, než tohle. Tohle fakt sází na ty nejvíc povrchní "hooks", což ve výsledku vyznívá jako vlezlost. Není to nejhorší deska roku, hrát umějí, ale spíš na tom asi recenzenta (i mě) irituje ten absurdní hype.

Ad Cult of Fire: Tam mě ten příklon k líbivosti a "world music black metalu" taky docela štve. :))

Achjo, zase si musím pustit Voluptas :)

S tou relevancí ItNE - někde se to tam asi zaslechnout dá, třeba postupy á la začátek Inno a Satana, nejvíc jsem si ale na Emperor vzpomněl v The Seer 5:14, což je ale "vykradený" z The Loss and Curse... (v první minutě je tam taková pískavá vyhrávka několikrát, mj. Nightbringer si na tom ulítli v Et Nox Illuminatio... mimochodem i image Stormkeep je kopírka období Anthems) ... ale převážně jsou ty melodie víc heavíkově vlezlý, blíž k některým pasážím Dissection když už ... + "loutnový" brnkačky viz. třeba Crimson Towers na The Somberlain, i to frázování / "beglajty" jsou tady občas přiznaně heavíkový, ItNE je i jednodušší, syrovější, zkrátka víc/blíž "trve blacku", akorát s klávesama, atmosféra / feeling (i zvuk) je od ItNE dost odlišná, víc do hérojský / fantasy epiky atd., vlastně bych to s ItNE spíš nesrovnával, odlišností je víc než podobností ... jinak ItNE je naivní (skoro) kompletně (a následující alba občas taky :) ), ne jen něco, ale když je nálada (přistoupit na pravidla hry), tak je to pořád super / geniální, do značný míry zásluhou toho "zprasenýho" zvuku

jinak klávesy a některý pasáže jsou tu dost au, ale cca tak z poloviny se to minimálně jako "guilty pleasure" poslouchat dá
přijde mi vtipný, že to haní zrovna člověk který dal Aara (a Cult of Fire :) ) 9/10 + ty kecy o tom, jak něco vypínal po minutě, některým deskám dal loni 1 (Diocletian), nebo 3,5 a tohle že prej je nejhorší deska roku, jestli spíš autor není větší pozér než lidi ze Stormkeep :)

celkem bych i věřil tomu, že to ty lidi nahráli jako upřímný "guilty pleasure", nevím z čeho vyvozujete, že je to nějakej "produkt na míru" / kalkul ... taky nechápu, jak je možný nechápat, že to má úspěch a brečet kvůli tomu

"Nezáměrné halekačky, které nemají se zpěvem téměř nic společného..." je taky blbost, prostě heavík (power/symfo? prd tomu rozumím) no, vůbec z tý recenze čiší, jak to strašně chtěl autor kapele nandat, chápu že ho to sralo, ale působí to dost rozpačitě, místy nesmysly... což není novinka, ale je třeba (?) to připomínat

"hooks" - prostě, že je to chytlavý

ale když jsme u Emperor, tohle / tuhle verzi znáte ? z části takovej proto-Darkspace (což je i Towards the Pantheon třeba)
www.youtube.com/watch?v=qaslkvldT-g

Hrozná nuda tohle.

Mě to teda osobně vůbec nepřekvapuje. Se koukni k Ván do distra a najdeš tam v drtivé většině podobnej a ještě horší balast.
Jasně, mají pod sebou Urfaust, Ruiny, nějakej islandskej black a spolupráci s Terratur, ale jinak ten label stojí především na prodávání nějakých heavy nesmyslů, které Němci z nějakého důvodu evidentně kupují.

Ván teď vydávají takovýhle věci?.o to mě překvapuje asi nejvíc

ITNE bych teda nenazval "vrstevním slabých míst s trapnými", jasně, něco už je naivní, ale většina je pořád super

ha, zrovna jsem to v tydnu poslouchal. jak je receno, nikam se to cely nevyviji a cloveka to v monotonnosti rychle zatluce, aniz by se tu hudebne neco delo

Franta: jako vždy přesně řečeno. K těm Emperor: samozřejmě k tehle recenzi je relevantní jen Itne, od Anthems dál je to úplně jiná kvalitka.

Deska, která boduje na hodnotících serverech typu Rateyourmusic, kde se nad tím rozplývají posluchači, "máme rádi metal, ale musejí tam být výrazný melodie a 'hooks' (nenapadá mě, jak přeložit do češtiny), jinak to je jen mlácení a rámus a to se nám nelíbí." Jinými slovy "máme rádi metal, v němž chybí hlavní zbraně metalu, protože vlastně máme rádi popík s tvrdší kytarou a klidně i nějakým tím řevem, ale pořád popík." No, a zkušení muzikanti vědí, že takových posluchačů jsou zástupy, a tak pro ně nahrají desku.

Nesouhlasil bych jen s tím, že raní Emperor znějí dneska trapně. Jestli je myšleno album In the Nightside Eclipse, tak to má, pravda, pár z dnešního pohledu naivních míst, ale třeba Inno a Satana je pecka i dnes. A cokoliv od Anthems dál jsou špičková díla. Desky typu tohoto ... no, prostě jestli někomu přijdou Behemoth jako kalkul, tak je třeba říct, že právě Behemoth ukazují, že i kalkulovaný metalový pop art se dá dělat dobře. A pak jsou ty druhé kapely.

PS: Blood Incantation mi přijdou jako blbost, takže chápu, že jejich členové hrají v dalších blbostech. :))

Můj styl to asi úplně není, ale svoji uměleckou kvalitu tu určitě má. Líbí se mi spíš pár sekvencí, celkově mě to nevtáhne. Ale to je prostě jen o vkusu.

aktuálně

diskuze