Autor: 100 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Naděje

Nail - Naděje

  • Label: neuvedeno, 1970
  • Žánr:

Kapela Nail je v podvědomí tuzemských metalových fanoušků zapsána zejména jako inventář většiny metalových akcí pořádajících se na Moravě. Své koncertní zkušenosti sbírala po boku takových jmen jako jsou např. Godless Truth, nebo Root.

Jejich první demíčko mi připravilo velmi příjemné překvapení. Vím, že ani sami členové skupiny neví jak klasifikovat jejich styl a skoro se přikláněli k tomu, že jsou “doomová“ grupa. Před českými kapelami označenými tímto termínem prchám od té doby, kdy se mi do věže nějak záhadně dostalo CD Dissolving of Prodigy. Tento styl hudby opravdu není můj šálek čaje – asi jsem moc uspěchaný člověk :o)

Ale Nail jsou doomu (tomu klasickému mustru) velmi vzdáleni. (Stylově se pohybují někde na rozmezí rocku/metalu. Něco podobného hráli např. Therion na albech Theli a A´arab….. Samozřejmě, že srovnání je hooodně odvážné – mám na mysli zejména atmosféru skladeb). Skladby Nail se sice nesou většinou ve středním a pomalejším tempu, ale velmi často je do nich zakomponována nějaká ta změna v podobě nějakého lehkého (téměř speedového :o) zrychlení, nebo tvrdšího (téměř powermetalového až deathmetalového :o)) běsnění. Tím pádem nehrozí, že by se skladby nějak kompozičně podobaly a nudily. Nahrávka má velmi zvláštní zvuk – je samozřejmě poznat, že vše vznikalo bez profesionálního dohledu, ale právě takový ten zastřený (a přitom ne špinavý) zvuk všech nástrojů je 100% vhodný pro tyto atmosférické záležitosti. K tomuto stylu hudby si já osobně vhodnější produkci ani představit nedokážu.

Dominantním znakem kapely je projev obou krasotinek– Veroniky a Zuzky. Kombinace jejich sametových hlásků je vskutku čarovná a působí na uši jako ten nejlepší balzám. Kluci obsluhující instrumenty jsou také mistři – přesné a hravé bicí, magické melodie linoucí se z klapek, pestré rejstříky kytar a vše jistící bezchybná basa.

Produkce romantických “Hřebíčků“ je velmi originální – každá píseň má svou specifickou atmosféru: ať je to “Oceán“, který Vás přenese na loď Černého korzára, orientální “Slza pouště“ (zde mi textová složka vzdáleně připomíná román “Bez dcerky neodejdu“), tragická “V šeru“ s vynikajícím textem od Idle (zde skupina poněkud nešťastně nerozlišila hlasy při dialogu…), titulní “Naděje“ (po okraj plná pozitivní energie – chvilkami silně připomínající atmosféru legendárního Theli) a nakonec i steskuplná “Bez tebe“. Jako bonus se na mém CD objevil i starší kousek “Svítání“, jenž je nazpíván basákem a autorsky se na něm podílela spřátelená skupina SCA. Opět výborný kus – vokalistův projev je velmi podobný tomu, který měl Chris Johnsson na Lepacce Kliffoth. Takových písní bych u Nail uvítal více!!!

Suma sumárum se jedná o naprosto bezchybný materiál. Co se týká kompoziční stránky věci, tak mi Nail přijdou geniální - to jak umí pracovat se zpěvy a s atmosférou se hned tak někde nevidí!! Možná mi chybí nějaká tvrdší píseň, která by kontrastovala s těmi ostatními “andělskými“ songy. Nebo větší prostor pro ty pasáže, kde se trochu tlačí na pilu. Ale nebudu radit – to jsou jen mé subjektivní názory….

Moc by mě zajímalo, jak by tato nahrávka zněla, kdyby měla skupina lepší podmínky pro nahrávání… Ale i tak beru jejich první počin jako plnohodnotný a jsem z něj naprosto nadšen!

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

a ještě od Mildy!

Moc díky za hezkou recenzi. Ani jsem netušil, že naše demo nahrávka tehdy někoho zaujala☺️ A přirovnání k tehdejším Therion moc potěšilo, byly velkou inspirací

já radši půlčíky :)

ja radsi KOZačkY

nene...to já neřekl...asi si mě s někým pleteš *2*

ale mě zase nejvíc zaujaly ty zpěvačky :o)

taks to napsal - *2*

já řekl, že se mně líbí zpěvačky?*2*...Nic takovýho jsem neřekl :o)...ani nenapsal :o)

Hele já myslel že seš na kluky - tak jaktože se ti líběj zpěvačky :o))))) ??? *24**2**18**23*

Nikdo tě nenutí, abys je četl....... *24*

wolf: koukám, že od Tebe se dneska nic rozumnýho nedozvíme :o)

...treba o tom jaky jsou vsichni buzny..

ale zase kdyby konkrétní skupina vyvolala ve všech úplně stejný pocity, tak by to byla nudaaaaaaaa :o)...mohli bysme fóra zrušit a bavit se...třebaaaa....teď mě zrovna nic nenapadá :o)

"hudba přece není o tom jak moc je složitá a dobře zahraná, ale o pocitech, který vyvolá" tohle tu tvrdím od počátku, jenomže to nikomu nechce lézt do hlavy... možná proto, že se i stímhle přístupem dostávám úplně jinam než k therion.. :)

asi nejsem takovej hudebník a znalec hudby jako vy :o)..ani toho nebudu mít tolik naposlouchanýho, ale mně se Therion líbí :o)..hlavně kvůli té atmosféře a náladám, který to dokáže vyvolat...teda aspoň u mě :o)...hudba přece není o tom jak moc je složitá a dobře zahraná, ale o pocitech, který vyvolá...a když Therion ve vás vyvolá pocit hnusu :o), tak to musí být hoooodně dobrá skupina .o)))

jo, zejmena temata jako "Houkani sovy" jsou v jistych kruzich asi oblibene :-)

Vani a nevadi Henjo celej? ;)

hele kurva aby bylo jasno, ja sem NIC za sracku neoznacil (krom therion a na tom trvam) a uz vubec ne Nail, ktery neznam. Jenom mi vadi henjovy recenze!

pravá ezoterická hudba jsou jedině produkty "esovision", takové ty "přírodní zvuky".. les, pole, potůček, ptáci + neuvěřitelně sračkové new age klávesky

asi to bude něco jako esoterická hudba :o)...dreckus by to měl poslouchat povinně :o)

Tak se mi to libi... Nail nas inspiroval k smireni.. no to je uzasne.. to demo si koupim.. ;))))))) nemaj tam neco podprahove nahranyho?

dreckus: děkujeme :o)...už se to víckrát nestane...:o)...jak dopadlo přemýšlení o hodnostnějších věcech? :o)...jestli smím být tak smělý?

panáčkové, nesmíte to brát všechno moc vážně :-) ...."...zpívám rád a je to na mně doufám znát.."
........jo a ikonku "aktualizovat" není záhodno používat milionkrát, zvlášť ne na forech po odeslání pžíspěvku... :)

Kejdoska: nám to stačí napsat jednou...případně dvakrát :o)....vždyť vidíš, že Tě všichni poslechli :o)

Kejdoska: nám to stačí napsat jednou...případně dvakrát :o)....vždyť vidíš, že Tě všichni poslechli :o)

tak uz se nehadejte, decka. Je to zkratka desne povedena deska - uplna pecka - kdo nekoupi, ten prohloupi. Ridte se tim, a budete spaseni. amen.

tak uz se nehadejte, decka. Je to zkratka desne povedena deska - uplna pecka - kdo nekoupi, ten prohloupi. Ridte se tim, a budete spaseni. amen.

kejdoska: už se hádat nebudeme....slibujeme..:o)

tak uz se nehadejte, decka. Je to zkratka desne povedena deska - uplna pecka - kdo nekoupi, ten prohloupi. Ridte se tim, a budete spaseni. amen.

hmmm :o( to mně nedošlo, že to byla od dreckuse vlastně pochvala
Dreckus: omlouvám se :o)

Omlouvam se. ted jsem teprve pochopil, ze jsou pro tebe sracky hodnotnou veci.. To hazi na tvuj komentar uplne jine svetlo.

ja myslim, ZE kritizovat neco, cemu nerozumis, svedci jen o tom, ze jsi vylizany pako. Jdi radsi na kaju gota.

no yo no:o(...člověk se upíše ani neví jak :o)...ale psal si, že nad těma hodnotnějšíma věcma se musíš zamýšlet a ty co jsi uvedl jako hodnotnější mně nepřišlo zase tak složitý, abys nad tím musel tak dlouho přemýšlet :o)

no buď na vaněnu nebo na mě.. (a vzhledem k tomu, že s vaněnou tady 100% souhlasím...). Ale fakt tam některý věty nechápu, zřejmě avizovaný překlepnutí či spíše "upsání se". Hodnotnější, kupříkladu, že se mi chce na hajzl, jíst a tak.. :)

dreckus: jak víš, že to bylo myšlený na Tebe? :o)...jaký hodnotnější věci? :o)

dotyčná xenofobní buzna celkem zvysoka sere na podobné verbální průjmy jako ty vaše :) ... k zamýšlení mám hodnotnější věci...

Imai: to bys ani nebyl Ty, aby ses mě nesnažil nasrat, že?:o)

taky jsem byl myslím na jejich koncertu :o)...celkem dobrý, ale mě zase nejvíc zaujali ty zpěvačky :o)
s těma xenofóbníma buznama musím jen souhlasit...označit něco za sračku jen proto, že to vychválil někdo kdo to nemá rád :o)...přinejmenším úsměvné :o)...a pro dotyčnou buznu možná něco k zamyšlení :o)

THERION RULEZZZZ!!!

ach yo, už ani neumím psát...ale snad to Ti pro které to bylo určené pochopí :o)

taky jsem byl myslím na jejich koncertu :o)...celkem dobrý, ale mě zase nejvíc zaujali ty zpěvačky :o)
s těma xenofóbníma buznama musím jen souhlasit...označit něco za sračku jen proto, že to vychválil někdo kdo to nemá rád :o)...přinejmenším úsměvné :o)...a pro dotyčnou buznu možná něco k zamyšlení :o)

Byl jsem na jejich konzertu a byli fakt dost dobry. Nejvic se mi libil jejich bubenik.. Nemel chybu..

Souhlasim s renzentem, ze by obcas neskodilo pritvrdit.

Poznamecka pro xenofobni buzny: z tohoto duvodu existuji recenze - aby nemuseli poslouchat neco, co jim jejich momentalni poza zakazuje.. Posloucham vsechny styly a jsem otevreny cemukoliv.

PS: mně se Doom nelíbí, tak to neřešim.....

PPS: jo je to moje Hells-Bells kamarádka - svět je holt malej....

PPPS: spíš než v jejich popularitě to bude tím, že nechodíš na ty správné metalové koncerty.......

snad poprvé musím s vanenou na 100% souhlasit :)
ach jo, to bude zase sračka...

ps: DOP jsou bezpochyby nejlepší českou doomovou kapelou (alespoň pokud beru desku Time Ruins...).

PPS: neni Idle ta tvoje Hells Bells kamarádka?????

PPPS: s tou popularitou na Moravě to zase tak horký asi nebude, poněvadž by o nich aspoň slyšel :) (možná se jen zdárně vyhýbají středomoravskému kraji :))

A kdo je podle tebe geniální? Boy George?? :o))

Therion jsem použil pouze pro přirovnání - podobná atmosféra skladeb a styl hudby. Samozřejmě, že u Nail nejsou ty orchestrální pasáže -
o to je zajímavější, že té atmosféry dosáhli i v tak omezených podmínkách.....

Stejné jako když napíšu, že Salamandra hraje muziku podobnou Rhapsody - to je úplně ten samý případ.....

paneboze bizzaro, uprouro, koho to sem nechavate psat? to uz sem pisou i dementi kteri si pod slovy genialni predstavi therion??? co ste to s tim marastem udelali....

Tvé hodnocení:

Tagy:

Nail

aktuálně

diskuze