Autor: 55 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
The Forever Endeavor

ENFORSAKEN - The Forever Endeavor

Přiznám se bez mučení, že se mi melodická agresivní tvorba pocházející především z okolí Göteborgu velmi líbí, ale čeho je moc, toho již je příliš. Stejně jako se každé dobré jídlo přejí, oposlouchá se i hudba, která je tvořena stále podle stejné šablony. Obojí se sice dá i tak konzumovat, ale s každým dalším soustem/skladbou se těšíte, až to bude za vámi a budete si moci dopřát změnu.
Inspirující švédská scéna melodického thrashmetalu střihu Gothenburg se tentokrát podepsala na Enforsaken aneb pětici mladíčků z Chicaga, jejichž věkový průměr nepřesahuje 25 let. Debut The Forever Endeavor se sice pěkně poslouchá, ale co je to platné když se za 90-ti procenty not skrývají Vikingové At The Gates, kteří to tak nějak všechno vymysleli, potažmo The Haunted, Darkane, či raní In Flames? Neupírám chlapcům instrumentální zručnost (naopak, vzhledem k věku klobouk dolů, jak jim to perfektně šlape), schopnost vymyslet chytlavé melodie a vše pěkně zaranžovat a zabalit do zvuku, který je naprosto identický s tím, který produkují Seveřané, ale to již v dnešní době není nic světoborného a s kvalitním technickým zázemím ani nic těžkého (mastering obstaral James Murphy, jenž nahrál i sólo ke skladbě All for Nothing). Riffy tvrdé, melodické, sekané, sóla vždy chytlavá, košatá, hlas agresivní, hrdelní, ukřičený, refrény (hlavně!) snadno zapamatovatelné a v příslušných pasážích doplněné do sboru, rytmika odsýpající, přímočará. Je snad potřeba dodávat víc? Ani jedna z deseti skladeb vyloženě nevybočuje z tohoto schématu, každá by mohla stejně dobře být na jakémkoliv z alb výše zmíněných skupin, udělejte postupně CTRL+C a CTRL+V z agresivity The Haunted, melodiky In Flames a rozmáchlosti Darkane a přesně dostanete The Forever Endeavor. Na mysl se mi dere srovnání s nedávno recenzovanými God Forbid a Ektomorf. Zatímco God Forbid se také shlédli v tre kronor modelu, ale na rozdíl od Enforsaken nezapomněli na vlastní tvář a výraznější implementaci osobitých nápadů, Ektomorf jsou 100x ohraná Sepultura s absencí jakékoliv myšlenky.
Kdyby deska vyšla před takovými šesti lety, asi bych koukal s otevřenou pusou, kde se to v těch Amících bere, ale takhle? V zásadě na ní neshledávám nic vyloženě nadprůměrného, snad jen kromě Poison me, ale ani podprůměrného. Prostě dobrý/lepší střed, při kterém jsem si několikrát říkal: „už aby The Haunted vydali novou desku a ukázali všem nohsledům záda“. Věřím ale, že i tak The Forever Endeavor bude pro kvintet Steven Sagala (vocals), Eric Kava (bass), Joe DeGroot (guitar), Steve Stell (guitar) a David Swanson (drums) výborným odrazovým můstkem a další deska třeba způsobí v metalových kruzích poprask. Jak jsem napsal výše, instrumentální vyzrálost skupiny je obrovská.

10 / 57:11

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Enforsaken

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze

aktuálně

diskuze