Akce

21.03.2019-23.03.2019, Žižkostel

Žižkovská noc 21.-23. 3. Jednota stages

V rámci pohyblivého sdružení mini promotérů Jednota jsme byli osloveni s kurátorstvím vlastní stage na festivalu Žižkovská noc 2019. Tři dny, tři (téměř) různá místa, spousta zajímavých interpretů. Aby toho nebylo málo, v pátek navíc otevírám s Dead Pigeon Dub večer před Kevinem Martinem (aka The Bug) ve Fuchsu svým DJ setem.
(níže chronologické pořadí)

Čtvrtek 21. 3. (Žižkostel – Panoptikon barikáda)

Line Gate
#instrumental drone
V minulosti se pod jménem Line Gate ukrývalo leccos, v současnosti to je ale především projekt Michala Vaľka věnovaný akustickému dronu. Základ zvuku tvoří niněra, lehce obskurní třecí strunný nástroj ideální k tvoření táhlých ploch s nesmírně organickým zvukem. Koncerty Line Gate fungují jako disciplinované zkoumání toho, co se s lidskou myslí stane při dlouhotrvajícím vystavení minimalistické hudbě, ale také jako křehké rituály, na kterých se posluchači noří hlouběji a hlouběji do hypnotického zvuku.
Web: https://linegate.bandcamp.com/
 
Thistle
#alternative ambient
Na pomezí snu a reality najdeme třeba brněnské Thistle. Duo Matěje Kotoučka (Sky to Speak, NONA Records) a finského expata Sima Hakalista se loni vynořilo ze scény kolem kolektivu AVA a už si stihlo zahrát třeba před Emptyset v Anežském klášteře. Jejich společné improvizace staví především na synťákovském hračičkovství, které nabývá až šamanistických rozměrů a které doplňují také housle nebo terénní nahrávky. Každý set se přizpůsobuje prostoru a situaci, výsledek je ale vždy velmi působivý.
Web: https://www.facebook.com/ttthistle/
 
Charlie Looker (US)
#baroque pop
Syrové emoce a naprosté odevzdání hudbě. Tak to vypadalo, když se Charlie Looker předloni konečně ukázal v Praze. Brooklynský všeuměl založil improvizační kolektiv Zs, brzy se ale začal věnovat vlastní tvorbě se středověkým math rockem Extra Life a experimentálním metalem Psalm Zero, ve kterých už naplno zúročil svůj andělský hlas a neotřelé nápady. Na Žižkovské Noci představí ambiciózní loňské album Simple Answers, kde kombinuje orchestr (sponzorovaný crowdfundingem) a elektroniku do svébytného barokního popu, ve kterém se po svém vypořádává s hrozbou fašismu politického i osobního. Čekejme ryzost, sílu i křehkost.
Web: http://www.charlielooker.com/ 

Pátek 22. 3. (Žižkostel – Panoptikon barikáda + sklep)

Ane Bjerkan (NO) [Panoptikon]
#alternative pop
Hudba norské skladatelky a zpěvačky Ane Bjerkan, známé též z kapely Østfrost, zaujme na první poslech: snoubí se v ní nejen potemnělá nálada s něčím optimistickým, ale i pop s ozvuky folku či jazzu. Její hudba je bohatá, důraz na pestrou instrumentaci ovšem nikdy nepřebije autentickou náladu a upřímné vyznění emocí, které zde autorka ventiluje. Její hudba se zároveň zavděčí těm, kteří si libují v příjemné hudbě s potemnělými podtóny, jak ji známe třeba od kapely Jaga Jazzist. Po debutovém albu Nothing but Cherry Blossoms from Now On nyní Bjerkan vydává na labelu Pisco Records EP, které vzniklo ve studiu Davida Zemana z Kalle. I tentokrát Bjerkan slibuje emocionální otevřenost a pestrou škálu emocí, z nichž ovšem prim hrají ty spojené s pocity melancholie.
Web: https://www.facebook.com/anebjerkan/
 
Glad To Get Away [sklep]
#outsider folk blues
Vyvrhelové se vrací. Glad to Get Away se jmenují podle čtyřiadvacáté desky outsiderského guru Jandeka, kterého zcela nepokrytě uctívají, a stejně jako on zcela ignorují věci jako slušné vychování, pěkné písničky nebo noty. Čekejme vyjeté blues, folk z jiné dimenze a pořádnou dávku špíny. Ale tenhle projekt má ještě jednu dimenzi. Tvoří jej totiž Jonáš Kucharský, Matěj Schneider a Jiří Špičák, tedy tři přední čeští (nejen) hudební novináři. Návrat Glad to Get Away je tak povinností pro všechny, kdo chtějí slyšet, co jim dává oprávnění rozcupovat desky, za kterými stálo tolik práce.
Web: https://www.facebook.com/Glad-To-Get-Away-193275408645/
 
Kalle [Panoptikon]
#songwriter / slowcore
Hudba intimní, ale ne voyeurská, emotivní, ale na patetická. Duo Veroniky Buriánkové a Davida Zemana (dále Veena a aktuálně spící Nod Nod) se na sklonku loňského roku výjimečně představilo i s celou kapelou v čistě akustickém hávu, v němž na pódiu místo pedálových efektů uvidíte klasické nástroje, které nahradí kytarové smyčky i bicí samply. Úspěch těchto několika koncertů letos zopakují na ŽN.
Web: http://www.kalle-music.com/
 
Siksa (PL) [sklep]
#noise / electro-punk
Nejintenzivnější a v jistém smyslu nejinvazivnější punk, jaký si v rámci Žižkovské noci 2019 můžete naordinovat. Polské duo, které je radikální na všech možných úrovních. Siksa vás nenechá v klidu: nikdo neví lépe, že Evropa je ztracená – poezie nevšedního dne.
“Alper Sapan was a Turkish anarchist, I, Siksa, invited him to Poland in 2015 / I regret it so much / when I see / when I hear / Alper is dead / when I read this on messenger / I clicked „thumbs up” by accident / but maybe it is better that Alper died in Kobane / It would really fucking suck, you know?”
Web: https://www.facebook.com/pg/xsiksax/

Sobota 23. 3. (Café Vítkov)

Die Geister Beschwören (US)
#acoustic / folk
Oryan Peterson-Jones je etnomuzikolog a dokumentární filmař ze sekvojových lesů severní Kalifornie, který se porůznu vyskytoval v Praze, vystoupení na Žižkovské noci však bude jedním z prvních pro širší okruh posluchačů. Jako Die Geister Beschwören zahraje set ve stylu american primitive, který u nás známe od Jakuba Šimanského. Kromě vynikající vlastní tvorby Oryan interpretuje také skladby klasika Johna Faheyho nebo svého starého kamaráda Bena Chasneyho aka Six Organs of Admittance. Je taky členem psych-rockových Datura Blues.
Web: https://www.facebook.com/calluptheghosts/
 
Alexander Tucker (UK)
#psychedelic folk / songwriter
Když označíme hudbu za příjemnou, bývá to spíš skrytá urážka. V případě Alexandera Tuckera to ale neplatí. Tenhle britský písničkář dokáže díky svérázné kytarové hře a magickému hlasu vzít na procházku překrásným, idylickým anglickým venkovem, kde se ovšem po lesích tu a tam prožene jednorožec a nad hlavou mihne létající talíř. Aktuálně se spíš než sólové tvorbě věnoval projektu Grumbling Fur s Danielem O’Sullivanem, ze kterého si na poslední nahrávku Don’t Look Away přinesl decentní elektroniku, spolupracoval ale také třeba se Stephenem O’Malleym ze Sunn O))). U nás se představí po deseti letech – a návštěvu doporučujeme nejen milovníkům jemné psychedelie, ale i módním nadšencům. Tucker je totiž také majitelem nejlepších svetrů v Anglii.
Web: https://alexandertucker.bandcamp.com/
 
Man Forever (US)
#ritual drumming / songwriter
Jak se dnešní bubeníci vypořádávají s tvůrčím přetlakem? Nekonečná sedmdesátková sóla už opravdu neletí, tedy aspoň mezi newyorskou avantgardou. John Colpitts aka Kid Millions z experimentálně rockových Oneida jako Man Forever především pracuje s repeticemi a souzvuky, u kterých je snadné se ponořit do transu. Není divu, že s ním na posledním albu Play What They Want spolupracovali Yo La Tengo nebo samotná Laurie Anderson. Naživo se pak dá mluvit o plnohodnotném rituálu.
Web: http://www.thrilljockey.com/artists/man-forever
 
Trans Soma
#electronic
Trans Soma vznikli při příležitosti konání Pražského sluchátkového festivalu v roce 2017, a formát tiššího, „uzavřeného poslechu“ a zároveň vymezeného času je tak vetkaný do meditativního základu jejich tvorby. Něco mezi arteterapií a párovým rituálem. Putování duší, zachycování tělesnosti a invokace znovuzrození. Na Žižkovské noci to bude zhruba 9 měsíců od posledního vystoupení. Žluna Sýkora vytváří rytmické smyčky pomocí efekty upraveného hlasu, starých kláves a ruchů zachycených mikrofonem při nahrávání. Ondřej Parus (Lightning Glove, Ruinu) aka False Trance se přidává s minimalisticky efektovaným samplerem.
Web: http://klangundkrach.net/transsoma/


Začátek akce:
Info:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze