Autor: 80 Uživatelé: 70 Tvé hodnocení: hodnoť
Money Shot

PUSCIFER - Money $hot

Třetí vrstva Keenanova kreativního podvědomí ještě stále plodí docela kvalitní hrozny, vylisovat exkluzivní víno bylo ale tak nějak náročnější. 

Maynard James KeenanMaynard James Keenan na podzim loňského roku zkoncentroval síly, obklopil se dalšími sedmi starými známými muzikanty z předchozí desky Conditions of My Parole a v rámci svého sólového projektu Puscifer vydal třetí studiové album Money $hot. Stalo se tak přesně 8 let po debutu s albem V Is for Vagina.

Keenan jako CMP (Centrální Mozek Pusciferu), v minulosti ten, který postupně přebíral tvůrčí otěže v A Perfect Circle toolovského kytarového technika Billyho Howerdela, a ten, který „prorazil“ především se svou domovskou kapelou Tool, je tak trochu složitý případ a fretkoidní chameleon, v němž je kumšt se vyznat. Docela mi trvá, abych si v hlavě udělala názor, zda vůbec chápu jeho snahy o vlastní ironii, zda alespoň tuším, kdy chce působit zcela vážně, a zda vlastně rozumím tomuhle druhu projevu. Lacině chci říct, že na mě dělá dojem jednoho z těch „umělců a podivínů“, který se se shrbenými zády a chocholkou na hlavě zabývá interiérovým designem, uznale špulí rty nad sklenkou červeného vína ze své vinice, skoseným pohledem z napřímené hlavy shlíží do talíře ve své losangeleské restauraci, zatímco nakoupil kvalitní bio potraviny ve svém stánku v městečku Cornville. Tohle ale nemůžu udělat, i kdyby to byla pravda. Je za tím totiž víc - Keenan prostě umí udělat výbornou muziku. Ať už je sám sebepodivnější.

Tak sexy a vtipná jako předešlé desky ale tahle Money $hot není. Je to spíš holka, co už neběhá rozpustile v sukni nad kolena, ale prodává se až druhým nebo třetím pohledem a především promluvou. Taková řekněme intelektuálka v brýlích, přes které jí její hipster-friend udělá vydařený krémový „money shot“ (doporučuji se podívat na význam tohohle frazeologismu) a ona o tom napíše na svůj blog.

Puscifer

Album má přesto svoje momenty. Není nutné se bavit o zvuku, ten si umí Puscifer dobře pohlídat a ve výsledku není asi ani přílišným poznávacím znamením, protože jde prostě o stabilní přehlednou kvalitu. Ale třeba takové mechanické zaříkávání v duchu islámského muezzina nesoucí se jako klenba nad songem Grand Canyon (ne náhodou tedy zvoleným i jako jeden ze singlů alba) má až hypnotizující efekt. Tah otevřené klapky komínu, který žhaví jiskry u klipovky The Remedy nebo barevné mozaiky vokálních vrstev u titulní Galileo, to baví.

Co Keenanovi v jeho ambientním projevu a tvorbě opravdu jde, to jsou sbory a rytmy. Prvního je na desce tak nějak akorát a má to svoje místo, ale těch beatů se nemůžu nabažit a vlastně mi tady hodně chybí, přestože tuto úlohu nenesou jenom bicí. Nefandím moc jakýmkoliv nehudebním monologům, takže song Simultaneous často přeskakuju, i když v jeho druhé polovině ony rytmy konečně přichází na řadu. A v songu Money $hot mě basa a celková aranž nutí třepat hlavou ještě víc, ale jako nejkratší skladba desetikusového alba, s přídělem dravostí docela šetří.

Myslím, že by Pusciferovi s další studiovou deskou slušelo vynořit se víc ze svého kreativního podvědomí, jak sám Maynard James Keenan svůj projekt označuje, a v některých polohách dodat muzice více energie a ubrat stojatého horkého vzduchu arizonské pouště.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

aktuálně

diskuze