Autor: 92.5 Uživatelé: 87 Tvé hodnocení: hodnoť
Polars

TEXTURES - Polars

Holandsko, nová kapela… debut, hnedle u Listenable. Jméno kapely mě uvádí v pozornost. Že by něco společného s božským ‘King Crimson revival‘ z Miami? Nikoli. Ale i přesto hned začátek Polars Vám podrazí kolena… a padáte držkou k zemi! Textures se totiž pro inspiraci stavili v ‘Tre Kronor landu’.
Kronor 1: Meshuggah! Robotí zasekávačky, neuro akordy, do tupaček sborové pokřiky (jak za starých Mesh), brnkačky a atmo plochy (trochu Sol Niger Within Fredrika Thordendala) a na ty točený sekačky přefrázovaný štěkaný zpěv. Ve dvojce Ostensibly Impregnable dokonce sólo jak od ‘FredLana HollDendala‘.
Kronor 2: Soilwork! Občasná melodika (snad až i At the Gates), určitá dávka atmosférična (líbeznosti) vlastního posledním dvěma výtvorům kapely, ale především neuvěřitelný ‘drive‘ a agresivita dvojky The Chainheart Machine – extrémně rychlý thrashový tempíčka a sypanice, yop!
Kronor 3_nesverige: U třetí ‘korunky’ bych se zdržel konkrétnímu přirovnávání, protože zde vybylo místo pro nápady vlastní Textures, a těch je! Sice bych v možná moh’ třeba nahodit ještě Townsendovy psychózy, ale asi bych si už musel vymýšlet. V každém případě nic to nemění na tom, že tu jsou nejrůznější atmosférické plochy (trochu jsem již naznačil) a zasněné podklady (v Transgression i úžasnej saxík). Skladby celkově jsou neuvěřitelně rytmicky propracované a Textures se dokonce povedly i zajímavé a netradiční aranže. Songy jsou víceméně propojené nejrůznějšími indus prvky, ale jsou tu i skladby vyloženě tohoto typu – Effluent (připomíná mi soundtracky k Aliens) a závěrečná patnáctiminutovka Heave – takhle nějak to musí vypadat, když duše opouští tělo a jde dál… krása.
Maličko bych přibrzdil už jen u předposledního a titulního téměř dvacetiminutového tracku Polars, který vše, co jsem uvedl výše, ještě hází do jiných poloh a navíc na mě působí jak zvukový doprovod k nějakému psycho sci-fi filmu – rozjede se ‘metalem‘ a přejde do kosmik ambientu, aby pak ještě několikrát obdobně převalil… dramaturgicky hodně podobný Missing Time (bonus - ze Sol Niger Within version 3.33, a to sólo na závěr!!!), jen je neurotický (až násilný?), tak čekejte, že slabším rozerve jejich, snad ještě zdravou, duši… prostě neuvěřitelná věc na konci i s čistým zpěvem (ten je ještě v Ostensibly Impregnable)! Pokud by následující deska Textures měla znít takto, tak pomoc!!!!! Nápadů je v ní na dvě desky pro tři stylově různé kapely.
Zkrátka, debut jako řemen! Víc nemůžu… jen jedno p.s.: Na cedlu je cd-rom včetně klipu k Ostensibly Impregnable.

8 / 55:59

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Textures, Polars, progressive metal, groove metal

aktuálně

diskuze