Autor: 85 Uživatelé: 76 Tvé hodnocení: hodnoť
Maserati VII

MASERATI - Maserati VII

Možná je to tím, že jsem žádnou desku z žánru dlouho neslyšel, možná tím, že Maserati jsou prostě geniální. Každopádně s křížkem po funuse teď představuji nejlepší post-rockovou desku loňska.

Maserati

Američtí Maserati rozhodně nejsou žádní nováčci a českému publiku neznámá kapela. To, že existují už 13 let a mají hromadu desek, splitů atd. zjišťuji až v momentě, kdy o nich hodlám psát. Důvod, proč se vůbec k nějakému zjišťování dostávám až tak pozdě, je, že se jen tak jednoduše nemohu odpoutat od nové (loňské) desky s jednoduchým názvem VII. Jestli jsem u Dinosaur Jr. psal něco o návyku, v případě Maserati je to čirá závislost. Jsou totiž kapelou, pro kterou jsou nějaké post-rockové hranice (už) cizí, až zbytečně utlačující. Jestli mi tedy 65daysofstatic nabořili povědomí o tom, jak se tento žánr hraje, Maserati toto úsilí dovršili. Takže pokud Vám to ještě teď není jasné, Maserati hrají post-rock, ale tak nějak po svém, nebo i space rock podle Wiki. Jak chcete.

Samozřejmě že je tendenční a klišé neustále mluvit o škatulkách a žánrech, to je naše novinářská slabost. Hlavní je samozřejmě hudba. V případě těchto Američanů pětapadesátiminutová esence rockového výletu nejen do kosmu, ale i do minulosti s nádechem budoucna, uh! Skvělé propojení kytar a jednoduchých beatů se dostává do nekončící smyčky psychedelického opojení. Základní páteř je stále post-rockový vzorec - klidný začátek a pomalé vrstvení, které graduje. Jenže oproti žánrovým klasikům, Maserati v prvopočátcích rozjíždějí lehké, až taneční linky, které eskalují do neustálého kolotoče smyček, které nemají daleko k uvrhnutí posluchače do transu. S touto taktikou Maseratipracují hlavně delší skladby, impozantní Abracadabracab, která aspiruje na nový soundtrack pro legendární Tron - zkuste si to video spolu se skladbou pustit, ideální kombinace. Maserati se „zde“ dokonale inspirovali, nebo lépe řečeno, přetavili tuto dobu do moderního a hlavně rockového kabátu. Působí to svěže a, jak několikrát opakuji, opravdu hypnoticky. Jistým protipólem jsou skladby kratší stopáže (Earth-Like), které mi evokují první Russian Circles nebo Pelican, hlavně svým strhujícím tempem a tvrdší razancí, jež dokonale kontrastuje s tripovým dojezdem delších opusů. Tak trochu mimo a zároveň přímo zapadající je skladba Solar Exodus s elektronicky pokřiveným zpěvem. Podmanivá, geniální a přitom vcelku primitivní basová linka dokazuje, že s detaily a celkovou kompozicí siMaserati kapela opravdu pohrála a víc než navýsost dovršila dramaturgii celé desky, které její stopáž absolutně nepřekáží, přímo naopak, vyžaduje ji.

Nejsem s to hodnotit celkový vývoj Maserati, ale je jasné, že od debutu až po předchozí desku Pyramid of the Sun z roku 2010 je celkový posun znatelný. A ten se v tomto žánru až tak často nevidí. Na druhou stranu, právě předchozí počiny deklarují cestu, kterou by se mohl celý žánr resuscitovat. Maserati se tak vcelku nenuceně, s lehkostí a grácií povedl zásah do černého. Takže protřepat, nemíchat a hurá pod diskokouli na taneční parket. V neděli na Dobešce

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Koncert zrušen!

docela vtipný, že je dneska "Světový den letectví a kosmonautiky" a jako by to symbolicky odstartovalo všechny ty psychedelický mimozemšťany a kosmonauty co se tu v následujících cca 3 týdnech proženou - Maserati, The Cosmic Dead, Teeth of the Sea, Gnod, Boduf Songs a Ufomammut ... slušná invaze :))

když se tu zmiňovali ti Grails, tak někdo psal, že ti Teeth of the Sea mají být jako "zahuhlaná, psychedeličtější verze Grails", těžko říct, něco málo jsem zkoušel a není to tak úplně mimo, bude to každopádně asi dobrý...

..a nejlepší "post-rock" stejně hrajou Sólstafir :)

.. když jsem tu zmínil ty Sunset in the 12th House tak tady jsem našel hodně dobře znějící živák z prosince, aneb "post-rock" pro Bizze :)
www.youtube.com/watch?v=69z-ofQ-N6I

ad ty Ana Never (Srbsko), ono to není nic extra, ale třeba tady uchopili ten vyčpělý "Mono model" tak, že to nezní jako cukrová vata pro důchodce :)
www.youtube.com/watch?v=PdyXKMQtCYs

   brutusáček: Maserati jsem projel hodně z lehka...   
no tím to asi bude... proto ti tenhle 3. nálev asi tolik chutná, když sis nedal pořádně ten 1. :))

   gorth: popravdě mi jak poloha Inventions, tka tohohle přijde docela zaměnitelná  
ano - svým způsobem, i když rozdíly tam jsou - ad to louhování čaje ještě :) ... + už to prostě "tolik nemaká" (ehm)... jinak se Zombi (mají s ním split a dělá jim na deskách elektroniku tuším) atd. přesně :)

   Cherubian: Povidej, rád si poslechnu něco svěžího z post-rocku.  
já to umírání nijak popírat nechci, ať si post-rock chcípá :)) (minimálně ta "trve" forma), Brutus snad ví co jsem tou nárážkou na dinosaury myslel :) (doufám) .. ale co je lepší než loňský post-rock dinosauři?
... kdo rád tu trve / nejrozšířenější verzi post-rocku tak Ana Never jsou slušný...
..když to vezmu hodně ze široka tak určitě ty Grails jak píše gorth, Valerinne jak jsem psal už níže, The Samuel Jackson Five to taky dělají celkem zajímavě... pak loňský Kayo Dot (i když tam se o p-r otřely jen dvě skladby asi...) a jsem zvědav s čím vylezou ti Sunset in the 12th House (a snad to nebude moc post-rock :) )

heh, to je fakt hodně spacerockový... bych ani nemluvil o post-rocku, spíš mi to připomíná tu retro vlnu jako Zombi, Umberto, Miracle... popravdě mi jak poloha Inventions, tka tohohle přijde docela zaměnitelná

jinak loni vydávali Grails nebo XXL (Xiu Xiu + Larsen)... místy možná post-rockem zavání i L A N D nebo Aranis

   brutusáček: když mě ten pr připadá už takovej mrtvej..čest maserati, 65daysofstatic jejichž poslendí deska už je taky taneční :) sem tam pelikan a poslední red sparowes tak nic moc..zbytek co tak někde ochutnám mi přijde přelouhovaný čaj..  
Tak jako skomírá no, to je fakt. Zkus VESSELS - Heloiscope, to je super, ale neni to teda 2012.

   AddSatan: brutusáček:... doporučuju někdy dát prostor někomu jinýmu, než všem těm dinosaurům napříč žánry...  
Povidej, rád si poslechnu něco svěžího z post-rocku.

   AddSatan: brutusáček: právě proto je to nadsázka už hned na začátku
fajn budu tu recenzi brát jako jednu velkou nadsázku :)) ... ještě bych si je znechutil a to bych nerad...
brutusáček: zbytek co tak někde ochutnám mi přijde přelouhovaný čaj
a proto vychvaluješ přelouhovaný čaj značky Maserati? :) ... doporučuju někdy dát prostor někomu jinýmu, než všem těm dinosaurům napříč žánry...
  
nadpis=nadsázka
Maserati jsem projel hodně z lehka a naopak to jako vylouhovaný čaj nepovažuji, vidíme to každý evidentně jinak :)....no právě že maserati jsou pro mě "něco jiné" než to co poslouchám

   brutusáček: právě proto je to nadsázka už hned na začátku  
fajn budu tu recenzi brát jako jednu velkou nadsázku :)) ... ještě bych si je znechutil a to bych nerad...

   brutusáček: zbytek co tak někde ochutnám mi přijde přelouhovaný čaj..  
a proto vychvaluješ přelouhovaný čaj značky Maserati? :) ... doporučuju někdy dát prostor někomu jinýmu, než všem těm dinosaurům napříč žánry...

Tvé hodnocení:

Tagy:

Maserati, post-rock, indie rock, indie, space rock, rock, instrumental

aktuálně

diskuze