Autor: 85 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Desiderata

MADDER MORTEM - Desiderata

review_657_px2

Madder Mortem nabízí jakousi ukázku toho, jak vytvořit klasický metal, aniž by zněl nějak vyčpěle či šablonovitě, naopak, zní velice novátorsky a neotřele. Polovinu celého kouzla tvoří expresivní projev Agnete, která opravdu dodává desce velký náboj, dokonale si pohrává s emocemi, s napětím, v tu pravou chvíli se umí zklidnit, ztišit, aby nás následně zase vtáhla do svého schizofrenního světa. Má jedinečný hlas a její práce s ním je opravdu neuvěřitelná. Přesně se trefila do toho, co nová deska Madder Mortem potřebuje a zapadá do hudebního projevu naprosto dokonale. Vůbec celá stavba skladeb (ačkoliv není přehnaně složitá, naopak působí přímočaře, přesto ohromně nápaditě) je výtečná a stejně jako u projevu zpěvačky i celek zvaný Desiderata umí v tu pravou chvíli zvolit naléhavost, v tu pravou odlehčení. Je zkrátka vidět, že Madder Mortem mají neuvěřitelný hudební cit a důkazem jsou dokonale procítěné a emotivní kompozice. Kytarová práce je také hodně zajímavá, zaujalo mě zejména, že se kytaristi nebojí kolikrát hrát opravdu klasické metalové riffy, které by samy o sobě možná působily trošku nudně a nenápaditě, do toho ovšem druhá kytara jako podklad tvoří nádherné melodie a naopak velice originální linky. Skloubení těchto dvou věcí je velice zajímavé a působí na mě, jak už jsem naznačoval, dojmem, že Desiderata je nevšedně a originálně udělaný klasický metal.
Strašně se mi líbí, že se Madder Mortem nepouštějí do nějakých krkolomných experimentů a jejich skladby mají jasnou a zapamatovatelnou strukturu. Práce s

review_657_px3

dynamikou je také na jedničku, střídají se střední valivá tempa s rychlejšími (i v těch jsou MM krásně srozumitelní a čitelní), občas se úplně „vypne“ a my si můžeme užívat spodních kytarových strun a nádherného hlásku. Přesto, že nejsou Madder Mortem žádní instrumentálními exhibicionisti, je cítit s jakou lehkostí a samozřejmostí své nástroje ovládají, tohle nejsou jen hodiny a hodiny tréninku a cvičení, tohle je dar od boha. Přímočarost skladeb (přesto nechybí momenty překvapení, nenadálá změna rytmu...), ostré sekané riffy v kontrastu s údernou a přesnou rytmikou, to vše dělá z Madder Mortem, krom procítěné emotivní záležitosti, i pořádnou metalovou brusku a narozdíl od mnohých umělců se od metalu nijak neodvracejí a zní sakra tvrdě. Koncert musím být naprosto strhující.
Báječnému požitku z desky nebrání ani zvuk, ba naopak, opět se podařilo vše dokonale skloubit s hudební náplní. Hezky ostrý, nabroušený (zejména kytary a basa jsou báječné), přitom krásně čitelný a dává vyniknout i těm klidným pasážím. I celková délka desky je docela v pořádku (i když o deset minut kratší a prožitek by u mě byl ještě silnější), krásně poslech utíká a já mám nutkání po každém dohrání vložit cd zpět do přehrávače (nebo ho nejlépe vůbec nevyndat). Desiderata je strhující hudební dílo, kterému nechybí momenty překvapení, neotřelé nápady (těch je tu opravdu habaděj), výrazná melodika i

review_657_px4

metalový důraz, navíc si můžeme i vydechnout, odpočnou, zregenerovat se (Cold Stone – to je prostě nádhera!!!), k tomu si připočtěte osobitý a nezaměnitelný styl Agnete a výsledkem je deska, která bude bavit hodně dlouho. Parádní práce!

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Madder Mortem, Desiderata, alternative metal, progressive metal

aktuálně

diskuze