Norští ďáblové Satyricon poprvé v Praze!!! A Keep of Kalessin a Insomnium s nimi!

Norští ďáblové Satyricon poprvé v Praze!!! A Keep of Kalessin a Insomnium s nimi!

article_274_px2

SATYRICON + KEEP OF KALESSIN + INSOMNIUM
=neděle 08/10/2006 @ Praha, Libeň - Prostor Abaton (Na Košince 8)=

V neděli 08/10/2006 přijíždí do Prahy v rámci svého evropského turné nazvaného „Tour Diabolical 2006“ norská blackmetalová legenda SATYRICON. Spolu s MAYHEM, DARKTHRONE či EMPEROR stáli u zrodu norského „černého kovu“ a i po patnácti letech existence si neustále uchovávají pozici lídrů této scény.
Jádro kapely tvoří takřka od začátku pouhá dvojice hudebníků – charismatický zpěvák, multiinstrumentalista a skladatel Sigurd Wongraven (Satyr) a jeden z nejuznávanějších bubeníků extrémní metalové scény Kjetil Haraldstad (Frost). Na koncertech jsou však obklopeni plnou sestavou velmi schopných hudebníků, často rekrutovaných ze spřízněných norských kapel. Jejich živá vystoupení jsou typická svou působivou atmosférou a magií, jak potvrdili například před pár lety ve své noční show na festivalu Wacken před desítkami tisíc diváků. Klubové turné však samozřejmě slibuje těsnější kontakt s fanoušky a neméně intenzivní hudební zážitek. SATYRICON mohou pro svůj koncertní set čerpat z bohaté diskografie.
Fanoušky si získali již svým debutem Dark Medieval Times v roce 1993. Začátky kapely nesou známky inspirace středověkou či pohanskou hudbou, spoluutvářejí žánr později zvaný viking/black metal. Definitivně prorazili dnes již klasickou deskou Nemesis Divina, považovanou za jeden z nejzářivějších blackmetalových klenotů. Vyšla v roce 1996, kdy začal výrazně nabývat na popularitě i blackmetalový žánr jako takový. V roce 1999 však SATYRICON ukázali, že nezůstávají stát na místě, a překvapili posluchače svou dosud možná nejpropracovanější a nejbizarnější deskou Rebel Extravaganza, chladným odlidštěným dílem, jež posunulo hranice žánru opět o krok dál. Satyr a Frost se však nespokojili se svou pozicí a i nadále se rozhodli dokazovat, že s jejich kapelou nelze spojovat žádné představy a schémata, protože nakonec je vše stejně vždy jinak.
Dvě desky, které vyšly v novém tisíciletí, s sebou přinesly řadu kontroverzí a diskusí

article_274_px3

mezi blackmetalovými fanoušky, ale zároveň přitáhly k hudbě SATYRICON pozornost širší posluchačské veřejnosti. Sám Satyr prohlašuje, že jejich novější tvorba je „založena na rockové, i když extrémně pojaté, hudbě“. Kapela se také více vrátila zpět k jednoduchosti seskupení, jež stály u kořenů žánru, jako VENOM a BATHORY, jejichž odkaz posunula o dvě desetiletí kupředu. Volcano z roku 2002 získalo cenu za „nejlepší metalové album“ v obou hlavních norských hudebních anketách – Grammy a Alarm. Letos se po čtyřech letech SATYRICON vrátili na scénu se studiovou novinkou Now, Diabolical, která opět vzbudila velký rozruch, ohlas i kontroverzi na blackmetalové scéně, například svými přímočarými „snadnými“ písněmi. Ať tak či onak, album dosahuje skvělých prodejních čísel a aktuální evropské turné bude dalším důležitým krokem na vítězném tažení SATYRICON.
Jako hlavní předkapelu si SATYRICON přivážejí své krajany a přátele KEEP

article_274_px4

OF KALESSIN. Ti se nyní po sedmi letech od vydání poslední řadové dlouhohrající desky triumfálně vrátili s novinkou Armada. Dle mínění řady fanoušků i recenzentů jde o jedno z vůbec nejsilnějších blackmetalových alb poslední doby, sbírá vynikající ohlasy a plné bodové zisky v recenzích po celém světě. Strhující, nadupané album, které je přitom nesené silnými melodiemi a ohromnou atmosférou, jedna z ukázek, že black metal je stále živoucím a rozvíjejícím se žánrem. Lídr kapely Arnt Gronbech (Obsidian C) získal ostruhy mimo jiné jako koncertní kytarista SATYRICON, proto určitě stojí za to podívat se, jak se předvede se svou vlastní kapelou. Mimochodem, na jejích deskách se tradičně schází řada exkluzivních hostů, například zpěvák MAYHEM Attila Csihár nebo právě bubeník SATYRICON Frost.
Třetí skupinou, která trochu odlehčí extrémně laděný večírek, budou finští INSOMNIUM. I oni se mohou pochlubit aktuální nahrávkou Above the Weeping World, jež je (navzdory domovině kapely) přirovnávána k rozličným jménům švédské melodicko-metalové scény. Paralely u INSOMNIUM najdou například fanoušci OPETH, KATATONIE, ale i DARK TRANQUILLITY, přesto jsou INSOMNIUM samostatnou a originální kapelou, která si razí vlastní cestu metalovou melancholií, nezapomíná na razantnější momenty a je věrným odrazem severské atmosféry.
---- -- ---- -- ---- -- ----
SATYRICON .: ://satyricon.no
KEEP OF KALESSIN .: ://keepofkalessin.no
INSOMNIUM .: ://insomnium.net
Shindy Prods. .: ://shindy.cz

article_274_px1

Tagy:

aktuálně

diskuze