Akce

26.10.2019, MeetFactory

Jednota meets Alternativa

Jsme rádi, že Jednota, volné sdružení pražských promotérů, přijala naše pozvání na kurátorování letošního festivalového předvečera Alternativa festival, který vás provede experimentální scénou zastoupenou například producentkou Beatrice Dillon nebo legendárními Zoviet France.
× SOBOTA 26.10.
~ Beatrice Dillon (UK) ~
Producentka a DJka Beatrice Dillon s nahrávkami na labelech jako Hessle Audio, The Trilogy Tapes, Boomkat Editions, Where to Now? nebo PAN se vůbec poprvé představí českému publiku. Bývalá rezidentka rádia NTS dala světu dva roztančené tracky vzešlé ze spolupráce s producentem Call Super, na experimentálních deskách zase s bubeníkem Rupertem Clervauxem zkoumá rozmanité beatové motivy a rafinované struktury – tedy to, co provází její produkci především. Krom toho je vyhlášená jako neortodoxní DJka a hledačka zapadlých klenotů napříč žánry. Po angažmá na mnoha prestižních festivalech (MUTEK, Dekmantel) a v kulturních centrech (Barbican Centre, Tate, Southbank Centre) připravuje londýnská rodačka nové, dosud utajené, LP chystané na elitním labelu, se kterým už dříve spolupracovala. Skladby z něj zcela určitě zazní v live setu v rámci večera Jednota meets Alternativa.
~ Zoviet France (UK) ~
Přívlastkem „legendární“ se sice honosí každý druhý projekt, ale v případě :zoviet*france: je víc než na místě. Z velké části anonymní kolektiv od svého vzniku v roce 1980 v Newcastlu v severovýchodní Anglii zanechal v postindustriální hudbě otisk jako málokdo další. S pomocí levných či primárně nehudebních nástrojů stvářeli alchymické zvukové seance, které si vydávali v rukodělných edicích z kovu, dřeva či porcelánu a které jsou dodnes vyhledávanými artefakty. Neměly tehdy a vlastně ani nyní moc srovnání. Vzdálenými souputníky mohou být Muslimgauze a The Hafler Trio.
Kombinace žánrů etno/ambient/industrial začala být mnohem rozšířenější v 90. letech, ale :Z*F: byli jednoznační průkopníci, aniž by se i jen přiblížili new age nebo prvoplánové líbivosti. Jejich nevědomě snová, hypnotická tvorba jakoby zněla z paralelní reality, kde vedle sebe koexistují jeskynní malby a lety do vesmíru nebo šamanské rituály a parní pohon. Z reality, kde ani geografie není tak, jak jsme uvyklí.
Když nepočítáme turné jejich ex-členů jako Rapoon, Dead Voices on Air nebo Reformed Faction, „aboriginci městských aglomerací“ se ve složení Ben Ponton a Mark Warren vrátí do Prahy po 22 letech, kdy hráli naposledy v divadle Archa.
~ /ϟ/HUREN/ϟ/ (CA) ~
Problémem některých techno projektů je překročit naživo stín svých nahrávek, popřípadě se vymanit z publikem vděčně přijímané, ale prázdné rychty. Kanaďan David Foster alias Huren, mimo jiné polovina projektů Teste či O/H (aka Ontario Hospital s Richardem Oddiem z Orphx), tento problém nemá. Jeho vystoupení rozmetají vše okolo a živelnost z nich jen srší. Už 20 let produkuje hybrid totální anarchie starých punkových, crustových či proto-noisových kapel s neúprosnými rytmy EBM, industriálu a techna. Hurenova produkce je neustále se hroutící a z trosek se vzpínající zvukový bastard. Aneb jak to sám nazývá: scumtronics. Konflikt + nihilismus + katarze = Huren.
~ SkuV (IT/DE) ~
SkuV tvoří dvojice v Berlíně usazených Italů: Vince Gagliardi (The Nent, VU) a Giuseppe Capriglione (Skrei, DFVOKKLL). Záměrem byl rituální industrial s elementy sludge a spojení klasických rockových nástrojů se samplery a kovovým odpadem. Oba jste u nás mohli už v různých konstelacích vidět, naposledy s Phurpou. A The Nent chystá i speciální vystoupení na letošní Lunchmeat Festival 2019. Tento rok se ke SkuV připojil další Giuseppe, příjmením Novella (Sa Bruxa, Drought a další počiny v žánrech black metalu nebo noisu) s vydatnou porcí řevu a kraválu navrch.
~ Intervalle (CZ) ~
Světovou premiérou večera Jednota meets Alternativa bude projekt Intervalle, kde se potkávají White Wigwam a False Trance. Ve společném projektu se potkali už jednou (Kaspar von Urbach, 2002-2010), ale kořeny společného hudebního dětství by se daly vystopovat až k jedné "kultovní" deathgrindové kapele, kterou původně jako duo zakládali a na niž odkazuje i název Intervalle. Krom dalších projektů a historických vazeb, je tu ale i ta v něčem nejbazálnější: jde o duo bratrské.
~ Umresh DJ set (CZ) ~
A nakonec umřeš. Nemusí jít pouze o banální pravdu, ale i předzvěst konce sobotního večera, který uzavře svým DJ setem Avdeeva Daria aka Umresh. Na Sibiři narozená a v Praze žijící DJka posledních pár měsícu solidně uzemňuje zdejší parkety svým striktním a hodně chladným EBM industrialem. Na jednotí večer Alternativy si ale možná nachystá i nejedno překvapení. “Life is the arena for Death.”
x VSTUPENKY
Permice na 4 dny — 650 Kč (na místě 750 Kč)
Vstupenka na jeden den — 250 Kč (na místě 350 Kč)
Dostupné v síti GoOut : http://bit.ly/festAlt


Začátek akce: 18:00
Info: 250/350
Odkazy:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze