Autor: 100 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Naděje

Nail - Naděje

  • Label: neuvedeno, 1970
  • Žánr:

Kapela Nail je v podvědomí tuzemských metalových fanoušků zapsána zejména jako inventář většiny metalových akcí pořádajících se na Moravě. Své koncertní zkušenosti sbírala po boku takových jmen jako jsou např. Godless Truth, nebo Root.

Jejich první demíčko mi připravilo velmi příjemné překvapení. Vím, že ani sami členové skupiny neví jak klasifikovat jejich styl a skoro se přikláněli k tomu, že jsou “doomová“ grupa. Před českými kapelami označenými tímto termínem prchám od té doby, kdy se mi do věže nějak záhadně dostalo CD Dissolving of Prodigy. Tento styl hudby opravdu není můj šálek čaje – asi jsem moc uspěchaný člověk :o)

Ale Nail jsou doomu (tomu klasickému mustru) velmi vzdáleni. (Stylově se pohybují někde na rozmezí rocku/metalu. Něco podobného hráli např. Therion na albech Theli a A´arab….. Samozřejmě, že srovnání je hooodně odvážné – mám na mysli zejména atmosféru skladeb). Skladby Nail se sice nesou většinou ve středním a pomalejším tempu, ale velmi často je do nich zakomponována nějaká ta změna v podobě nějakého lehkého (téměř speedového :o) zrychlení, nebo tvrdšího (téměř powermetalového až deathmetalového :o)) běsnění. Tím pádem nehrozí, že by se skladby nějak kompozičně podobaly a nudily. Nahrávka má velmi zvláštní zvuk – je samozřejmě poznat, že vše vznikalo bez profesionálního dohledu, ale právě takový ten zastřený (a přitom ne špinavý) zvuk všech nástrojů je 100% vhodný pro tyto atmosférické záležitosti. K tomuto stylu hudby si já osobně vhodnější produkci ani představit nedokážu.

Dominantním znakem kapely je projev obou krasotinek– Veroniky a Zuzky. Kombinace jejich sametových hlásků je vskutku čarovná a působí na uši jako ten nejlepší balzám. Kluci obsluhující instrumenty jsou také mistři – přesné a hravé bicí, magické melodie linoucí se z klapek, pestré rejstříky kytar a vše jistící bezchybná basa.

Produkce romantických “Hřebíčků“ je velmi originální – každá píseň má svou specifickou atmosféru: ať je to “Oceán“, který Vás přenese na loď Černého korzára, orientální “Slza pouště“ (zde mi textová složka vzdáleně připomíná román “Bez dcerky neodejdu“), tragická “V šeru“ s vynikajícím textem od Idle (zde skupina poněkud nešťastně nerozlišila hlasy při dialogu…), titulní “Naděje“ (po okraj plná pozitivní energie – chvilkami silně připomínající atmosféru legendárního Theli) a nakonec i steskuplná “Bez tebe“. Jako bonus se na mém CD objevil i starší kousek “Svítání“, jenž je nazpíván basákem a autorsky se na něm podílela spřátelená skupina SCA. Opět výborný kus – vokalistův projev je velmi podobný tomu, který měl Chris Johnsson na Lepacce Kliffoth. Takových písní bych u Nail uvítal více!!!

Suma sumárum se jedná o naprosto bezchybný materiál. Co se týká kompoziční stránky věci, tak mi Nail přijdou geniální - to jak umí pracovat se zpěvy a s atmosférou se hned tak někde nevidí!! Možná mi chybí nějaká tvrdší píseň, která by kontrastovala s těmi ostatními “andělskými“ songy. Nebo větší prostor pro ty pasáže, kde se trochu tlačí na pilu. Ale nebudu radit – to jsou jen mé subjektivní názory….

Moc by mě zajímalo, jak by tato nahrávka zněla, kdyby měla skupina lepší podmínky pro nahrávání… Ale i tak beru jejich první počin jako plnohodnotný a jsem z něj naprosto nadšen!

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Byl jsem na jejich konzertu a byli fakt dost dobry. Nejvic se mi libil jejich bubenik.. Nemel chybu..

Souhlasim s renzentem, ze by obcas neskodilo pritvrdit.

Poznamecka pro xenofobni buzny: z tohoto duvodu existuji recenze - aby nemuseli poslouchat neco, co jim jejich momentalni poza zakazuje.. Posloucham vsechny styly a jsem otevreny cemukoliv.

PS: mně se Doom nelíbí, tak to neřešim.....

PPS: jo je to moje Hells-Bells kamarádka - svět je holt malej....

PPPS: spíš než v jejich popularitě to bude tím, že nechodíš na ty správné metalové koncerty.......

snad poprvé musím s vanenou na 100% souhlasit :)
ach jo, to bude zase sračka...

ps: DOP jsou bezpochyby nejlepší českou doomovou kapelou (alespoň pokud beru desku Time Ruins...).

PPS: neni Idle ta tvoje Hells Bells kamarádka?????

PPPS: s tou popularitou na Moravě to zase tak horký asi nebude, poněvadž by o nich aspoň slyšel :) (možná se jen zdárně vyhýbají středomoravskému kraji :))

A kdo je podle tebe geniální? Boy George?? :o))

Therion jsem použil pouze pro přirovnání - podobná atmosféra skladeb a styl hudby. Samozřejmě, že u Nail nejsou ty orchestrální pasáže -
o to je zajímavější, že té atmosféry dosáhli i v tak omezených podmínkách.....

Stejné jako když napíšu, že Salamandra hraje muziku podobnou Rhapsody - to je úplně ten samý případ.....

paneboze bizzaro, uprouro, koho to sem nechavate psat? to uz sem pisou i dementi kteri si pod slovy genialni predstavi therion??? co ste to s tim marastem udelali....

Tvé hodnocení:

Tagy:

Nail

aktuálně

diskuze