Akce

07.06.2019, Fléda

Průkopníci industriální hudby THE YOUNG GODS přivezou do Brna novou desku

Ikony industriálního rocku The Young Gods jsou zpět. V Česku vystoupí po dlouhých šesti letech, 7. června se zastaví na brněnské Flédě. Švýcarské trio přiveze očekávané řadové album Data Mirage Tangram. Strhující nahrávka plná zvukových experimentů vychází po devítileté autorské odmlce. Je přitom důkazem, že na dobrý ročník se vyplatí si počkat. Na vzniku alba se podílel i zakládající člen, programátor Cesare Pizzi, který se vrátil do sestavy kapely. Modlitba za hluk tak může začít se vší parádou. Vstupenky za 590 Kč jsou v předprodeji k dostání na smsticket a Indies v Brně.

Legendy industriální scény The Young Gods se vrací na scénu ve velkém stylu. Do sestavy se nejprve vrátil původní člen, elektronický čaroděj a programátor Cesare Pizzi. I za jeho přispění teď vychází po téměř dekádě nové řadové album Data Mirage Tangram. „Pauza byla dlouhá, protože v roce 2011 se dva členové rozhodli vydat jinými cestami. Vzalo nám nějaký čas, než jsme se rozhodli, jak dál. No a pak se vrátil Cesare Pizzi,“ vysvětluje zpěvák Franz Treichler pro Academy Music Group. 

Traichler také popisuje vznik alba, jehož základní obrysy skupina narýsovala v malém klubu v rámci jazzového festivalu: „Během pěti nocí jsme tam jamovali před asi 80 lidmi. Skončili jsme s 15 hodinami nové muziky. Vybrali jsme ty nejlepší části a transformovali je do písňovějších forem. Výsledek je umírněnější a rytmičtější než to, co děláme obvykle. Stále je to ale jasný rukopis The Young Gods.“ 

Švýcarská trojice je jednou z nejvlivnějších kapel industriální, ale i širší hudební scény posledních dekád. K jejich tvorbě se odkazují ikony tvrdých kytarových žánrů jako Nine Inch Nails nebo Faith No More. Hudební tvorba The Young Gods má však daleko větší přesah, když je zmiňovali i hvězdy populární scény jako U2 nebo jedna z nejvýznamnějších hudebních osobností historie, David Bowie. Hudbu samotných The Young Gods pak podle Treichlera ovlivnili hlavně Einstürzende Neubauten: „To jsou takoví naši velcí bratříčci, víte? Kromě Neubauten bych zmínil možná Killing Joke nebo Jima Foeta,“ vysvětluje pro server Sanctuary.

Historie The Young Gods se začíná psát kolem roku 1985 v Ženevě. Právě tam tehdy nově vzniklá kapela, jejíž jméno je inspirováno raným EP spřízněných kytarových hvězd Swans, pořádala své první koncerty. „Hrávali jsme po squatech, dělali různá ilegální vystoupení, která pravidelně ukončovala policie a podobně. Chtěli jsme téhle muzice najít a dát její vlastní místo,“ přibližuje Treichler rozpoložení kapely na začátku 80. let v tomtéž rozhovoru. V následujícím roce kapela nahrává své veleúspěšné debutové album The Young Gods (1987). To kapelu proslavilo především v Británii, když získalo ocenění za desku roku hned u tří respektovaných médií doby: magazínů MelodyMaker, Sounds, ale i u německého Tipu

Druhé album L'eau rouge (1989) naprosto převrátilo tradiční muzikantské prokletí úspěšného debutu a je dodnes považováno za vrcholné dílo švýcarského tria. V roce 2005 se dokonce dostalo do publikace 1001 Albums You Must Hear Before You Die. Další úspěšná alba následovala v několikaletých intervalech: T.V. Sky (1992), Only Heaven (1995), Second Nature (2000), Super Ready/Fragmenté (2007), Everybody Knows (2010). Kromě řadových desek vydali The Young Gods také několik EP, koncertních záznamů, kompilací a remixů. Jejich nahrávky vycházely na věhlasných labelech jako Play It Again Sam, PIAS nebo TwoGentlemen. Kromě Franze Treichlera (zpěv) a Cesare Pizziho (klávesy a elektronika) dnes kapelu tvoří ještě Bernard Trontin (bicí a perkuse). Texty písní The Young Gods jsou psány ve francouzštině, angličtině a němčině.

Ukázky
The Young Gods – Figure sans nom – youtube ukázka
The Young Gods – You Gave Me A Name (SRF 3 Live-Session) – youtube ukázka
The Young Gods – Skinflowers – youtube ukázka
The Young Gods – Lucidogen – youtube ukázka

The Young Gods (CHE): Fléda, 7. června 2019, 19:00

PŘEDPRODEJ +VSTUPNÉ: 590 Kč + poplatky sítě

  • Hostel ELEVEN, Dominikánská 11, otevřeno 8-22h
  • INDIES, Poštovská 2
  • Smsticket.cz

 
O klubu Fléda

Novodobá éra Flédy odstartovala po roce 2001, kdy vznikl v domě na Štefánikově ulici v Brně hudební klub. Od roku 2004 provozuje Flédu nový tým, který z místa vytvořil jednu z nejlepších hudebních prostor v České republice. Dramaturgie klubu představuje jak zavedené kapely, tak mladé umělce a progresivní hudební směry. V programu mají své pevné místo větší a produkčně náročnější koncerty zahraničních hvězd i skromnější a autentické přehlídky lokálních hudebníků. Kromě koncertů je Fléda stabilní scénou pro klubové noci Elektra, Vendeta a festival elektronické hudby Echoes. Od roku 2001 se na pódiu Flédy vystřídalo více než 5000 interpretů, jejichž vystoupení zhlédl více než milion hudebních fanoušků. Klub je vybaven špičkovou zvukovou aparaturou od firmy d&b audiotechnik.

Sabina Coufalová
PR & marketing manager
klub Fléda
+ 420 734 622 897
www.fleda.cz
pr@fleda.cz
www.facebook.com/fledaclub
www.instagram.com/fledaclub


Začátek akce:
Info: 590 Kč jsou v předprodeji
Odkazy:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze