Akce

12.06.2018, MeetFactory

RHYE - smyslně éterický orchestr

Šlo o vzletnou, romantickou serenádu, když se Rhye rozezvučeli poprvé. Nyní se v továrně rozprostře očistná lázeň sestávající se z dojmů, které za sebou zanechá ukončený vztah. Rhye vypráví o proměně, sebrání sil a opětovném nalezení potěšení ze života. Mike Milosh se svým komorním ansámblem si zas jednou omotá MeetFactory kolem prstu 12. června.

Na přebalech obou jeho alb se skví zaprášená černobílá fotografie, na níž je decentním tahem vyobrazen půvab ženského těla. Zatímco na debutovém Woman (2013) je portrétovaná v extatické poloze odevzdaná, na aktuálním Blood (2018) se od dekoltu odklonila a schoulila do sebe. Za těmito intimními portréty stojí právě Milosh, který jimi ilustruje to, o čem promlouvají skladby uvnitř. Tlumená, vyvážená hra světel a stínů, je dále poznávacím znakem živých vystoupení Rhye. Jako by vizuálně strohé nasvícení korunovalo tajuplnost, která se line zpoza sametové plenty zasněného, kolébajícího hlasu. Neuchopitelnost a předně éteričnost Miloshova pěveckého vyjádření, nadále svůdného, i když zarmouceného, je příčinou bezprostředního okouzlení. I význam samotného pojmenování skupiny je hádankou – kromě Miloshe jej zná jen jeden další a ostatním tedy alespoň napovídá, že by bylo k rozlousknutí vedle znalosti numerologie potřeba i magického jazyku enochiánštiny.

Tvorbou Rhye se prolíná touha udělat něco výjimečného, přitom ale zůstat u jednoduché myšlenky, prostého sdělení. Takovou vizi Mike Milosh začal kout před lety s dánským multiinstrumentalistou Robinem Hannibalem, ten však záhy po dokončení prvního alba projekt opustil. Následovalo turné, během něhož se Milosh vykoupil z okovů labelu a od té chvíle, obklopen různě velkým uskupením dalších muzikantů, si s nomádskou vytrvalostí dělá věci po svém. Violoncella, housle, klávesy, kytary. V únoru vydané Blood těží ze zkušeností s koncertováním, které výsledné album činí živelnějším, učesanějším. V tom nejlepším slova smyslu se toho od posledně tolik nezměnilo, uvádí jedna z recenzí, zatímco druhá dodává, že atmosféra je nastolená zřetelně: ladná a odlehčená. „Rhye se vypořádává s úskalím lásky jako nikdo jiný, jde o otázku života a smrti rozehranou na zvukové paletě pestřejší než kdy dřív,” dodává magazín Clash.

Podobně jako tenkrát na podzim před třemi lety, v sladkobolných písních není tolik důležitý příběh, jako jeho podání. Rhye po třech letech poodkryjí v MeetFactory svou tvář. Stane se tak, když nám úterního večera 12. června pustí do žil svou Blood. Zasnít se, odevzdat se druhému, nechat svět okolo chvíli ledabyle plynout.

Více:
http://www.rhyemusic.com/
https://www.facebook.com/RhyeMusic/

Vstupenky:
650 Kč na www.meetfactory.cz
650 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
750 Kč na místě

Předprodeje:
GoOut, Ticketportal, Ticketpro a www.meetfactory.cz


Začátek akce:
Info: 650 / 750 Kč
Odkazy:
Tagy:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze