St������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ap - profil nenalikován

I když Black Cilice moc z alb neposlouchám, naživo jsem se z nich na Never Surrender dost posral. Budou i na letošním Celebrare Noctem, takže od live repete očekávám opět husototu.

Tahle druhá deska Svartidaudi je oproti Flesh Cathedral mnohem lepší hráčsky, což je logický: Kapela po úspěchu FC hodně koncertovala, jako muzikanti se měli možnost výrazně zlepšit, vyhrát se, získat větší jistotu. A je to cítit. Zároveň Flesh Cathedral v sobě mělo syrovou zlověstnost, která kdysi udělala black metal black metalem. Revelations je o něčem jiném, zjevně se nechtěli opakovat, a tak zvolili dost jiný přístup. Katedrála odkazuje k totálnímu rozkladu a zmaru, na Zjeveních slyším třeba až obdiv k temnější stránce přírody. Nedokázal bych říct, která deska je lepší, mj. pro jejich poměrně velkou rozdílnost (i když některé postupy jsou formálně podobné).

J, ta deska Daudi je s odstupem času fajn, ale furt asi Flesh Cathedral nepřekonala. Sem tam se k ní vracím a baví mě. Dost škoda, že jsem je od jejího vydání viděl jen jednou (kde zrovna měli nic moc zvuk), takže jsem zatím neměl moc možnost porovnat, jak to ve srovnání s debutem maká naživo. The Perpetual Nothing s Flesh Cathedral totiž vždycky nejvíc.
Z těhle desek jsem ale překvapivě nejvíckrát slyšel tu od Sinmary, která u mě fakt po počátečním zklamání mega vyrostla a na Islandu potvrdili, že to fakt skvěle maká aji naživo.
Ty nový Mišpyrming jsem si ale od jejich posledního pražskýho koncertu nepustil ani jednou.

Ta deska Theriomorph mě teda zatím moc nesundala, ale tohle bude určitě pecka. Návrat Adaestuo k black metalu.
https://www.youtube.com/watch?v=VRD8M3oyUDE&ab_channel=W.T.C.Productions

S odstupem musím opravit svůj názor na ty Svartidaudi. Ve své době mě to zklamalo tím, že to už nebyla taková nihilistická temnota jako Flesh Cathedral, ale ono je to prostě jiné. Temně živočišné, až mystické (hlavně ty "rituální" rytmy bicích), není to o negaci a zlu, spíš fakt alternativní hodnoty (?). Komplexní, skvěle zahrané. Netroufnu si rozhodnout mezi tím a Flesh Cathedral.

Za mě Omegovy čisté zpěvy ne. Instrumentálně to je možná o něco lepší (méně stupidní) než poslední Darvaza, ale jako žádný zázrak. Stejně jako k debutu se k tomuhle určitě vracet nebudu.

   MXL: Martin: Mno... já zase docela nechápu, jak jsi přišel k závěru, že jde o nějakou poctu? Proč by zavedená thrash kapela měla dělat tribute německému heavy metalu, když s ním nikdy neměla žádné konotace? Potažmo, když ani HÜA na tento subžánr nijak neodkazuje? Je to pouze Kreatoru nedůstojný a ordinérní vidlometal. Ten hejt vychází z jednoduché rovnice - buď děláš metal srdcem a je to uvěřitelné nebo to děláš z vypočítavosti a je to jako pěst na oko. Tady jde bezesporu o ten druhý případ a Sickyho koment o záměrně udělané kvalitní lopaťárně sedí jak prdel na hrnec (to k tebou chválené kvalitě produkce, o zvuku bych polemizoval). Pokud to vnímáš tak, jak píšeš, tak respekt. Každý si může myslet, co chce. Já ale v tom pak vidím obrovský kus naivity. Ta deska je objektivně vzato špatná z mnoha důvodů a jsi vlastně první člověk, od kterého slyším, že se mu líbí. ;)  
Pocta je možná silný slovo, ale slyšim tam odkazy na ranný Running Wild nebo Grave Digger, což na mě dejchá příjemnou nostalgií.:)
No nic, nebudu se už přít, mně to zkrátka docela baví.. a to jsem je od Endoramy více-méně ignoroval..

Nejen obalem a názvy skladeb inspirace HPL. V bookletu je přímo Lovecraftova citace: I have seen the dark universe yawning, Where the black planets roll without aim; Where they roll in their horror unheeded, without knowledge or lustre or name.

Jinak Liber II je s Mort nejlepší BAN, neasi.

Martin neni jedinej https://www.youtube.com/watch?v=HwDZfErGRcE

Další singl: https://youtu.be/Xz99iio6RdM

aktuálně

diskuze