Akce

24.12.2010

Phantoms of Pilsen 2 – Supporting Norway s HELHEIM, ATROX, VULTURE INDUSTRIES a domácími BELTAINE, TROLLECH, PANYCHIDA, OCTAGONE, MORTAL DESTINY a AVENGER

Tři stylově různorodé norské kapely vystoupí 9.11.2008 v plzeňském Božkově na akci nazvané „Phantoms of Pilsen 2 – Supporting Norway“, jež je v podstatě pokračováním loňského minifestiválku, který proběhl na stejném místě při příležitosti křtu debutu PANYCHIDY. Letošní ročník bude speciální právě díky účasti zahraničních hostů. Jedná se o zástupce viking-black metalu HELHEIM, avantgardně náročné ATROX a v určitém smyslu pokračovatele

ARCTURUS, VULTURE INDUSTRIES. První a poslední jmenovaní nedávno projeli západní Evropu společně s DARK FORTRESS, nyní byli DARK FORTRESS nahrazeni ATROX a podnik se chystá i do našich končin. Již tak velmi lákavou nabídku doplní jména česká, vzešlá převážně z města pod Radyní: BELTAINE, TROLLECH, PANYCHIDA, OCTAGONE, MORTAL DESTINY a dále volyňský AVENGER. Vstupenky na festival budou stejně jako loni slosovatelné a možná i letos si některý z účastníků odnese Morbivodovo gumáky. Z důvodu harmonogramu turné zahraničních kapel bylo nutné festival přesunout na neděli (!!). I tak však věříme ve vaši hojnou účast. Níže vám přinášíme důležité informace týkající se toho koncertu.

Datum: neděle 9.11.2008, od 13:00, konec do 23:00
Místo: Plzeň – Božkov, sál restaurace Pod Kopcem
Vstup: 190,- (předprodej) / 250,- (na místě)
Info: www.panychida.com/phantoms2
(running order, doprava, mapa, kapely atd.);
Last.fm event: www.last.fm/event/679516
Předprodej: Music Records Plzeň, Dominikánská 3 (v blízkosti Náměstí Republiky; otvírací doba: Po-Pá 09:00-18:00, Sobota 09:00-12:00); objednávky na oblomov@seznam.cz či tel.:603 96 39 24

Kontakty:
oblomov@seznam.cz; tel.:603 96 39 24 (Honza)
sinneral@panychida.com; tel.: 775 97 35 30 (Sinneral)

Kapely:
HELHEIM (www.myspace.com/helheimnorway; www.helheim.com)
Hlavní atrakcí večera budou zástupci norské viking/blackmetalové scény, resp. její syrovější odnože, synové města Bergen. Zapomeňte na hopsahejsa tancovačky, jimiž vás v současnosti krmí množství metalových labelů a promotérů opatřujících tyto produkty nálepkami typu folk a pagan a bezhlavě těžících z nedostatku soudnosti fanoušků. HELHEIM zůstávají věrni syrovým blackmetalovým kořenům, přesto jsou schopni experimentovat a album od alba se vyvíjet.
Historie kapely sahá zpět až do roku 1992, kdy se sešli V´gandr (v současnosti působící také v spřízněných Taake) a H'grimnir, aby spolu začali tvořit hudbu. Sestava byla doplněna bubeníkem Hrymrem. A právě tato trojice tvoří dodnes základní pilíř HELHEIM. První demo bylo nahráno v roce 1993 a v roce 1995 následoval debut Jormundgand, zaznamenaný v slovutném studiu Grieghallen. S alby Av Norrøn Ætt a Blod & Ild se kapela stále držela pevně v podzemí, avšak zlom přichází s rokem 2003 vydáním Yersinia Pestis. Právě na tomto albu se dostává experimentům otevřené náruče a plně se tak odhaluje um dvou nových členů Lindheima a Thorbjörna. Albu se dostává velmi kladného přijetí také od kritiků a jméno kapely vstupuje do širšího povědomí. Smlouva s Massacre Records však kapele nevyhovuje a další album, koncepční Journeys and Experiences of Death, vychází u Karisma/Dark Essence Records. Pro našince je jistě zajímavé, že právě na tomto albu došlo ke spolupráci kapely s Jiřím Valterem aka Big Bossem, frontmanem brněnských ROOT.
Čerstvé album, které HELHEIM přijedou do Plzně představit, se jmenuje Kaoskult a dle slov kapely se jedná o počin, se kterým jsou zatím nejvíce spokojeni. Skupinu na plánovaném turné posílí nový kytarista Noralf (jinak SYRACH), jenž je náhradou za odevšího Thorbjörna.

ATROX (www.myspace.com/atroxno; www.atrox.no)
Jestliže HELHEIM budou zajímaví pro příznivce black/viking metalu, druhou skupinu fanoušků jistě nadchne performance norských experimentátorů ATROX. Kapela, jež má pověst jednoho z nejúchylnějších zástupců avantgardní scény, se také v ČR představí úplně poprvé a přiveze s sebou novinkové album Binocular, které podobně jako Kaoskult HLEHEIM sklízí úspěchy nejen u náročných kritiků. Přestože kapelu před nedávnem opustila zpěvačka Monika Edvardsen, která byla určitým poznávacím znamením souboru, kapela si dokázala poradit a natočit zajímavé dílko plné nečekaných zvratů. Ač je pro příznivce starších alb možná příliš konvenčním nástupcem, dokáže uspokojit i náročnějšího posluchače.
Kapela vznikla už v roce 1988 a během své existence si prošla vývojem od tradičněji pojatého death metalu až k progresivní avantgardě, jež je prostřednictvím alb Contentum a Terrestrials vydaných u Season Of Mists vystřelila mezi jména typu ARCTURUS, MADDER MORTEM, RED HARVEST ČI THE 3RD AND THE MORTAL. Čtvrté album Orgasm se dočkalo asi nejvlídnějšího přijetí u kritiků i fanoušků a kapela jím dále posílila své pozice.
Novinkové Binocular nabízí poněkud odlišnou tvář kapely, která je formována zejména mužským hlasovým projevem Rune Folgerøa a širším využitím elektroniky. Rozhodně se je nač těšit.

VULTURE INDUSTRIES (www.myspace.com/vultureindustries; www.vulture-industries.net)
Nejmladším zahraničním zástupcem budou na festivalu VULTURE INDUSTRIES, kteří podobně jako ATROX kráčí v avantgardou načichlém podhoubí.
Kapela vznikla teprve v roce 2002 v norském Bergen. Jejím hlavním mozkem je zpěvák a producent Björnar Erevik Nilsen, který se významnou měrou podílel také na posledním albu kolegů HELHEIM. Je to právě jeho hlasový projev, který dává při poslechu debutového alba The Dystopia Journals vzpomenout na kapely typu ARCTURUS, WINDS, THE PROVENANCE ČI AGE OF SILENCE. Členové VULTURE INDUSTRIES také dále spolupracují s kapelami jako TAAKE, ENSLAVED, DEAD TO THIS WORLD ad. A byl to právě kytarista ENSLAVED Arve Isdal, kdo přispěl jako zvukový inženýr při nahrávání The Dystopia Journals. Jak je vidět, norská scéna je velmi pevně provázána a vy budete mít možnost shlédnout jedny z jejích předních představitelů právě v Plzni.

BELTAINE (www.beltaine.net; www.myspace.com/beltaine)
Po dlouhém mlčení se na scénu opět vrací plzenští BELTAINE. Kapela vydala v roce 2003 velmi ceněné a na české poměry vysoce nadprůměrné dílko Bohemian Winter, které sklidilo pozitivní ohlasy jak u kritiků, tak u fanoušků. Po usilovném koncertování po celé ČR se však na nějakou dobu po kapele zejména díky personálním problémům téměř slehla zem. Letošní rok je však pro kapelu ve znamení návratu na koncertní podia a vy bude mít jednu z prvních možností vidět kapelu v novém a velmi silném složení opět v akci.

TROLLECH (www.trollech.com; www.myspace.com/trollechofficial)
Zástupce lesního black metalu v čele s Lordem Morbivodem asi netřeba dlouze představovat. V současnosti čtyřčlenná kapela přinese to nejlepší ze své bohaté diskografie. TROLLECH v současnosti pracují na novém albu, které stejně jako jeho předchůdce vyjde u německých Ketzer Records. Další z českých kapel, která projela již v podstatě celou Evropu a i ve světě má velké množství věrných fanoušků.

AVENGER (www.avenger-cz.net; www.bandzone.cz/avengerband)
Jednu z legend českého undergroundu, pořadatele legendárního Open Hell (rip) festivalu, uvidíte taktéž po delší odmlce v Plzni. Kapela také v nové sestavě v současnosti opět na podiu. To, že je AVENGER opět pln energie, dokazuje silná odezva na jejich živou prezentaci z řad fanoušků a návštěvníků letních festivalů. I zde se pracuje na novém albu, následníkovi několik let starého Godless.

PANYCHIDA (www.panychida.com; www.myspace.com/panychida)
Plzenští zástupci českého pagan metalu. Loňské album Paganized sklidilo taktéž velmi dobré ovace a to zejména na české scéně. Kapela čile koncertuje a pomalu chystá skladby na album druhé. Vydání proběhne opět u německých Folter Records v průběhu příštího roku. V plánu jsou také podzimní koncerty v Berlíně a Erfurtu po boku Negura Bunget.

OCTAGONE (bandzone.cz/octagone, www.myspace.com/octagonemusic)
Další plzeňská akvizice. Mladá kapela prozatím bez oficiální nahrávky, ovšem koncertně aktivní a rozhodně je o co stát. Kdo má rád například švédské THE PROJECT HATE MCMXCIX či auru MESHUGGAH, bude ze setu OCTAGONE vyloženě nadšen. Skupina si vystačí s programovanými bicími a sound doplňuje množstvím elektroniky. Nechutně podladěné kytary pak dělají z kapely vyloženě deathmetalové peklo, přičemž se nezapomíná na další vlivy z jiných hudebních oblastí. Rozhodně velká naděje a očekávání.

MORTAL DESTINY (www.mortaldestiny.cz; bandzone.cz/mortaldestiny)
Ač fanoušci melodického metalu, MORTAL DESTINY se věnují jeho gotičtější podobě. Kapela je na světě od roku 2001 a na kontě má demo z roku 2002. Koncertně se soustředí především na Západní Čechy, nicméně aktivita MORTAL DESTINY v posledním roce vzrůstá, a je tak pravděpodobné, že se dočkáme i dalších událostí.


Začátek akce:
Info:
Odkazy:

Mapa:

aktuálně

diskuze