Akce

19.10.2016, Divadlo Archa

SWANS (USA, Young God/ Mute)

Labutí píseň aneb poslední album a poslední turné SWANS!

Michael Gira, lídr legendární newyorské skupiny Swans, má k naší zemi speciální vztah nejen díky svým českým předkům (jeho příjmení je derivátem českého „Jíra“). Své Swans do tehdejšího Československa (do Prahy, Brna a Bratislavy) přivezl ke koncertům v utajení ještě dlouho před přelomovým rokem 1989 a zvláště do Prahy se s nimi či s dalšími projekty rád vracel i po něm. Když se Gira rozhodl po bezmála patnáctileté pauze v roce 2010 Swans reaktivovat k novému životu albem My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky, nikdo ještě netušil, co to bude za rozruch a že startuje jejich zlatý věk. Praha tehdy každopádně nechyběla mezi zastávkami hned prvního turné a po té rovněž ani jednou s každou další novou nahrávkou.

Není divu, že se Swans se svými zdejšími fanoušky chtějí také důstojně rozloučit. Současná inkarnace Swans podle slov samotného lídra totiž končí, skupina se rozloučí novým trojalbem The Glowing Man, jež v červnu letošního roku vychází znovu na Girově vlastní DIY značce Young God ve spolupráci s mezinárodně věhlasným britským labelem Mute Records. Naživo svou novinku Swans pak představí prostřednictvím rozsáhlého světového turné, které se v Evropě rozeběhne začátkem podzimu, pražské vystoupení je stanoveno na středu 19. října v Divadle Archa. Michael Gira bude prý pak pod značkou Swans nahrávat a vystupovat nadále, ovšem okruh Girových spolupracovníků i zvukový koncept se budou v rámci každého projektu výrazně lišit a koncertní aktivita bude výrazně potlačena.

Současná konfigurace Swans, jež tedy zatím ve stále aktuální sestavě (kromě Michaela Giry v ní figurují Norman Westberg, Kristof Hahn, Phil Puleo, Christopher Pravdica a Thor Harris) sluje svými emotivně vypjatými a zvukově intenzivními živými koncerty, by pro svoje poslední pražské vystoupení měla být ještě posílena o (snad i několik) hostujících hudebníků. Roli supportu, který bude otvírat všechny koncerty podzimního evropského turné, se na Girovo pozvání ujala mladá švédská zpěvačka Anna von Hausswolff.
www.divadloarcha.cz
www.scrapesound.org
www.silver-rocket.org

SWANS – PŘEDPRODEJ VSTUPENEK:

  1. Prvních 100 kusů vstupenek od čtvrtka 7. 4. 2016 za 450,– Kč, pouze v osobně na pokladně Divadla Archa nebo prostřednictvím jeho webových stránek (na tyto vstupenky se nevztahují rezervace).
  2. Vstupenky za 550,– Kč budou k dispozici v předprodejních sítích GoOut.cz, Tickepro a Ticketportal (všude plus obvyklé distribuční poplatky), dále pak bez poplatků v pokladně a prostřednictvím webu Divadla Archa (po vyprodání vlny prvních 100 vstupenek), v obchodě Rekomando a on-line také na stránkách Silver Rocket zde. Za tuto cenu budou vstupenky v prodeji pouze do 31. 6. 2016.
  3. Od 1. 7. 2016 budou zbylé vstupenky v prodeji za 650,– Kč na všech výše zmíněných místech (v předprodejních sítích opět plus obvyklé distribuční poplatky)
  4. Na místě v den koncertu pak pouze na pokladně Divadla Archa za 750,– Kč

Michael Gira (Swans):„Když jsem se na konci roku 2009 rozhodl restartovat svoji skupinu Swans, neměl jsem tušení, kam to povede. Věděl jsem, že když se vydám cestou těžení z minulosti a recyklováním již existujícího materiálu, nepřinese to nic, leda výsměch.“

Návrat legendární značky Swans k novému životu byl v roce 2010 očekáván s velikým zájmem a nadšením, ale úspěch alba My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky a hlavně koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání a samotní Swans se nechali strhnout k dalším a čím dál lepším výkonům. Stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně, během pouhých čtyř let vydali tři nová dlouhohrající alba (v jejich případě doslova dlouhohrajících – po prvně jmenovaném jde už ve všech případech o trojalbum: The Seer, To Be Kind i novinka The Glowing Man), vedle toho hned několik živých záznamů a odehráli stovky koncertů. V publiku sice nejdříve převládali pamětníci, kteří chtěli zjistit, jakým směrem se Michael Gira pustil tentokrát, a také znovu zažít hlukové oblouznění, jímž jsou koncerty Swans proslulé, ale zasloužilé posluchače ovšem záhy v mnohem větším počtu vystřídala mladá generace, kterou Swans neoslovují interpretacemi letitých „hitů“, ale právě hlavně novou tvorbou. Období po roce 2010 je v mnoha ohledech vůbec nejúspěšnější érou skupiny, která v osmdesátých letech spolu s dalšími dnes legendárními formacemi jako Sonic Youth nebo Pussy Galore definovala pojem newyorská noise alternativa a svoji neúprosností, nespokojeností a těkavostí v mnohém předstihla svou dobu.

Na pražském koncertě Swans představí čerstvé album The Glowing Man. Michael Gira novinku v jednom z výjimečných vyjádření popsal jako hudební ekvivalent slavného snímku Ben Hur, resp. jako spojení Bena Hura a neméně pověstného japonského eposu Ran režiséra Akira Kurosawy. „Jde o vskutku epické dílo, jeden kus je složen z 240 samostatných stop,“ konstatuje Michael Gira a hrdě dodává: „Ale najdeme na něm také mnoho delikátních momentů a bohatou instrumentaci – smyčce, dechy nebo dámské vokály. Nejdelší track alba je 28 minut dlouhý, další trvají například 22 nebo 23 minut. Skladby jsou tak dlouhé, protože se spletitě vyvíjejí, nečekejte žádné progresivně rockové suity nebo něco podobného. Podle mého názoru všechno zmíněné slouží emocím, jichž je na albu skutečně hodně.“

UKÁZKA Z NOVÉHO ALBA ‘THE GLOWING MAN‘ (2016) ZDE

Na albu The Glowing Man Swans znovu spolupracovali s producentem Johnem Congletonem (St. Vincent, John Grant, Anna Calvi a mnoho dalších), část nahrávky pak vznikla ve studiu Billa Rieflina (Revolting Cocks, Nine Inch Nails nebo Lard), který byl v polovině devadesátých let sám členem Swans a podílel se také na některých jejich albech o dekádu dříve. Na novém albu se tentokrát neobjevují tak hvězdní hosté jako v případě předchozích dvou kolekcí, ovšem koncertní sestavu prý čeká velmi zajímavé posílení. Michael Gira při ohlášeném rozchodu současné podoby skupiny nostalgií netrpí: „Nové album je rozlučkové, protože samotná hudba je rozlučková. Každá deska je vlastně tak trochu poslední, vždycky jde o tu nejdůležitější věc, kterou člověk může udělat.“
younggodrecords.com/pages/swans
mute.com/artists/swans

Diskografie Swans (studiová alba a výběr z EP):
Swans EP (1982)
Filth (1983)
Young God EP (1984)
Cop (1984)
Time Is Money (Bastard) EP (1985)
Greed (1986)
A Screw EP (1986)
Holy Money (1986)
Children of God (1987)
New Mind EP (1987)
Love Will Tear Us Apart EP (1988)
The Burning World (1989)
White Light From The Mouth of Infinity (1991)
Love od Life (1992)
The Great Annihilator (1995)
Soundtracks for the Blind (1996)
My Father Will Guide Me up a Rope to the Sky (2010)
The Seer (2012)
To Be Kind (2014)
The Glowing Man (2016)


Začátek akce: 20:00
Info: 450 / 550 / 650 / 750 Kč
Odkazy: Swans: Marast databáze Myspace Homepage Wikipedia
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze